ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برقراری تعادل میان کار و زندگی

برقراری تعادل میان کار و زندگی

موفقیت / اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که آن قدر درگیر کار و شغل شان هستند که حتی فرصت بازی کردن با فرزند خود را ندارند و ماه هاست که به دلیل مشغله کاری کنار اعضای خانواده شام نخورده اند، این مطلب را از دست ندهید.
«نایجل مارش»که در حوزه تعادل میان کار و زندگی پژوهش هایی انجام داده، معتقد است ایجاد این تعادل بسیار مهم تر از آن است که آن را کاملا به کارفرما واگذار کنیم و باید با تغییراتی هر چند کوچک سبک زندگی بهتری برای خود ترسیم کنیم.
موفقیت یکی از سخنرانی های این روان شناس را ترجمه کرده است که در ادامه بخش هایی از آن را می خوانید:

کار، زندگی یا هر دو؟
من در ۴۰ سالگی تصمیم گرفتم تغییری در زندگی خود ایجاد کنم تا آن زمان به اصطلاح مانند یک سرباز جنگنده در خدمت محل کارم بودم. پرخور بودم و زمان زیادی را به کار اختصاص می دادم و هیچ توجهی هم به خانواده ام نداشتم. اما بالاخره تصمیم گرفتم تلاش کنم و زندگی ام را کاملا تغییر بدهم. به همین دلیل از دنیای کار کناره گرفتم و یک سال را در خانه با همسر و چهار فرزندم سپری کردم. اما خیلی حس به درد بخوری نبود؛ مخصوصا این که کفگیر هم کم کم داشت به ته دیگ می خورد! دوباره به سر کار برگشتم و طی هفت سال بعد، با مسئله ایجاد تعادل بین کار و زندگی دست و پنجه نرم کردم و هم زمان پژوهش هایی را هم در این زمینه انجام دادم و مقالاتی هم نوشتم. امروز می خواهم چهار مشاهده ام را در این مورد با شما به اشتراک بگذارم.

درک و پذیرش واقعیت

نخستین مشاهده: مسئله این جاست که تاکنون افراد بسیار زیادی درباره موضوع ایجاد تعادل بین کار و زندگی حرف های بی ارزشی زده اند. همه بحث ها بیشتر درباره «زمان انعطاف پذیر»، «جمعه آزاد» یا مرخصی زایمان ویژه پدران بوده که تنها روی مسئله و مشکل اصلی سرپوش می گذارد. مسئله آن است که برخی شغل ها و موقعیت های کاری از اساس با سپری کردن زمان در کنار خانواده ناسازگارند. نخستین گام برای حل هر مشکل، شناخت و درک واقعیت شرایطی است که در آن قرار دارید.
به نظر من تعیین جمعه آزاد و رفتن به محل کار با تی شرت و شلوار جین هیچ دردی را دوا نمی کند.

خودمان باید دست به کار شویم

مشاهده دوم: ما باید این واقعیت را بپذیریم که برخی کارفرماها تصمیم ندارند این مشکل را برای ما حل کنند. ما باید از امید به این که دیگران این مسئله را برایمان حل می کنند، دست بکشیم. همه چیز به تک تک ما بستگی دارد. ما باید بتوانیم کنترل و مسئولیت زندگی دلخواهمان را به دست بگیریم.
نکته بسیار مهم آن است که شما نباید هرگز تعیین کیفیت زندگی تان را به کارفرمای خود واگذار کنید.
به عنوان مثال راه اندازی بخش مراقبت از کودکان در محل کار ایده فوق العاده و خوبی به نظر می رسد؛ اما از سوی دیگر، همین ایده شبیه یک کابوس است. معنای این ایده آن است که قرار است کارکنان زمان بیشتری را در محل کار بگذرانند، در واقع ما باید خودمان مسئول تعیین و تقویت مرزهای زندگی مان باشیم.

انتخاب درست بازه زمانی

مشاهده سوم: ما باید در انتخاب بازه زمانی که آن را مبنای قضاوت درباره تعادل بین کار و زندگی قرار می دهیم، بسیار دقیق باشیم. هنگامی که بعد از یک سال خانه نشینی به سر کار برگشتم، نشستم و با دقت یک روز دلخواه را که در آن بین کار و زندگی تعادل مناسب و مطلوب وجود دارد، یادداشت کردم. نوشته ام تقریبا از این قرار بود: «بعد از یک خواب راحت و کافی بیدار می شوم، بیرون می روم و قدم می زنم ، با همسر و فرزندانم صبحانه می خورم، با خودرو به سمت محل کارم حرکت می کنم و بچه ها را سر راه به مدرسه هایشان می رسانم. سه ساعت کار می کنم. بعد از صرف ناهار سه ساعت دیگر کار می کنم، سر شب با دوستانم در جایی قرار می گذارم و کمی با هم گپ می زنیم، بعد به خانه می روم تا شام را در کنار همسر و فرزندانم صرف کنم. فکر می کنید چنین روزی چند بار برایم محقق شده است؟ باید واقع گرا باشیم. همه این کارها را نمی توان در یک روز انجام داد. ما باید آن بازه زمانی را که مبنای قضاوتمان درباره تعادل بین کار و زندگی است، طولانی تر کنیم؛ اما در این میان نباید در دام «بالاخره یک روز بازنشسته می شوم و آن وقت می توانم به زندگی دلخواه خودم دست پیدا کنم» گرفتار شویم. در حال حاضر روز برای بسیاری از ما بسیار کوتاه است، اما وقتی که بازنشسته می شویم، روزها کش می آیند و تمام نمی شوند. باید یک راه میانه و حد وسطی وجود داشته باشد.

توجه به همه جوانب زندگی

چهارمین مشاهده: راه رسیدن به تعادل استفاده از روشی متعادل است. سال گذشته یکی از دوستانم به دیدنم آمد و گفت: «نایجل، بعد از خواندن کتابت به این نتیجه رسیده ام که زندگی من کاملا از تعادل خارج شده است. خودم را کاملا وقف کار کرده ام. روزی ۱۰ ساعت کار می کنم و دو ساعت از روزم هم به رفت و آمد میان خانه و محل کار می گذرد. همه روابطم نابود شده اند. دیگر چیزی جز کار در زندگی ام باقی نمانده است. تصمیم گرفته ام تکانی به خودم بدهم و در زندگی ام تغییر ایجاد کنم. به تازگی در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کرده ام.» قصد تمسخر ندارم. اما این تصمیم بین زندگی و کار فردی که روزی ۱۰ ساعت از وقت خود را به کار اختصاص می دهد، تعادل ایجاد نمی کند و فقط آمادگی بدنی او را افزایش می دهد. ورزش بسیار لذت بخش و خوب است، اما زندگی وجوه دیگری نیز دارد؛ وجه فکری، وجه احساسی و وجه معنوی، به نظر من برای رسیدن به یک وضعیت متعادل در زندگی باید به همه این وجوه توجه کنیم.

کوچک اما تاثیرگذار

من واقعا درک می کنم که این شرایط تا چه حد می تواند سردرگم کننده باشد. اما اتفاقی که چند سال پیش برایم رخ داد، باعث شد دیدگاه جدیدی پیدا کنم. یک روز همسرم که الان هم جایی بین حضار نشسته است، به من که در شرکت بودم، تلفن زد و گفت: «نایجل سر راه برگشت به خانه، پسر کوچکمان، هری را هم از مدرسه بیاور.» آن شب قرار بود همسرم با سه فرزند دیگرمان جایی بروند. آن روز یک ساعت زودتر از همیشه از محل کارم خارج شدم. دنبال هری رفتم و مقابل مدرسه سوارش کردم. بعد از آن به پارک محله مان رفتیم و کلی با هم تاب بازی و شیطنت کردیم. بعد از تپه، بالا رفتیم و در یک کافه محلی یک پیتزا را با هم شریکی خوردیم. دوباره از تپه پایین آمدیم و به سمت خانه حرکت کردیم. پسرم را به حمام بردم و لباس خوابش را تنش کردم. بعد از آن برایش کتاب خواندم؛ بعد هری را در رختخوابش گذاشتم، پتو را رویش کشیدم، پیشانی اش را بوسیدم و گفتم: «شب بخیر رفیق!» و از اتاق خارج شدم. همان طور که داشتم از اتاق پسرم خارج می شدم، به طرفم برگشت و گفت: «بابا» در جواب گفتم: «بله رفیق؟!» هری گفت: «بابا، امروز بهترین روز زندگی ام بود.» اما من که کار خاصی نکرده بودم؛ پسرم را به یک سفر خارجی نبرده بودم یا برایش پلی استیشن نخریده بودم!

از تغییرات کوچک شروع کنید

نکته ای که می خواهم در این قسمت بگویم، این است که کوچک ترین کارها هم اهمیت دارند. متعادل تر کردن زندگی لزوما به معنای ایجاد تغییرات بنیادین در زندگی نیست. با کوچک ترین سرمایه گذاری و هزینه در مناسب ترین زمان و مکان می توانید کیفیت روابط و زندگی تان را به شکلی اساسی متحول کنید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده