ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سکته سیاسی-اتمی نتانیاهو در تل آویو

سکته سیاسی-اتمی نتانیاهو در تل آویو

رسالت/ متن پیش رو در رسالت منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در حالی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنان نسبت به هرگونه توافق هسته ای با ایران هشدار داده و بیانیه لوزان را نیز گام مثبتی در مسیر مذاکرات هسته ای با تهران نمی داند، وی با معضلی به نام « ناتوانی در تشکیل کابینه» دست و پنجه نرم می کند.همین مسئله سبب شده است تا برخی از تحلیلگران مسائل خاورمیانه ، توان وی جهت سنگ اندازی های بیشتر در مسیر مذاکرات هسته ای را در آینده زیر سئوال ببرند. هم اکنون نتانیاهو فرصت زیادی جهت تشکیل کابینه ندارد اما به نظر می رسد برخی احزاب صهیونیستی مانند کولانو و شاس همچنان تمایلی مبنی بر حضور در دولت ائتلافی وی ندارند.
از سوی دیگر، حضور افرادی مانند لیونی و هرتزوگ در کابینه ائتلافی نتانیاهو، به معنای ایجاد کابینه ای چند تکه با حداکثر ضریب آسیب پذیری می باشد. در چنین کابینه ای،
شاهد جدال دائمی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا با حزب کادیکا و ائتلاف هاتنوعا-کار خواهیم بود. روزنامه «هاآرتص» گمانه‌زنی کرد که با توجه به افزایش فشارهای بین‌المللی بر نخست وزیر رژیم صهیونیستی بر سر مسئله فلسطین، احتمال او وادار به تشکیل کابینه ائتلافی با احزاب چپگرا از جمله «اتحادیه صهیونیست» شود.این خبر درست زمانی منتشر شده است که نتانیاهو و آئویگدور لیبرمن در حال ابراز خشم خود بر سر هرگونه توافق هسته ای با ایران ( پس از قرائت بیانیه لوزان ) هستند.
روزنامه «هاآرتص» در گزارشی نوشت به‌رغم آنچه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل تلاش می‌کرد وانمود کند، هیچ دولت خارجی در انتخابات اخیر اسرائیل مداخله نکرد، اما اظهارات جامعه بین‌المللی و به ویژه آمریکا، بعد از انتخابات می‌تواند به عنوان دخالت در امور داخلی اسرائیل تلقی شود زیرا آنها نتانیاهو را به سمت تشکیل کابینه ائتلافی با «اتحادیه صهیونیست» (به رهبری «آیزاک هرتزوگ») سوق می‌دهند.هاآرتص درا ین خصوص نوشته است در حالی که دولت‌های خارجی از دخالت در انتخابات اسرائیل خودداری کردند، نتانیاهو آنها را به این کار متهم کرد تا در طول رقابت‌های انتخاباتی، یک سرمایه سیاسی به دست آورد. اما بعد از اینکه انتخابات تمام شد، جامعه بین‌المللی سکوت خود را شکست. بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات، موجی از انتقاد از اظهارات نتانیاهو شروع شد.
ریشه یابی موضوع ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه چندان دشوار نیست. رهبران اروپایی سخنان نتانیاهو علیه جمعیت اعراب در اراضی اشغالی و اینکه کشور فلسطینی تشکیل نخواهد شد، را محکوم کردند. در حالی که روابط آمریکا - اسرائیل به پایین‌ترین سطح خود رسیده، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نفوذ بیشتری بر اسرائیل دارد. و در حالی که فرانسه برای تدوین و تصویب قطعنامه دیگر شورای امنیت سازمان ملل درباره پارامترهای راه‌حل مناقشه اسرائیل - فلسطینی‌ها اقدام کرده، نتانیاهو فشار را احساس می‌کند. احتمال دارد این بار آمریکا این قطعنامه را وتو نکند.بر اساس این گزارش، زمانی که نتانیاهو در دسامبر 2014 خواستار برگزاری انتخابات جدید شد، بهانه او لزوم وجود کابینه‌ای یکدست بود. او بارها به افکار عمومی گفت یک لیکود قدرتمند در میان احزاب راستگرا می‌تواند ثبات را تضمین کند و نتایجی به بار آورد. اکنون که مذاکرات تشکیل کابینه ائتلافی در حال انجام است، ترجیح نتانیاهو تشکیل کابینه‌ ائتلافی راستگرا با 67 کرسی از 120 کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) است. اما با توجه به فشار بین‌المللی، او اهمیت ائتلاف با چپ‌ها را درک کرده است. بدون چنین شرکایی،‌ نتانیاهو می‌داند با چالش‌های بسیاری روبرو خواهد شد. در این میان، «آیزاک هرتزوگ» درباره مسئله پیوستن به کابینه نتانیاهو انعطاف‌پذیر است. از این رو، افزایش فشار بین‌المللی در این مرحله می‌تواند هرتزوگ و نتانیاهو را به یکدیگر نزدیک سازد. در این میان، برخی تحلیلگران معتقدند که نتانیاهو در عمل چاره ای جز ائتلاف با لیونی و هرتزوگ نخواهد بود زیرا در غیر این صورت، کابینه راستگرای احتمالی تشکیل شده، در میان متحدان و حامیان غربی تل آویو از حمایتی برخوردار نخواهد بود. همان گونه که اشاره شد، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس جهت تشکیل دولت، نیاز مبرمی نسبت به ائتلاف با حزب « کولانو» و « شاس» دارد، اما فعلا هر دوی این احزاب دست راستی و تندرو به نتانیاهو چراغ قرمز نشان داده اند.در این انتخابات حزب لیکود 30 کرسی و ائتلاف کار-هاتنوعا 24 کرسی را کسب کرده‌اند. پس از این دو حزب لیست عرب متحد 13 کرسی، حزب یش‌عاتید 11 کرسی،‌کولانو 10 کرسی، بیت یهودی 8 کرسی، شاس 7 کرسی ، یهودیت تورات متحد 7 کرسی و اسرائیل بیتنا هرکدام 6 کرسی را از آن خود کردند.
در نهایت اینکه سکته اتمی نتانیاهو در جریان مذاکرات هسته ای لوزان، با سکته ای سیاسی عجین شده است. در این میان،نتانیاهو از یک سو با چراغ قرمزهای برخی اعضای 1+5 در خصوص بر هم زدن مذاکرات هسته ای رو به روست و از سوی دیگر، شرایط داخلی در سرزمینهای اشغالی نتانیاهو را به صورت ناخواسته به سمت تشکیل دولتی متشکل از حزب لیکود و ائتلاف هاتنوعا-کار سوق داده است. بدیهی است که در این معادله، نتانیاهو بازنده ای مطلق خواهد بود. بازنده ای که حتی بسیاری از هم پیمانان وی در داخل سرزمینهای اشغالی مانند آویگدور لیبرمن نیز آینده تاریکی برایش متصور هستند!

*علیرضا صادقی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده