ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تقویم تاریخ شهادت «سیدمرتضی آوینی» و روز هنر انقلاب اسلامی

تقویم تاریخ/ شهادت «سیدمرتضی آوینی» و روز هنر انقلاب اسلامی

خراسان/ 20 فروردین 1372 خورشیدی
شهادت «سیدمرتضی آوینی» و روز هنر انقلاب اسلامی

شهید سیدمرتضی آوینی در سال 1326 در شهر ری متولد شد. از کودکی علاقه مند به هنر بود، شعر می سرود، داستان می نوشت و به نقاشی علاقه داشت. جوانی سیدمرتضی با تصویری که امروزه از او در اذهان وجود دارد، متفاوت بود. خودش درباره دوران جوانی و تحصیلش در رشته معماری در دانشگاه تهران گفته است:
«تصور نکنید که من با زندگی به سبک و سیاق متظاهران به روشنفکری ناآشنا هستم. خیر. من از یک «راه طی شده» با شما حرف می زنم. من هم سال های سال در یکی از دانشکده های هنری درس خوانده ام. به شب های شعر و گالری های نقاشی رفته ام. موسیقی کلاسیک گوش داده ام، ساعت ها از وقتم را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی که نمی دانستم گذرانده ام. من هم سال ها با جلوه فروشی و تظاهر به داناییِ بسیار زیسته ام، ریش پروفسوری و سبیل نیچه ای گذاشته ام و... اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی کشانده است که ناچار شده ام رو دربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران کنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم که «تظاهر به دانایی» هرگز جایگزین «دانایی» نمی شود...». با پیروزی انقلاب اسلامی، تحولی در درون وجودش به وقوع پیوست و از «کامران» (که خودش را به این اسم می نامید) دوباره تبدیل به «سیدمرتضی» شد. بعد از مدتی فعالیت در روستاها برای جهاد سازندگی، به فیلم سازی برای جهاد رسید و مدتی بعد هم، «روایت فتح» را بنیان گذاشت. سردبیری ماهنامه ادبی-هنری «سوره» و مسئولیت واحد تلویزیونی حوزه هنری سازمان تبلیغات، از دیگر فعالیت های آوینی است. او سرانجام در اوایل سال 72 در حال فیلمبرداری با گروه روایت فتح در منطقه فکّه، بر اثر انفجار مین به شهادت رسید. روز شهادت سیدمرتضی آوینی «روز هنر انقلاب اسلامی» نامگذاری شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده