ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست روز نوشت: شاهد از غیب رسید غرب برای اثبات غیر‌قابل اعتماد بودن خود اصرار دارد

سیاست روز نوشت: شاهد از غیب رسید/ غرب برای اثبات غیر‌قابل اعتماد بودن خود اصرار دارد

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

رویکرد قابل تامل مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهارات اخیر خود درباره برنامه هسته‌ای ایران و نیز برگشت تحریم‌های ضد ایرانی اتحادیه اروپا آن هم در مقطعی که پنج‌شنبه گذشته در لوزان سوییس میان ایران و ۱+۵ یک تفاهم سیاسی منعقد شده است بر تعهدات غرب حتی پس از توافق جامع سایه تردید گسترده‌ای پهن کرد.
هنوز درباره مقاصد ایران برای به‌کارگیری برنامه هسته‌ای در فعالیت‌های اعلام نشده دیگر، تردید وجود دارد. این نکته‌ای بود که بار دیگر مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده است.
به گزارش فارس، «یوکیو آمانو» مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در سفری که به مصر داشت، بر خلاف روند تفاهمی مذاکرات هسته‌ای ایران و «۱+۵» در لوزان و بر خلاف همکاری کامل ایران با آژانس، بار دیگر درباره مقاصد هسته‌ای ایران ابراز تردید کرد. آمانو در قاهره پس از دیدار با سامح شکری وزیر خارجه مصر در مقر وزارت خارجه این کشور گفت: ایران به ارائه توضیح درباره همه تاسیسات و مواد اتمی که دارد و اینکه تحت نظارت آژانس باشد و برای مقاصد صلح‌آمیز به کار برود پایبند بوده اما سوال‌هایی درباره مقاصد ایران در استفاده این برنامه در فعالیت‌های اعلام نشده دیگر، وجود دارد. او افزود: اطلاعاتی داریم درباره تلاش ایران برای توسعه این تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای برای توسعه سیستم‌های اتمی اما نمی‌توانیم بگوییم که برنامه غیرصلح‌آمیز هسته‌ای دارد.

شیطنت رسانه سعودی درباره ایران
اما از طرفی دیگر، روزنامه سعودی «العرب»، چاپ لندن که سیاست خصمانه ریاض علیه ایران را دنبال می‌کند، با شیطنتی مدعی شد که آمانو در مصر گفته است که آژانس اطلاعاتی دارد درباره تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی.
العرب با انتشار این خبر به نقل از آمانو و با بیان اینکه «تهران از طریق توافق خود با ۱+۵، توضیحاتی درباره همه تاسیسات و مواد اتمی که در اختیار دارد، داده است و گفته که همه تحت نظارت آژانس خواهد بود» تیتر «ایران هنوز به دنبال ساخت سلاح اتمی است» را برای خبر برگزید و افزود: «اما آمانو اشاره کرد که هنوز سوالاتی درباره نیت ایران برای به کارگیری برنامه هسته‌ای در فعالیت‌های اعلام نشده دیگر وجود دارد... او گفت، اطلاعاتی نزد آژانس درباره تلاش تهران برای توسعه دستگاه‌های اتمی وجود دارد اما نمی‌توان گفت که ایران برنامه اتمی غیرصلح‌آمیزی دارد».
این روزنامه به نقل از مدیر‌کل آژانس افزود که «آژانس پیشرفت محدودی در روند روشن شدن (پاسخ) برخی سوالاتی به دست آورده است که درباره اقدام ایران در به‌کارگیری انرژی اتمی به صورت غیرصلح‌آمیز است».
این رویکرد متناقض گونه آقای آمانو تازگی ندارد وی بیش از آنکه در گزارش‌های خود به نتایج راستی‌آزمایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب وظایف آژانس استناد کند و گزارش‌های کارشناسی را ملاک ارزیابی خود قرار دهد، به نظر می‌رسد این روزها همان دغدغه‌هایی را مطرح می‌کند که برای امریکایی‌ها و بازیگران میانی در پرونده هسته‌ای خوشایند است.
این تناقض‌گویی‌های آمانو و اظهارات نه چندان خردمندانه این مدیر‌کل یک نهاد بین‌المللی در حالی مطرح می‌شود که وی در اظهاراتی سوم فروردین سال‌جاری اذعان می‌کند که بازرسان نهاد تحت امرش تاکنون توانسته‌اند، پایبندی ایران به مفاد توافق ژنو را تأیید کنند.
البته آمانو یک عبارت دیگر را به این اذعان خود می‌افزاید و می‌گوید: اما (بازرسان آژانس) نمی‌توانند صلح‌آمیز بودن همه مواد هسته‌ای داخل ایران را تایید کنند.
به بیان دیگر مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک‌سو انحراف نداشتن ایران از مسیر صلح‌آمیز و پایبندی تهران به مفاد توافق ژنو را تایید می‌کند اما از نگرانی‌هایی سخن می‌گوید که هیچ مستندی برای آن جز دغدغه برخی طرف‌ها مانند رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی وجود ندارد.

