ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جهان نما مسجد «کاملکا» بزرگترین محل عبادت

جهان نما/ مسجد «کاملکا» بزرگترین محل عبادت

هنر آنلاین/ مسجد کاملکای استانبول با هدف خلق بزرگترین محل عبادتی که تاکنون ساخته شده است طراحی، و با سقفی یکتا پوشانده شده است.
هدف اصلی طراحی مسجد کاملکای استانبول، که جایزه دوم در مسابقه‌ی معماری را برنده شده، خلق بزرگترین محل عبادت که تاکنون ساخته شده است و پوشاندن سقف آن با سقفی یکتا است. معماران SN این کار را به وسیله‌ استفاده از خواص باربری یکی از سیستم‌های سنتی که معمولا از سیستم‌های طاق گهواره‌ای استفاده می کرد و همچنین استفاده از امکانات معمارانه و مهندسی معاصر با موفقیت به انجام رساندند.

توان تحمل بار سیستم به وسیله‌ خم کردن صفحه‌ طاق تا شده افزایش یافت. فضای اصلی توسط ترکیبی از سه شکل طاق مختلف پوشیده شد. خیال اصلی طراحی، خلق فضایی مستطیل شکل برای شکل دادن به خطوط جلوی دیوار محراب مسجد بوده است. همچنین، خلق پوسته‌هایی صدفی شکل به عنوان سقف، به پروژه پویایی داده است.
ایده‌ استفاده از پوسته‌های صدفی شکل که مسجد را احاطه می‌کنند، بازمی‌گردد به معنای "مشتمل بودن، در کنار هم آوردن".
ساختار حیاط بیرونی، حیاط درونی و رواق همانند طراحی مساجد قدیمی در این ساختمان جدید ساخته شد. سرسرای اصلی عبادت "شبستان" از حیاط بیرونی در دسترس بود و توسط حیاطی جانبی پشتیبانی می‌شد. ورودی حیاط بیرونی در لوای یک سایبان فراهم شد. فضاهای دسته ‌دوم که مورد نیاز برنامه پروژه هستند، همچون سرسرای سخنرانی و مانند آن، در جایی که به حیاط جانبی باز می‌شود، زیر پوسته‌ای قرار گرفته‌اند. محل پارکینگ زیر شبستان اصلی در طبقه‌ی زیرزمین قرار داده شده است.
شسبتان اصلی و حیاط بیرونی باید برای داشتن خدمات مناسب در سطحی یکسان طراحی می‌شدند. همچنین با در نظرگرفتن توپوگرافی زمین، پروژه به گونه‌ای طراحی شد که منظر یکی از عناصر کلیدی برای مرتبط ساختن و در برگرفتن شیب تپه با خطوط منحنی‌اش باشد.

جهان نما/ مسجد «کاملکا» بزرگترین محل عبادت

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده