ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اهتمام جدی اساتید و علما به تبیین نقش ولایت فقیه ضروری است

به گزارش پایگاه خبری سپاه، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی ‌صادقی در نخستین جلسه سلسله نشست‌های تخصصی بصیرت‌افزایی که با محوریت ولایت فقیه در موسسه زبان و فرهنگ‌شناسی جامعةالمصطفی‌العالمیه برگزار شد با بیان این که تاکنون مهندسی مناسبی از حکومت دینی به دنیا ارائه نشده است، افزود: تعاریف اسلام در حوزه‌های سیاست و حکومت بسیار دقیق بوده اما تاکنون به صورت جامع به تشریح این تعاریف پرداخته نشده است.
وی به جایگاه ولایت فقیه در حکومت اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: تبیین مهندسی ولایت فقیه در دنیا نیازمند دغدغه‌های مشخصی است که باید توسط اساتید و علما پیگیری شود.
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه از نقش دین در حوزه‌های مختلف یاد کرد و افزود: کابرد دین فقط تنظیم رابطه عبادی انسان با خداوند نیست بلکه اقتصاد، نظام حقوقی و روانشاسی را باید از معارف اسلام آموخت اما افرادی اعتقاد دارند که آموزه‌های دینی در حوزه‌های مختلف کاربردی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس نظریه برخی از افراد ناآگاه رابطه دین و سیاست در تضاد قرار دارد و ورود به سیاست خروج از حوزه دیانت بوده زیرا ماهیت سیاست فریب و ماهیت دین صداقت است که امام خمینی(ره) از این نظریه به عنوان تفکر متحجرین یاد می‌کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی با تاکید بر این که در دیدگاه مذکور هدف دین آبادانی آخرت و هدف سیاست آبادانی دنیاست، تصریح کرد: بر اساس آموزه‌های قرآنی دنیا برای انسان است نه انسان برای دنیا و ترویج این دیدگاه درست می‌تواند جامعه اسلامی را به سمت اهداف مورد نظر پیش ببرد.
وی با بیان این که افرادی به دنبال ترویج دین‌داری بدون انقلاب و شهادت هستند، اضافه کرد: بر اساس دیدگاه این افراد نزدیکی به ارزش‌های انقلابی با دین‌داری سازگار نیست.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی آشنایی با تعاریف سکولاریسم را برای طلاب ضروری دانست و افزود: در نظریه دوم دین و سیاست در کنار یکدیگر سازگار بوده و تا زمانی که از حوزه کاری یکدیگر خارج نشوند، تضادی ایجاد نمی‌کنند.
استاد برجسته حوزه انکار نکردن دین را از علت‌های ماندگاری سکولاریسم برشمرد و ادامه داد: بر اساس تعاریف سکولار باید بدون دخالت دین برای اداره زندگی انسان برنامه مشخصی تدوین شود زیرا آموزه‌های دینی در زندگی انسان جایگاه اصلی ندارد.
وی با بیان اینکه عامل اصلی شکل‌گیری تفکر سکولاریسم تغییر کیفیت تفکر مسیحیت در قرن‌های گذشته است، گفت: تعارض میان کرامت انسانی و دین نشان از شناخت‌های نادرست از آموزه‌هاست زیرا فلسفه وجودی دین حیاط انسانی بوده و بر اساس آیات مختلف انسان بدون دین معنایی ندارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی از لیبرالیسم به عنوان مبانی سکولاریسم نام برد و افزود: عملکرد نادرست دین در غرب سکولار شدن غربی‌ها را رقم زده است؛ سکولاریسم در اسلام بعد از رحلت پیامبر(ص) شکل گرفت زیرا در آن دوران شان ولایت و حکومت اسلامی خدشه‌دار شد.
وی جدایی معنویت از سیاست را عامل اصلی ایجاد سکولار دانست و اضافه کرد: سکولاریسم در طول تاریخ اسلام نقش مشخصی در انحراف‌های دینی داشته است و غربی‌ها بعد از پذیرش سکولار این تفکر را به عنوان سرفصل تمدن خود به کشورهای مختلف صادر کرده و راهکارهای متفاوتی را برای ترویج این تفکر در کشورهای مختلف درنظر گرفته‌اند.
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه اضافه کرد: امروز برخی افراد ارتباط میان سیاست و دین را نمی‌پذیرند و این تفکر سکولاریسم مشکل اصلی بیداری اسلامی در کشورهای مختلف است.
وی با یادآوری این که بر اساس تفکرات اشتباه ورود به سیاست از پیشبرد انسان در افق‌های دینی جلوگیری می‌کند، اظهار داشت: دین و سیاست رابطه عمیقی با یکدیگر دارند که در دوران حکومت حضرت علی(ع) به خوبی جلوه‌های مشخصی از این ارتباط برای همگان به نمایش گذاشته شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی با تاکید بر اینکه ولایت ائمه اطهار(ع) پایانی ندارد، افزود: قرآن کریم نتیجه نبوت حضرت محمد(ص) و امامت نتیجه ولایت ایشان بوده است به همین علت می‌توان گفت که ولایت اسمترار دارد.
وی با بیان اینکه مکتب اسلام نسبت به دیگر ادیان بیشتر به سیاست توجه دارد، گفت: در دین اسلام سیاست با دیگر حوزه‌ها ادغام شده است.
اجتمام(1)9105** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X