ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همایش جمعیت، چالش ها و تهدیدها در قم برگزار شد

به گزارش ایرنا، مدیر امور پردیس های استانی دانشگاه فرهنگیان قم در این همایش، تصریح کرد: از لحاظ موقعیت جهان امروز، جمعیت، شاخصی ارزشمند و بسیار مهم برای معادلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و باید در این مساله کوشا باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زارعی رضایی اضافه کرد: توجه داشته باشیم که امروز شاخص جمعیت در زمینه های گوناگون همچون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بسیار موثر است، از این رو رهبر معظم انقلاب اسلامی بر روی این مساله تاکید فرموده اند.
وی با بیان اینکه مساله کنترل جمعیت در دهه 60 کار خطایی بود و این نگاه و تفکر از معارف اسلامی برنمی آید، این نگاه را یک نگاه صهیونیستی دانست که از بیرون به کشور تزریق شد و گفت: این جزو بلاهایی است که صهیونیست ها نسبت به کشورهای اروپایی نیز انجام دادند.
وی با بیان اینکه در همان زمان هم در حوزه در این زمینه مخالفت هایی شد، گفت: رفتار نسل جدید به گونه ای تغییر یافته که تک فرزندی افتخاری شده است و باید در این زمینه برنامه ریزی، سیاستگزاری و تشویق انجام شود و نتیجه، آن شود که خانواده هایی که فرزند بیشتری دارند موجب مباهات آنها شود.
قائم مقام سازمان بسیج اساتید استان قم نیز در این همایش با بیان اینکه نگاه ما به جمعیت یک نگاه ولایی است، گفت: این مساله به عنوان یکی از مسائل مطرح شده صریح و روشن ولی امر مسلمین است و ما در این زمینه تکلیف و وظیفه داریم اقدام و تلاش کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالرحیم علیزاده با بیان اینکه اعلام شده است جمعیت ایران از مرز 75 میلیون تن عبور کرده است، افزود: اما این روند، روند بسیار کندی است و سال پیش نیز بیان شد که پس از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، استان قم جزو استان های نخست کشور بوده که در زمینه افزایش نسل، جهشی انجام داده است، اما این روند مناسبی نیست.
وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب این مساله را به ما امر فرموده اند که باید در این زمینه تلاش و فرهنگسازی انجام بدهیم.
وی با بیان اینکه امروز جمعیت در جهان دچار چالش است، گفت: در اروپا تقریبا افزایش جمعیتی وجود ندارد، ولی جمعیت همچنان در این کشورها ثابت است چرا که آنان برای حفظ جمعیت خودشان از پدیده مهاجرت استفاده می کنند.
علیزاده با اشاره به برده داری مدرن در کشورهای اروپایی خاطرنشان کرد: آنها جمعیت خود را از سایر کشورها تامین می کنند ولی به لطف پروردگار متعال امروز مهاجرت به اروپا به نفع اسلام شده است چرا که بیشتر مهاجران اروپا از افراد مسلمان هستند و در آینده جمعیت قابل توجهی در اروپا را مسلمانان تشکیل می دهند.
وی گفت: هدف بسیج این است که مرکزهای فرهنگساز و علمی به میدان بیایند و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی را در زمینه جمعیت تحقق ببخشند و پیشنهاد می کنیم که ستادی علمی در این زمینه با مشارکت دستگاه های علمی، دانشگاه ها و مرکزهای پژوهشی کشور با کمک حوزه علمیه تشکیل شود.
قائم مقام سازمان بسیج اساتید استان قم خاطرنشان کرد: سال گذشته در دانشگاه قم همایش تخصصی جمعیت با محوریت بانوان برگزار شد و آنچه که مهم است توسعه و پیگیری این مساله است.
علیزاده با اشاره به تهدیدها و چالش های در زمینه جمعیت تاکید کرد: با وجود چالش های موجود نباید در زمینه فرهنگسازی در رابطه با مساله جمعیت غافل شویم.
7406/ 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده