ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شفاف نوشت: آیا نسل جدید سانتریفیوژها در تفاهم هسته ای سوئیس گنجانده شده؟

شفاف نوشت: آیا نسل جدید سانتریفیوژها در تفاهم هسته ای سوئیس گنجانده شده؟

شفاف/ متن پیش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

گزارش یک روزنامه ی اسرائیلی نشان می دهد برگه ای که فرانسوی ها درباره ی فکت شیت از تفاهم هسته ای تهیه کردند با فکت شیت ( برگه نکات کلیدی ) قید شده در برگه ی آمریکایی ها تفاوت دارد.

وبگاه نشریه ی تایمز آو اسرائیل در گزارشی نوشت: فکت شیت (برگه نکات کلیدی) فرانسه درباره ی تفاهم هسته ای ایران با پنج بعلاوه ی یک با برگه ی فکت شیت که آمریکایی ها منتشر کردند، تفاوت دارد.

برگه ی فکت شیت فرانسه در مورد استفاده از سانتریفوژ و تحقیق و توسعه با برگه ی فکت شیت که آمریکایی ها منتشر کردند ، تفاوت دارد و این امر باعث مطرح شدن پرسش های جدیدی شده است.

این سند داخلی در پاریس که روزنامه ی تایمز آو اسرائیل به آن دست یافته است همچنین نشان می دهد که بر سر تخفیف تحریم ها و دسترسی بازرسان نیز تناقضاتی دیده می شود.

برگه ی فکت شیت دولت فرانسه درباره ی چارچوب توافق با ایران که دولت فرانسه آن را علنی نکرده اما روزنامه ی تایمز آو اسرائیل به آن دسته یافته است، بکارگیری سانتریفوژهای پیشرفته به منظور غنی سازی برای ایران را به صورت تدریجی و پس از دوازده سال ارائه می کند که این امر درتضاد با پارامترهای رسمی آمریکا است که در آن چنین مفاد خاصی دیده نمی شود.

این نشریه صهیونیستی می نویسد: براساس اعلام برگه ی فکت شیت فرانسه، بکاریگری سانتریفوژهای پیشرفته تر آی آر- دو و آی آر- چهار ایران را قادر می سازد تا سریعتر بتواند مقادیر بیشتری از اورانیوم مورد نیاز برای تولید تسلیحات هسته ای را ذخیره کند و این امر باعث سریع تر شدن زمان گریز هسته ای ایران خواهد شد.

برگه ی فکت شیت فرانسوی ها همچنین مشخص می کند که ایران اجازه خواهد داشت که کار تحقیق و توسعه در مورد سانتریفوژهای پیشرفته ی آی آر - چهار ؛ آی آر - پنج ؛ آی آر - شش و آی آر - هشت را همچنان ادامه دهد، که آخرین مورد از این سانتریفوژها می تواند سرعت غنی سازی به میزان بیست برابر سرعت سانتریفوژهای آی آر- یک داشته باشد. این واقعیت درحالی است که پارامترهای آمریکایی ها به جزئیات کمتری در این باره پرداخته است.

تفاوت ها بین متن فرانسوی ها و متن آمریکایی ها همچنین به موضوع بازرسی و نظارت بر فعالیت های ایران نیز مربوط می شود، سند فرانسوی ها نشان می دهد که آژانس بین المللی انرژی اتمی قادر خواهد بود به هرگونه سایت مشکوک در ایران در هر جا و هر زمان دسترسی داشته باشد درحالیکه دسترسی آژانس، در سند آمریکایی ها از گستردگی کمتری برخوردار است.

این دو سند همچنین از جنبه ی بکارگیری واژگان در خصوص مقیاس و زمان تخفیف تحریم ها هنگام اجرای توافقنامه ، اختلاف دارند.

این گزارش می افزاید از زمان اعلام چارچوب توافقنامه در هفته ی گذشته، طرف های مختلف در برخی مواقع توضیحات به شدت متفاوت درباره ی توافقات منتشر کرده اند که باعث مناقشه و انتقاد بر سر توافقی شده است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از آن به عنوان یک توافقنامه ی تاریخی یاد کرده است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در خصوص اینکه این توافقنامه بسیار بد است و مسیر ایران به سمت بمب را هموار می کند، هشدار داده است.

این گزارش می افزاید: وزارت امور خارجه ی ایران نیز برگه ی فکت شیت خود را منتشر کرده است که به شدت با پارامترهای آمریکا و نیز با پارامترهایی که در برگه ی فکت شیت فرانسه وجود دارد، اختلاف دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X