حدود سه ماه پیش نیز آژانس در گزارشی تصریح کرده بود که «از زمان اجرای برنامه مشترک اقدام، ایران در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام شده خود، UF۶ را تا سطح بالاتر از اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۵ درصد، غنی‌سازی نکرده و تمام ذخایر UF۶ غنی شده تا سطح اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۲۰درصد این کشور، از طریق رقیق‌سازی یا تبدیل، به اکسید اورانیوم تبدیل شده است.»
این گزارش افزود: غنی سازی UF۶ تا سطح اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۵ درصد، با همان میزانی که در گزارش پیشین مدیر‌کل عنوان شده بود، ادامه یافته است. مقدار این مواد که در فرم UF۶ غنی شده تا سطح اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۵درصد باقی مانده، به ۸۳۹۰.۳ کیلوگرم افزایش یافته است.
آژانس تاکید کرد: هیچ قطعه مهم تازه‌ای در رآکتور IR-۴۰ (تاسیسات آب سنگین اراک) نصب نشده و هیچ فعالیت ساخت و آزمایش سوخت برای رآکتور، صورت نگرفته است.
همچنین ایران به ارائه دسترسی مدیریت شده آژانس به کارگاه‌های تولید سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره سازی، ادامه داده است.
این دل نگرانی‌های آمانو و اظهارات اخیر وی در قالب تردید نسبت به برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده است آن هم درست زمانی که است که از یک سو چند روزی تفاهم سیاسی ایران و ۱+۵ منعقد شده و از سوی دیگر شیپورناسازگاری امریکایی‌ها بر سر آنچه که در تفاهم سیاسی مطرح شده به صدا در آمده قابل تامل است!
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های متعدد از یک‌سو عدم انحراف ایران از مسیر صلح آمیز و پایبندی تهران به مفاد توافق ژنو را تایید می‌کند اما همزمان از نگرانی‌هایی می‌گوید که هیچ مستندی برای آن جز دغدغه برخی طرف‌ها مانند امریکایی‌ها ندارد.
این رفتار تناقض‌گونه آقای دبیرکل در حالی دوباره وهمصدا با سناریوهای امریکایی‌ها تکرار شد که اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های بانک تجارت و ۳۲ شرکت ایرانی را اعمال کرد.
به گزارش تسنیم دومین دادگاه عالی اتحادیه اروپا بلوکه کردن دارایی‌های بانک تجارت و ۴۰ شرکت کشتیرانی ایران را که در ماه ژانویه میلادی لغو کرده بود، به‌دلیل وجود مشکل در زمینه‌های حقوقی دوباره از سر گرفت.و این درحالی است که محمد‌جواد ظریف بعد از پایان گفت‌وگوهای سوییس اعلام کرد که تمامی تحریم‌های اتحادیه اروپا لغو شده است.
ابراز تردید مجدد آقای آمانو نسبت به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، باز گرداندن تحریم‌های ضد ایرانی اتحادیه اروپا، تفسیرهای متعدد امریکایی‌ها خلاف توافق سیاسی سوییس پیرامون لغو تحریم‌ها چه پیامی می‌تواند داشته باشد؟!

آیا جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به تعهد غربی‌ها اعتماد کند؟ اگر توافق جامع هسته‌ای در تابستان میان طرفین منعقد شود چه تضمینی از سوی غرب برای پایبندی به تعهد وجود دارد؟ وقتی هنوز تنها تفاهمی سیاسی میان طرفین صورت گرفته و قرار است نگارش پیش نویس تفاهم‌نامه جامع تا تیرماه سال‌جاری آماده شود مدیر کل آژانس بین‌المللی دوباره نسبت به روند برنامه هسته‌ای ایران ابراز تردید می‌کند چه تضمینی وجود دارد که وی با وجود اطمینان از صداقت جمهوری اسلامی ایران گزارشی متناقض منتشر نکند؟ که در صورت انتشار این گزارش ایران به نقض توافق متهم و مسیرهای تحریم‌های ضد ایرانی و تشدید آن بازتر خواهد شد.
مقام معظم رهبری همیشه نسبت به صداقت غربی‌ها بالاخص امریکایی‌ها ابراز تردید دارند واین دل نگرانی‌های ایشان باعث شده که هنوز توافقی صورت نگرفته و رنگ واقعیت به خود گرفته، آمریکایی‌ها آقای آمانو و اتحادیه اروپا بر همه این تردید‌ها صحه گذاشتند.
با این اوصاف و روند بی صداقتی که غرب پیش گرفته تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان باید دیگر از لاک دفاعی و پیش گرفتن سکوت بیرون بیاید و موضعی قاطع اتخاذ کند وگرنه تفاهم‌نامه جامع هسته‌ای با غرب در سایه‌ای از ابهام قرار می‌گیرد و حتی اگر توافقی صورت گیرد این توافق برد برد نخواهد بود چراکه باید به تعهدات غرب به دیده تردید نگریست.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده