ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو درک آسیب های ناشی از کاهش جمعیت است

به گزارش ایرنا، محمد جواد توکلی روز پنجشنبه در همایش «نقش جمعیت در تحقق اقتصاد مقاومتی» در سالن اجتماعات موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) قم با اشاره به تاثیر جمعیت و سرمایه انسانی بر روی مولفه های اقتصاد مقاومتی اعم از مولد بودن، پویا بودن، پیشرو بودن، دانش بنیان بودن و فرهنگ جهادی داشتن، اظهار داشت: فهم خطرهای کاهش جمعیت و یافتن راهکارهای موثر برای چگونگی مقابله با آن از نکات حائز اهمیت در بحث اقتصاد مقاومتی است.
وی با اشاره به اقدام های صورت گرفته در راستای ترویج فرهنگ فرزند آوری کمتر در دهه های نخستین انقلاب اسلامی، تصریح کرد: اتفاقی که برای اقتصاد کشور افتاده این است که از شبکه نظام اجتماعی یک فرهنگ سازی نادرستی راجع به بحث کاهش جمعیت انجام شد، که کاهش نیروی کار، افزایش هزینه های درمان، ورشکستی صندوق های تامین اجتماعی و همچنین کاهش قدرت چانه زنی در مذاکرات و منازعات سیاسی از جمله پیامدهای زیان بار آن به شمار می آید.
وی با اشاره به نرخ 1.7 درصدی باروری در کشور افزود: این نرخ باید حداقل 2.1 درصد باشد و در صورتی که کمتر از این میزان باشد رشد جمعیت در مسیر منفی قرار می گیرد، که در کشور ما به دلیل رصد نکردن تغییرات جمعیتی این وضعیت خیلی سریع بوجود آمده است.
توکلی گفت: افزایش جمعیت، فارغ از مباحث اقتصادی، از نظر سیاسی نیز برای یک کشور مولفه مهمی محسوب می شود.
وی همچنین با اذعان به اینکه داشتن فرزند کمتر در جامعه ما به یک فرهنگ تبدیل شده و به اعتقاد کارشناسان وقتی چیزی در یک جامعه به صورت یک فرهنگ در آید برای تغییر آن زمان بسیار طولانی احتیاج است، یادآور شد: جمعیت ایران در صورتی که روند فعلی را طی کند در سال 1480 به 31 میلیون نفر کاهش پیدا می کند و نرخ سالخوردگی نیز به 47 درصد خواهد رسید و نیاز به تخت های بیمارستانی، مراکز فیزیو تراپی و آزمایشگاه چند برابر خواهد شد و این مساله هزینه های سرسام آوری را دامنگیر کشور می کند.
توکلی با اشاره به تاثیر پدیده کاهش جمعیت در صندوق های تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: تعداد شاغلان و مستمری بگیران تامین اجتماعی طی سال های 65 تا 93 هر سال به هم نزدیکتر شده است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نیز در این همایش با بیان اینکه در کشور سازمان گسترده و فراگیری که متولی امور خانواده باشد، وجود ندارد، افزود: باید در دوران آغازین انقلاب، نهاد فراگیری هم برای خانواده تاسیس می شد.
حجت الاسلام سید رضا حسینی با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر و تمهیدات جدی برای پیگیری مسائل مرتبط با خانواده، گفت: در مورد حمایت از خانواده هنوز ما یک سند ملی نداریم، از این رو تدوین آن با همکاری حوزه علمیه قم و شورای عالی انقلاب فرهنگی ضروری است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مقاوم سازی اقتصاد متاثر از پایداری تامین اجتماعی است، اضافه کرد: پایداری تامین اجتماعی نیز متاثر از بهبود کمی و کیفی جمعیت و بهبود کمی و کیفی جمعیت هم در گرو استواری خانواده و این امر نیز مستلزم یک عزم و اراده جدی ملی است.
روز 30 اردیبهشت ماه همزمان با سالروز سیاست های ابلاغی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب در سال 93 روز ملی جمعیت نامگذاری شده است.
سیاست‌های کلی جمعیت در 30 اردیبهشت ماه 93 تدوین و در نهایت در 14 بند از سوی معظم له به روسای قوای سه گانه و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد و روز بعد نیز این سیاست ها از سوی معاون اول رییس دولت تدبیر و امید به دستگاه ها به منظور اجرایی شدن، ابلاغ گردید.
7403 / 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده