ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

المانیتور: تیم ایران در لحظات نزدیک به تفاهم لوزان آماده ترک مذاکرات بود

المانیتور: تیم ایران در لحظات نزدیک به تفاهم لوزان آماده ترک مذاکرات بود

فارس/ یک پایگاه خبری مدعی شده تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در لحظات منتهی به تفاهم لوزان آماده ترک مذاکرات و بازگشت به تهران بوده است.

«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای در ساعت های پایانی منتهی به تفاهم هسته ای لوزان در حال بررسی ترک مذاکرات و بازگشت به تهران بوده اند.

پایگاه المانیتور، از رسانه های فعال در زمینه گزارش اخبار مربوط به رایزنی های هسته ای بین ایران و گروه 1+5، روز چهارشنبه با بیان ادعای ذکر شده در بالا افزوده هواپیمای تیم ایران آماده بازگشت به تهران بوده که جان کری، وزیر خارجه آمریکا تصمیم گرفته دست از تلاش نکشد و آخرین تلاشها برای رسیدن دو طرف به توافق را انجام دهد. این تلاش، به نوشته المانیتور از ساعت 9 شب روز اول آوریل تا ساعت 6 صبح روز بعد به طول انجامیده است.

با این حال، چنانکه از لحن نوشته المانیتور برمی آید دلیل تصمیم تیم مذاکره کننده به تهران شکست مذاکرات نبوده است. تصمیم تیم مذاکره کننده ایرانی برای عزیمت به تهران بر اساس ادعای المانیتور، در شرایطی انجام شده که ایران و حتی نمایندگان بعضی از کشورهای گروه 1+5 از آنچه تا آن نقطه از مذاکرات حاصل شده بود «مأیوس» نبوده اند.

یک مقام ارشد ایرانی به شرط عدم افشای نام به المانیتور گفت: «ما در بسیاری از نکات اصلی به تفاهم رسیدیم.»

وی افزود: «مسائل باقی مانده جزئیات بسیار دشواری هستند که به بحث های کلی نیاز دارند. علی رغم تمام این جلسات و اطمینان دو جانبه ای که حاصل شد هر طرف در برابر طرف دیگر محتاط است. ایران حاضر به فداکاری به هر بهایی نبود.»

رفع تحریم ها، اصلی ترین عامل اختلاف بین دو طرف بود. همه می دانستند که رفع تدریجی تحریم ها که خط قرمز ترسیم شده توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران بود برای ایرانی ها قابل قبول نبود. المانیتور به استناد اطلاعاتی که از منابع متعدد خود در تهران به دست آورده ادعا می کند دو طرف به مصالحه ای بر اساس مماشات دو جانبه دست یافتند که هم ایران و هم آمریکا بتوانند طبق منافع خودشان آن را در کشورهایشان ارائه کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X