ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روزنامه صهیونیستی: در صورت توافق هسته ای، اسرائیل منزوی خواهد شد

روزنامه صهیونیستی: در صورت توافق هسته ای، اسرائیل منزوی خواهد شد

واحد مرکزی خبر/ روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نوشت در صورتی که توافق نهایی بر مبنای نقشه راه توافق شده در لوزان سویس امضا شود، اسرائیل به خاطر مانع تراشی های بسیارش در این زمینه منزوی خواهد شد.
پایگاه اینترنتی این روزنامه صهیونیستی در مطلبی به قلم الکس فیشمن نوشت، اوباما باید اعتراف کند و صادقانه به مردم دنیا این حقیقت را بگوید که پس از ده تا پانزده سال- زمانی که مدت توافق به پایان برسد و ایران ا ز شر نظارت های بین المللی برای همیشه رهایی یابد- زمان فرار هسته ای تهران فرا رسیده است که دیگر از دست کسی کاری برنخواهد آمد. تلاش های بعدی کاخ سفید برای توجیه عملکرد اوباما مبنی بر این که رئیس دچار سوء تفاهم بوده است نیز فایده ای ندارد.
در شرایطی که اوباما مسیر خود را برای دست یابی به توافق با ایران بی توجه به انتقادها و مخالفت ها طی می کند، اکنون همه نگاه مردم آمریکا به کنگره است که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند. بدون تردید جدالی واقعی در کنگره میان جمهوری خواهان و اوباما درباره این توافق رخ خواهد داد.
به نظر می رسد نمایندگان سنای آمریکا درباره این که مجوز کاهش سریع تحریم ها را علیه ایران صادر نخواهند کرد، اجماع دارند. بعلاوه، اگر در آینده مشخص شود که درک ایرانی ها درباره توافق هسته ای با برداشت نمایندگان کنگره آمریکا تفاوت داشته باشد، این زمینه فراهم است که بلافاصله تحریم ها علیه تهران گسترش یابد و تشدید شود.
حتی زمزمه هایی در کنگره به گوش می رسد که اگر شورای امینت سازمان ملل تحریم های خود را علیه ایران لغو و اتحادیه اروپا نیز خود را از شر تحریم های علیه رژیم ایران خلاص کند، کنگره چاره ای نخواهد داشت جز این که محدودیت هایی را که آمریکا علیه تهران اعمال کرده است را تشدید کند.
این روزنامه صهیونیستی در ادامه با اشاره به مصاحبه اوباما با شبکه ان پی آر می نویسد، اوباما در این گفت و گوی روز سه شنبه خود فقط مردم آمریکا را خطاب قرار داد و اسرائیل را مخاطب خود برنشمرد. با توجه به این موضوع باید با دقت بررسی کرد اوباما در این مصاحبه به چه موضوعاتی اشاره کرده است؟ نخست این که به نظر می رسد اوباما قصد داشت به این نکته اشاره کند که هنوز طرف های مذاکره درباره این که چه مدت برنامه اتمی ایران تحت نظارت های بسیار شدید قرار داشته باشد، توافق نکرده اند. دوم این که، اوباما درباره نسل جدید سانترفیوژهایی صحبت کرد که ایران به توسعه آنها ادامه خواهد داد- که ظاهرا با تصورها در این زمینه که باید جلوی تحقیق و توسعه ایران را در این زمینه گرفت، در تضاد است- و این سانترفیوژهای جدید ایران را در موقعیت قرار گرفتن در آستانه تبدیل شدن به کشور هسته ای قرار خواهد داد.
کاملا عجیب است در شرایطی که مذاکرات برای شکل دادن جزئیات توافق هسته ای ادامه دارد، اوباما از نسل جدید سانترفیوژهای ایران خبر می دهد که به این کشور اجازه می دهد بلافاصله بمب اتمی بسازد.
همه درباره بازرسی ها و نظارت های بسیار دقیق از برنامه هسته ای ایران سخن می گویند؛ اما آن چیزی که هنوز روشن نیست، این است که چگونه می توان اطمینان یافت در توافق نهایی که قرار است در ماه ژوئن امضا شود، همه زنجیره های مرتبط با برنامه ساخت بمب اتمی ایران از جمله معادن اورانیوم تا مواد غنی شده مورد بازرسی قرار می گیرند.
در ضمن، در حاشیه این توافق جالب است که چند دقیقه از دیدارهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ایهود باراک وزیر دفاع وقت اسرائیل را در سال های 2010 و 2011 را بازبینی کنیم و برخی سوالات دشوار را درباره برنامه هسته ای ایران مطرح کنیم: آیا حمله نکردن به تاسیسات اتمی ایران در زمانی که شرایط آن فراهم بود، تصمیم نادرستی بود؟ چرا مقامات وزارت دفاع اسرائیل برای جلوگیری از اجرا شدن گزینه حمله نظامی به ایران تلاش های بسیاری انجام دادند؟ و با توجه به ادامه مذاکرات برای دست یابی به توافق نهایی، آیا اکنون می توان نتیجه گیری کرد که موضع اسرائیلی ها درباره برنامه هسته ای تهران نادرست بوده است؟
اکنون دولت اسرائیل نمی تواند به سادگی از کنار این سوالات عبور کند. اگر توافق نهایی با ایران بر اساس نقشه راه توافق شده در لوزان سویس حاصل شود، بار دیگر این سوالات برجسته خواهد شد و اسرائیل به خاطر هشدارهای بسیار درباره برنامه هسته ای ایران منزوی خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده