ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشورهای جنوب در آینده موتور محرک افتصاد جهان خواهند بود

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر محسن شاطرزاده روز پنجشنبه در همایش اقتصاد مقاومتی و اقتدار ملی در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، افزود: سه سال تمام وزارت امور خارجه وقت گذاشت در حالی که ظرفیت اصلی اقتصاد در کشورهای جنوب است، حدود 70 درصد منابع معدنی دنیا و 65 درصد جمعیت دنیا در کشورهای جنوب است.
وی ادامه داد: ظرفیت تجاری کشورهای جنوب 15 هزار میلیارد دلار است، مجموع پروژه های سال 2030 ، 12 هزار میلیارد پروژه زیر بنایی در کشورهای جنوب است و حجم تجارت حلال 6 هزار میلیارد دلاری تنها در کشورهای اسلامی است.
شاطرزاده با بیان این که در حوزه خلیج فارس پروژه های احصاء شده، سه هزار و 500 میلیارد دلار است، گفت: ظرفیت تجارت خارجی 15 کشور همسایه ، دو هزار و 400 میلیارد دلار است که از این تعداد اگر تنها 10 درصد از صادرات و واردات را داشته باشیم، از کل تجارت خارجی بیشتر خواهد بود.
وی اضافه کرد: ایران با 24 میلیون نفر نیروی کار براساس آمار سال گذشته، بزرگ ترین نیروی کار منطقه را دارد اما متوسط نرخ بیکاری ما 11 درصد است که در قشر تحصیل کرده به 26 درصد می رسد در حالی که می توان برای این قشر فرصت شغلی در خارج از کشور با کارفرمای خارجی یا کارفرمای داخلی و همچنین فرصت های شغلی بین المللی ایجاد کنیم این در حالی است که اراده نداریم که این اقدامات را انجام دهیم.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران به استفاده از ظرفیت سازمان های بین الملل اقتصادی و صنعتی اشاره کرد و یادآور شد: می توان از ظرفیت سازمان هایی مثل سازمان همکاری صنعتی سازمان ملل برای اجرای پروژه های صنعتی در کشورهای در حاتل توسعه که بزرگ ترین مرجع برای بکارگیری نیروی متخصص برای پروژه های سایر کشورها است، استفاده کرد.
شاطرزاده تصریح کرد: البته بیشترین استفاده از این سازمان را کشور برزیل کرده است و چین از این ظرفیت برای اجرای پروژه های بین المللی از نیروهای متخصص خود استفاده می کند این در حالی است که ما حتی یک مورد پروژه نداشته ایم ، یک نفر مدیر در این سازمان نداشته ایم تا با حق عضویتی که می پردازیم ، از ظرفیت های موجود استفاده کنیم.
وی با یادآوری حق عضویت 15 دلاری ایران در سازمان همکاری فضایی آسیا و اقیانوسیه، گفت: می توانیم از طریق این سازمان به 150 نفر آموزش داده و دوره دکترا داشته باشیم اما به دلیل بی نظمی متولیات فضایی، یک دهم از این ظرفیت استفاده نکرده ایم.
شاطرزاده همچنین به ارزش افزوده در اقتصاد دانایی محور اشاره و خاطرنشان کرد: سالی 40 تا 50 میلیارد دلار صادرات خام داریم اما ارزش افزوده نیست ، یک کیلو ماهواره 300 هزار دلار هزینه دارد که ما می توانیم آن را بسازیم و متوسط سن متخصصان ما 29 سال است از سوی دیگر داروی سرطان و ام اس کیلویی یک میلیون دلار است ، براین اساس ارزش افزوده دانش را در این جا می توان، دید.
وی به ظرفیت های حوزه های تجاری، علمی و رقابتی تاکید کرد و یادآور شد: در کشور 550 دانشگاه، 55هزار دانشجو به ازای هر یک میلیون نفر، 700 مرکز تحقیقاتی، در هفت حوزه علمی رتبه اول در آسیای میانه و خاورمیانه داریم که باید از تمام این ظرفیت ها استفاده کنیم.
اجتمام(3)9105** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده