ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دیپلماسی ایرانی در برابر جنگ‌افروزی سعودی

دیپلماسی ایرانی در برابر جنگ‌افروزی سعودی

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دو هفته‌ای است که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی حملات هوایی خود را علیه کشور یمن انجام می‌دهد و حالا امریکا اعلام کرده که حمایت نظامی و اطلاعاتی خود از این ائتلاف را سرعت می‌بخشد. آنتونی بلینکن، معاون وزارت خارجه امریکا در جریان سفرش به عربستان‌سعودی گفته که امریکا ارسال سلاح به عربستان را تسریع کرده و بر شدت تبادل اطلاعات محرمانه با ائتلاف تحت رهبری عربستان افزوده است. این اعتراف صریح یک مقام ارشد امریکایی از نقش این کشور در حملات سعودی‌ها به یمن است که حتی می‌توان گفت با سرعت بخشیدن در ارسال سلاح و اطلاعات محرمانه عربستان را بر ادامه جنگ‌افروزی و بمباران مردم یمن تشویق نیز می‌کند. نتیجه این سیاست جنگ‌افروزانه چیزی نبوده جز کشتار 857 نفر از مردم یمن و تخریب بیش از هزار منزل مسکونی که اکثر کشته‌ها غیرنظامیان و به خصوص زنان و کودکان بوده‌اند. عربستان که در جریان این دو هفته حمله جدای از حمایت نظامی- اطلاعاتی امریکا، همکاری 9 کشور دیگر منطقه را با خود دارد، نتوانسته جز حملات هوایی و بستن بنادر یمن کار دیگری بکند و در عرصه زمینی ناکام مانده و به نظر نمی‌رسد چندان جرئتی به حمله زمینی داشته باشد. در مقابل، سعودی‌ها در فکر افزودن به شمار متحدان خود هستند و به همین جهت بود که به اسلام‌آباد رو‌آوردند و از دولت پاکستان درخواست شرکت در ائتلاف خود کردند. پاسخ پاکستان به این درخواست جالب توجه است چراکه با وجود روابط نزدیک و ریشه‌دار اسلام‌آباد با ریاض و به خصوص ارتباط نزدیک نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با دربار آل سعود، پاکستان با شک و تردید به درخواست ریاض پاسخ داده و گفته که عجله‌ای به این کار ندارد.

علت این سیاست محتاطانه اسلام‌آباد در نگاه به گزینه‌ای دیگر در مورد یمن است که از سوی ایران دنبال می‌شود. این گزینه به جای جنگ‌افروزی از نوع سعودی‌ها، تکیه بر دیپلماسی‌ای دارد که چارچوب آن در دیدار رهبر انقلاب با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، تشریح شد و وزارت‌خارجه هم مأمور اجرای آن شده است. اصل چارچوب مورد نظر رهبر انقلاب بر سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی در تقویت کشورهای اسلامی و جلوگیری از تضعیف آنهاست که بنابر این اصل، باید مسائل را پای میز مذاکره و نه از طریق جنگ‌افروزی حل کرد تا آنکه از یک طرف پای مداخله خارجی به مسائل منطقه‌ای کشیده نشود و از طرف دیگر، امکان حل اختلافات از طریق گفت‌وگوهای داخلی فراهم شود تا مردم منطقه مسئولیت کار را به عهده بگیرند. این محورهای اصلی در دیپلماسی ایرانی است که رهبر انقلاب در آن دیدار مطرح کردند و دکتر محمد جواد ظریف قصد دارد در این روزها و با سفر به عمان و پاکستان با مقامات این کشورها در این محورها گفت‌وگو کند.جدای از اینکه مرتضی سرمدی با سفر به کشورهای تونس، الجزایر و لبنان این دیپلماسی را در سوی دیگر پیش می‌برد و مقام‌های الجزایر هم با استقبال از این دیپلماسی بر حل مسئله یمن بر مدار گفت‌وگوهای یمنی- یمنی تأکید کرده‌اند. پاکستان با توجه به این تحرک دیپلماتیک ایران است که نمی‌تواند جواب مثبت به عربستان بدهد و تنها به دلیل همان روابط نزدیک با ریاض است که پاسخش محتاطانه بوده و گفته که عجله‌ای در پیوستن به ائتلاف سعودی علیه یمن ندارد. از طرف دیگر، احتیاط دولت اسلام‌آباد در قبال درخواست عربستان به دلیل مخالفت‌ها در پارلمان نیز است چراکه نمایندگان پارلمان این کشور نسبت به این درخواست روی خوش نشان نداده‌اند و معتقد هستند که چرا کشور آنها در باتلاقی گرفتار شود که عربستان کیلومتر‌ها دورتر از پاکستان به راه انداخته و راه نجاتی از آن هم برای خود تعریف نکرده تا چه رسد به پاکستان که مسئله یمن در اصل ارتباطی به این کشور ندارد. همه این امور باعث شده تا اسلام‌آباد به جای گزینه جنگ‌افروزانه سعودی منتظر گزینه دیپلماتیک ایران باشد و با این کار نشان داد که سعودی‌ها حتی در همراه کردن متحد نزدیکی مثل نواز شریف هم چندان توفیقی ندارند و نمی‌توانند در یافتن شریکی مثل این متحد برای تجاوز نظامی به یمن توفیقی داشته باشند. حالا آنها در مقابل خود و آتش‌افروزی‌هایشان در یمن، تحرک دیپلماتیک ایران را می‌بینند که انتظار منطقه‌ای برای حل و فصل مسالمت‌آمیز پرونده‌یمن ایجاد کرده و از تونس تا پاکستان گوش شنوایی برای شنیدن یک راه حل دیپلماتیک هست. از آن‌جایی که دو هفته حملات مستمر تأثیری در مقاومت مردم یمن نداشته، چشم‌اندازی برای آتش‌افروزی سعودی‌ها دیده نمی‌شود جز ویرانی و کشتار بیشتر غیرنظامی‌ها. در مقابل، راه دیپلماتیک می‌تواند با کشاندن یمنی‌ها به پای میز مذاکره و از طریق گفت‌وگوهای یمنی- یمنی، پرونده این کشور را به صورتی مسالمت‌آمیز حل و فصل کند که ایران در حال حاضر نقش اصلی در این مسیر دارد و استقبال کشورهای منطقه از این راه حل نشان از توفیق آن دارد.

*سید رحیم نعمتی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده