ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جان کری: رسیدن به توافق هسته ای نهایی نیز دشوار خواهد بود

جان کری: رسیدن به توافق هسته ای نهایی نیز دشوار خواهد بود

واحد مرکزی خبر/ جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت دستیابی به توافق هسته ای جامع و نهایی با ایران نیز احتمالا به اندازه دستیابی به چارچوب توافق دشوار خواهد بود.
کری در مصاحبه اختصاصی شبکه پی بی اس به پرسش های مصاحبه گر این شبکه با وی درباره مذاکرات هسته ای لوزان و مسائل منطقه ای پاسخ داد.
مصاحبه گر پی بی اس در نخستین سوال خود گفت : شما تلاش زیادی در مذاکرات بر سر این چارچوب توافق داشته اید. اگر نگوییم ، سالها ، شما دست کم ماهها در این زمینه تلاش کرده اید. مردم اینها را می بینند و شاهد همه این تلاش ها هستند و من فکر می کنم یکی از سوال ها این است که آیا برای حل و فصل مسائل حل نشده باقیمانده قرار است تلاش ها از این نیز بیشتر بشود؟ یا اینکه بخش سخت تر کار را پشت سر گذاشته اید؟
وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت :«ما کار بیشتری پیش رو داریم. اما ممکن است اینطور هم باشد که ما بخش سخت تر کار را پشت سر گذاشته ایم زیرا این چارچوب توافق از مانع اصلی عبور کرده است. با این حال، مطمئنم که کار روی جزئیات نیز کار دشواری خواهد بود. حل همه مسائل و رسیدن به پایان خط نیز به مشکلی دستیابی به چارچوب توافق خواهد بود.»
مصاحبه گر پرسید: قبل از اینکه وارد جزئیات بشویم می خواستم سوالی را بپرسم که فکر می کنم برای مردم آمریکا باید بیشتر روشن بشود. آیا درست است که بگوییم این توافق جلو دستیابی ایران به سلاح های هسته ای را نمی گیرد، بلکه فقط آن را به تاخیر می اندازد؟ آنهم فقط برای چند ماه؟
جان کری در پاسخ گفت :«مطلقا خیر، به هیچ وجه اینطور نیست. مسئله فقط تاخیر نیست بلکه جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای است. دلیلی هم که با اطمینان می توانم ذکر کنم این است که ما به سطح کافی از شفافیت در بازرسی ها و حسابرسی و ردیابی اورانیوم و پیگیری مسئله تولید سانتریفوژهای آنها و سر درآوردن از اتفاقاتی که در برنامه آنها می افتد می رسیم ، چنانچه اگر آنها بخواهند غنی سازی اورانیوم خود را افزایش دهند تا به سمت تولید سلاح هسته ای بروند ما بلافاصله متوجه آن خواهیم شد و اقدام خواهیم کرد. بنابراین، من با این ارزیابی مخالفم. این توافق تضمینی برای این است که در 15 تا 20 سال آینده آنها احتمالا قادر به پیشرفت در برنامه هسته ای خود نخواهند بود و وقتی آنها به عضو مشروع تر جامعه منع تکثیر هسته ای تبدیل شوند و مشمول بازرسی ها و تحقیقات همیشگی قرار بگیرند ما به حسابرسی دست دست خواهیم یافت.»
مصاحبه گر شبکه پی بی اس گفت : اما گفته می شود که ایران اکنون یک ظرفیت فرار دو تا سه ماهه دارد و در پایان این توافق این مدت به یک سال خواهد رسید. در همین حال، آنها ظرفیت غنی سازی را همچنان دارند و می توانند روی تولید سانتریفوژهای پیشرفته تر به تحقیق و توسعه ادامه دهند و همانطور که رئیس جمهور آمریکا نیز شخصا به آن اذعان کرده است، آنها می توانند بی درنگ به تولید سلاح هسته ای اقدام کنند.
وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت :«اجازه دهید برای شما تشریح کنم که ما امروز در چه مرحله ای هستیم. این مهم است که مردم بدانند نقطه شروع ما کجا بوده است. وقتی من وزیر امور خارجه آمریکا شدم، ایران 20 هزار سانتریفوژ ، ذخیره بسیار زیادی از اورانیوم غنی شده 20 درصدی داشت و در مسیری حرکت می کرد که این خطر وجود داشت که چه بسا به بمب نیز دست یابد. اکنون ایران این ذخیره اورانیوم غنی شده 20 درصدی را ندارد. این ذخیره به صفر رسیده است. آنها دیگر بالاتر از سطح اندک 3.5 درصدی غنی سازی نمی کنند. آنها دیگر همان ظرفیت فرار را که در ابتدای این مذاکرات داشتند ، ندارند. وقتی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا شد، ایران از قبل غنی سازی می کرد. آنها از قبل به دانش چرخه سوخت دست یافته بودند. بنابراین آنها در سال های قبل از این همینطور به طور مستمر در حال پیشرفت و پیشرفت بودند. حالا مسیر حرکت معکوس شده است. ما داریم این برنامه را به عقب می کشیم و مجموعه سختگیرانه از محدودیت ها را به عنوان تدابیر شفاف ساز و حسابرسی به اجرا می گذاریم که به ما اجازه خواهد داد بدانیم در برنامه هسته ای ایران چه می گذرد. این درست نیست که بگوییم (توافق) فقط برای ده سال است. برخی تدابیر این توافق 15 ساله است و برخی نیز 20 ساله و برخی تدابیر نیز مانند ردیابی اورانیوم 25 ساله است. ما به مدت 25 سال به ردیابی اورانیوم می پردازیم، از مرحله استخراج از معدن تا بردن به کارخانه و تبدیل کردن به کیک زرد و گاز و تزریق به سانتریفوژ و پسماند. ما همه این بخش ها را تحت نظر می گیریم. در اینجا برخی تدابیر همیشگی هم وجود دارد که آنها (ایران) باید به آنها پایبند باشد.»
مصاحبه گر پی بی اس گفت: اجازه دهید کمی بیشتر وارد جزئیات چیزهایی که شما به آنها اشاره کردید بشویم. مثلا در خصوص بازرسی ها. رئیس جمهور آمریکا می گوید این ها سرزده ترین و سفت و سخت ترین بازرسی هایی خواهد بود که تاکنون انجام گرفته است. برخی نیز گفته اند این بازرسی ها از هر جایی و در هر زمانی امکان پذیر خواهد بود. اما ایرانی ها می گویند خیر، اینطور نیست. از پایگاههای نظامی بازرسی نخواهد شد و محدودیت هایی در کار خواهد بود. کدام یک درست است؟
جان کری در پاسخ گفت :«ما یک سامانه بازرسی های بسیار سفت و سخت خواهیم داشت. ما ساز و کاری برای حل و فصل مناقشه خواهیم داشت که به ما اجازه خواهد داد بتوانیم اگر پرسش هایی درباره مسائل حل نشده درخصوص دسترسی ها وجود داشت آنها را حل و فصل کنیم. ایرانی ها موافقت کرده اند به چیزی که پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش هسته ای نامیده می شود پایبند باشند. این پروتکل ایجاب می کند که کشورهای عضو پیمان به استانداردهای دیگری نیز پایبند باشند و اگر نباشند تحریم ها را می توان بازگرداند و این تحریم ها بازخواهند گشت. برای چند سال این کار به صورت خودکار انجام خواهد گرفت اما می توانم به شما اطمینان خاطر بدهم که اگر ایران بخواهد زمانی برنامه هسته ای اش را فراتر از چیزی پیش ببرد که از یک قدرت هسته ای صلح آمیز انتظار می رود، کل جهان به آن واکنش نشان خواهد داد . این همان چیزی است که ما اکنون داریم و تحریم ها از نو تحمیل خواهد شد.»
مصاحبه گر پی بی اس گفت: اما آیا سوال هایی واقعی در این باره وجود ندارد؟ دولت اینها را «تحریم های احیا شونده فوری» می نامد اما عملا شما باید بازگردید به ...
جان کری در پاسخ گفت :«این فقط برای یک مدت است. خیر، ما مجبور نیستیم بازگردیم. هیچ قدرت وتو کننده ای وجود ندارد. این یک روند خودکار بر اساس یک روال کاملا معین است که در مسیر رسیدن به توافق نهایی مشخص خواهد شد. من نمی خواهم اکنون وارد همه جزئیات بشوم، جز اینکه بگویم ما قصد نداریم آنجا بنشینیم و اینجا ظاهرسازی کنیم. ما به مردم گفته ایم که در این باره جدی هستیم و توانایی حسابرسی در این برنامه بازرسی ها را خواهیم داشت و چنین برنامه ای وجود خواهد داشت.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده