ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الف نوشت: تیم هسته ای و نتایج

الف نوشت: تیم هسته ای و نتایج

الف/ متن پیش رو در الف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به نظر می‌رسد که بعد از مذاکرات لوزان، بین دو موضوع خلط مبحث می‌شود. اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی، افرادی قابل اعتماد – متبحر – امین و کارشناس هستند ( به اذعان موافق و منتقد) تردیدی نیست. اما اینکه نتایج مذاکرات و دستاورد چنین تیمی با مشخصات فوق، الزاماً و تماماً قابل تائید باشد، درست نیست.

در حال حاضر مشاهده می‌شود که هر فردی از تیم هسته ای کشورمان تعریف و تمجید نماید، به معنای آن است که نتایج مذاکرات این تیم را هم پذیرفته است. و بالعکس، اگر کسی از برخی نکات بیانیه ای لوزان انتقاد کند، به معنای این است که تیم هسته ای را افرادی قابل اعتماد یا کارشناس نمی‌داند. هر دوی این گزاره‌ها غلط است.

در این خصوص ذکر چند نکته ضروری به نظر می‌رسد :
۱. آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه و تیم ایشان طی مدت یکسال ونیم گذشته، همواره مورد تائید و حمایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند. در واقع رهبری، بر امین بودن و صلاحیتدار بودن تیم هسته ای صحه گذاشتند. واقعاً هم همینطور است. شاید بدون اغراق، هیچ تیم مذاکره کننده ای مانند تیم فعلی، نمی‌توانست در این مقطع زمانی کار آمدتر و متبحر تر از دکتر ظریف و معاونین ایشان ودکتر صالحی باشد.

۲. قابل اعتماد بودن، به معنای بدون اشکال بودن نیست. ممکن است فرد یا افرادی دلسوز و امین باشند. اما اشتباهات و یا قصورهائی از آن‌ها رخ دهد. دقت فرمائید که مذاکرات هسته ای فعلی، بسیار پیچیده و سخت است.

اولاً کارشناساسان و دیپلمات‌های شش کشور دیگر که جهان را اداره می‌کنند، بسیار متبحر و کارکشته هستند. تمامی سازمان‌های بین المللی و تمامی موافقتنامه های بزرگ جهانی توسط همین شش کشور نوشته شده و اداره می‌شود. تمامی آنچه بنام حقوق بین الملل و تجارت بین الملل و عهد نامه‌های بین المللی است. توسط اساتید و کارشناسان همین کشورهای طی چند قرن گذشته تدوین شده و در حال حاضر در جهان اجرا می‌شود. لذا تیم هسته ای ما هر چند قدرتمند و سختکوش باشند، نه فقط با یک کشور اروپایی، بلکه با قدرت‌های اصلی جهان مذاکره می‌نمایند. لذا هر قدر هم تیم ما قوی و متبحر باشند، به اندازه آن‌ها ودستگاه های بزرگ کارشناسی و سیاسی و آکادمیک آن‌ها، آشنائی ندارند. بنابراین دقت و حوصله و ریز نگری برای تیم هسته ای ما بسیار اهمیت دارد.

۳. قدرت‌های جهانی و بالاخص ایالات متحده، خصومت دیرینه با نظام جمهوری اسلامی ایران دارند. از سوی دیگر، قدرت تبلیغات و شانتاژ بین المللی در اختیار آن‌هاست. سازمان‌های بین المللی مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد نیز بسیار تحت تأثیر این پنج قدرت دارای حق وتوست. لذا در صورتیکه کوچک‌ترین بی دقتی – حتی در حد یک کلمه یا جمله – در متن توافق نهائی نو شته شود که امکان بهره برداری از آن توسط غربی باشد، با استفاده از سازمان‌های بین المللی و قدرت سیاسی اقتصادی و تبلیغاتی خود، مجدداً فشارها را بر ایران ( و اینبار بیشتر ) آغاز خواهند کرد.گذشتن از این پیج مهم تاریخی که در طول یک قرن گذشته این کشور کم نظیر است،امروز توسط دکتر ظریف و همکارانش رقم می‌خورد. بنابراین، دقت و صبر فوق العاده می‌خواهد تا از این مرحله عبور نمائی‌ام. شنیدن انتقادات و ایرادات – هر قدر هم که تلخ باشد – بدلیل اهمیت موضوع، بسیار ضروری است،مسلماً همه انتقادات صحیح نیست و یا کامل نیست اما ضرورت عقلی و ملی در استماع دقیق آن‌هاست.

۴. آیا تیم هسته ای ما از خطوط قرمز عبور کرده‌اند؟ توضیح اینکه خطوط قرمز اصلی مذاکرات توسط مقام رهبری تعیین شده و می‌شود. مثلاً اصل مذاکره – تعداد سانتریفیوژهای مورد توافق – وضعیت سایت‌های هسته ای پس از توافق نامه و اموری از این قبیل، بعنوان خطوط اصلی ماست که بدون تردید، تیم هسته ای ما اجازه تخطی از این خطوط قرمز را ندارند. لذا باید اذعان کرد که در مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی، خطوط اصلی توسط تیم هسته ای ما رعایت شده است. اما آیا رعایت خطوط قرمز در این مذاکرات کفایت می‌کند؟ پاسخ منفی است.

خوانندگان محترم می‌دانند که این گونه توافق نامه‌های بین المللی – آن هم بین ایران و دول غربی – دارای نکات بسیار زیادجزئی است که عدم رعایت این نکات بعضاً می‌تواند به یک معضل بزرگ تبدیل شود. مثلاً میزان بازرسی‌های آژانس انرژی هسته ای – نحوه لغو تحریم‌ها و نوع زمانبدی آن – مدت زمان محدودیت غنی سازی توسط ایران – و ده‌ها نکته دیگر که در قالب کلمات بعضاً کوچک در توافقنامه نهائی می‌آید، اهمیت بسیار شایانی دارد که دقت فوق العاده ای را می‌خواهد.

بدون شک، صبر و حوصله و اجتناب از عجله با بهانه کمبود زمان، می‌تواند دقت تیم را برای کاهش اشتباهات احتمالی بالا ببرد.

*حسین ایمانی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X