ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رییس سازمان حج: مطالبه ما اشد مجازات برای دو مامور عربستانی است

رییس سازمان حج: مطالبه ما اشد مجازات برای دو مامور عربستانی است

ایرنا/ رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به حادثه تلخ رخ داده برای دو نوجوان ایرانی توسط دو مامور عربستانی گفت: مطالبه ما اشد مجازات برای دو مامور عربستانی است و مذاکرات با وزیر حج عربستان برای رسیدگی به این موضوع همچنان ادامه دارد.

سعید اوحدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: برای این حادثه تلخ اقدامات جدی در قالب مکاتبه با وزیر حج عربستان صورت گرفته و روز گذشته نوزدهم فروردین ماه نیز دومین نامه برای وزیر حج عربستان ارسال شده است.

اوحدی تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان یک مطالبه جدی از مقامات و مسوولان ذیربط کشور عربستان خواستار رسیدگی به این موضوع شدند چرا که اولین حقوق زائران تامین امنیت جانی و حریم اخلاقی است.

وی مکاتبه با وزیر حج عربستان، ملاقات با قائم مقام وزیر کشور عربستان و احضار کاردار عربستان در همان روز حادثه به وزارت امور خارجه را از اقدامات جدی در مورد این موضوع عنوان کرد و گفت: موضوع این حادثه و اعتراض کشورمان با شدیدترین لحن ممکن از طریق دستگاه دیپلماسی ایران به کشور عربستان اعلام شد.

اوحدی افزود: ما منتظر هستیم که مراحل مجازات این دو فرد که اکنون در زندان به سرمی برند انجام شود و به اشد مجازات که خواسته و مطالبه مردم ایران است برسند.

وی ادامه داد: در صورتی که وزارت حج و دولت عربستان در این زمینه تعلل داشته باشند به معنای این است که توان تامین امنیت زائران را ندارند و در این زمینه باید تصمیمات دیگری اتخاذ شود.

**طرح یک فوریتی مجلس پس از اعلام اجرایی می شود

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه به ارایه طرح یک فوریتی لغو حج عمره تا حصول اطمینان از امنیت زائران با ۷۰ امضا در مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: این طرح قابل احتران است و اگر به عنوان مصوبه اعلام شود از همان زمان اعلام اجرایی می شود.

**نداشتن استاندارد اتحادیه اروپا دلیل تغییر هواپیمای زائران اصفهان

اوحدی در رابطه با موضوع هواپیمای زائران اصفهانی به حج نیز گفت: زمانی که پرواز این شرکت هواپیمایی از روی زمین بلند می شود به خلبان این هواپیما اعلام می شود که این هواپیما تاییده استاندارد اتحادیه اروپا را ندارد و نمی تواند پرواز کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که این هواپیما از زمان آغاز سفر زائران حج عمره تاکنون اقدام به انتقال زائران به حج را داشته و توقع داشتیم که شرکت هواپیمایی عربستان اجازه پرواز به این هواپیما را بدهد اما سختگیری های جدی در این زمینه صورت گرفت.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: پرواز این هواپیما برگشت داده شد و یک هواپیمای دیگر جایگزین آن شد و شب گذشته نیز زائران این پرواز وارد جده شدند.

**ارسال دو نامه در 10 روز به وزیر حج عربستان

اوحدی در ادامه به ارسال دومین نامه سازمان حج و زیارت به وزیر حج عربستان در 10 روز از وقوع این حادثه تلخ اشاره کرد و گفت: نامه اول این حادثه صبح روز هشتم فروردین و زمان وقوع آن به وزیر حج عربستان ارسال شد.

وی تصریح کرد: در این نامه صریح ما خواستار محاکمه این دو فرد شدیم و چون جوابی تاکنون از سوی مسوولان عربستان به دست ما نرسیده است روز گذشته نیز نامه دوم ما برای وزیر حج عربستان ارسال شد.

رییس سازمان حج و زیارت ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر این دو فرد به اشد مجازات خودشان برسند.

نامه رئیس سازمان حج ایران به وزیر حج عربستان

همچنین به گزارش فارس، رئیس سازمان حج و زیارت امروز (پنجشنبه)به وزیر حج عربستان نامه‌ای نوشت که متن آن را در زیر می‌خوانید:

«جناب آقای دکتر بندر بن محمد حجار
وزیر محترم حج عربستان سعودی

سلام علیکم
انتظار می‌رفت جنابعالی که همواره نسبت به تأمین حقوق و امنیت زائران تأکید داشته‌اید، با دستور قاطع، محاکمه سریع این دو فرد مجرم به اشد مجازات که کمترین مطالبه به حق زائران عمره‌گزار می‌باشد و موجب آرامش و اطمینان زائران در خصوص اهتمام و حساسیت وزارت حج عربستان نسبت به صیانت از حقوق زائران می‌گردید را پیگیری می‌نمودید.
جنابعالی نیز تأکید می‌فرمائید که عدم اقدام و پاسخگویی بموقع در مورد اینگونه جرائم موجب تقویت این شبهه خواهد شد که اهتمام و عزم جدی جهت تأمین امنیت زائران مشاهده نمی‌شود و پر واضح است که اعزام عمره گزاران زمانی می تواند تداوم داشته باشد که حقوق اولیه آنان شامل تأمین امنیت اخلاقی، جانی و اراده عملی به منظور حفظ حقوق اولیه زائرین وجود داشته باشد.
خاطر نشان می‌سازد تعلل بیشتر در اعلام موضع رسمی نسبت به این حادثه تلخ، شرم آور و خلاف شرع که در تمامی جوامع جهانی نیز محکوم است، می‌تواند روند اعزام عمره گزاران را با چالش جدی مواجه نموده و تبعات و خسارات احتمالی آن نیز قطعاً متوجه طرفی خواهد بود که در این امر مهم کوتاهی نموده است.
همچنان امیدواریم که جنابعالی با موضعگیری فوری نسبت به جسارت های صورت گرفته به ضیوف الرحمان در حرم امن الهی و اقدام جدی برای محاکمه افراد مجرم، از وقوع اتفاقات مشابه پیشگیری فرمایید.

شایان ذکر است در مکاتبات قبلی که بلافاصله ساعتی بعد از وقوع حادثه ارسال گردید و مرتباً در حال پیگیری است، رسیدگی عاجل نسبت به این موضوع مهم و اشد مجازات برای دو مأمور مجرم و فاسد دستگیر شده و عذرخواهی رسمی عربستان بصورت جدی مطالبه شده است.»
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس بار دیگر تاکید کرد که تمام زائران اصفهانی که عربستان اجازه فرودشان را نداده بود دیشب با پرواز جایگزین به عربستان رفتند و فقط 256 نفر از آنها مانده بودند که ساعت 7 صبح امروز اعزام شدند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X