ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشف الگوی عجیب ریاضی در سیگنال‌های رادیویی بیگانه

کشف الگوی عجیب ریاضی در سیگنال‌های رادیویی بیگانه

بیگ بنگ/ دانشمندان می‌گویند یازده انفجار رادیویی سریعی که به تازگی در فضا رصد شده‌،‌ از الگوی ریاضیاتی عجیبی برخوردار است، که عده‌ای آن را تلاش بیگانگان فضایی برای برقراری تماس با زمین نامیده‌اند.
محققان دانشگاه‌ هاوایی می‌گویند این انفجارها که اولین بار در سال ۲۰۰۱ ردیابی شده‌اند همگی از معیارهای پراکندگی برخوردار بودند که مضرب صحیح یک رقم است: ۱۸۷٫۵ ، اخترشناسانی که این انفجارها را ردیابی کرده‌اند تا پیش از این نمونه مشابهی ندیده‌ بودند و نمی‌ توانند آن را درک کنند.
هیچکس نمی‌داند عامل این انفجارهای امواج رادیویی یا FRBها چه بوده‌ است. دوام آنها تنها چند میلی‌ثانیه بوده‌است و تنها یکی از آنها به صورت مستقیم توسط تلسکوپ پارکز در استرالیا ثبت شده‌ است. میزان انرژی آزاد شده توسط این انفجارها در عرض چند میلی‌ثانیه برابر انرژی است که خورشید در طول یک ماه آزاد می‌کند. همچنین کوتاه بودن این انفجارها به این معنی است که منبع آنها کوچک است و در خوشبینانه‌ترین حالت، وسعتی برابر چندصد کیلومتر داشته‌اند.

محققان از معیارهای پراکندگی برای میزان بافت فضایی که انفجارها از میان آنها عبور کرده‌اند، استفاده کردند تا بتوانند فاصله‌ای که طی کرده‌اند را به دست بیاورند. برای مثال انفجارهایی با فرکانس‌های پایین‌تر مسافتهایی طولانی‌تر را پشت‌سر گذاشته‌اند اما انفجارهایی با فرکانس‌بالا از آنجایی که شفاف‌تر و واضح‌ترند، از نقطه‌ای نزدیک‌تر منشا گرفته‌اند. دانشمندان معتقدند احتمال تصادفی بودن اینکه معیار پراکندگی همه این انفجارها مضرب صحیح ۱۸۷٫۵ است را ۵۰ در ۱۰ هزار می‌ دانند. معیار پراکندگی همچنین نشان می‌دهد منبع انفجارها نسبتا به زمین نزدیک بوده‌اند، اما احتمال اینکه داخل کهکشان راه شیری باشند کم است.
نظریه‌های متفاوتی درباره منشا این انفجارها مطرح شده‌است از جمله اینکه عده‌ای احتمال می‌دهند این انفجارها پیامی از سوی حیات فرازمینی باشد. با این همه این نظریه برای جامعه علمی چندان اعتباری ندارد و تنها زمانی به آن خواهند‌پرداخت که همگی دیگر گزینه‌ها رد شوند. میدان مغناطیسی قوی ستاره‌های نوترونی، یا انرژی آزاد شده ناشی از تلفیق دو ستاره نوترونی با یکدیگر دیگر نظریه‌های مطرحی هستند که بیشتر مورد توجه قرار دارند. دانشمندان حتی گزینه ماهواره‌های زمینی را از احتمال تلاش بیگانگان برای برقراری تماس با زمین جدی‌تر تلقی می‌کنند.

دلیل اختلاف نظر این است که پهنای باند سیگنال‌های رادیویی دریافت شده زیاد است و طیف گسترده‌ای از فرکانس‌های رادیویی را پوشش می‌دهد. از این رو ارسال چنین سیگنال‌هایی توسط تمدن‌های بیگانه نیازمند تولید انرژی کلانی است به اندازه‌ای که باید انرژی چند خورشید را ذخیره کنند تا بتوانند چنین امواجی را ارسال کنند، از این رو چنین ارتباطاتی برای هیچ تمدن بیگانه‌ای به صرفه نخواهد‌ بود. نتایج این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده