ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: تخلفاتی زیر چتر «سهام عدالت»

آرمان نوشت: تخلفاتی زیر چتر «سهام عدالت»

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

زمستان 86 بود که دولت مهرورز در راستای اقدامات خود بحثی را مطرح کرد که به یک‌باره تمام توجهات را به سمت خود جلب کرد. در آن مقطع قرار شد تا به اقشار کم درآمد سهام عدالت تعلق گیرد و ماهانه سود این سهام به حساب دارندگان آنها واریز شود طرحی که به نوعی از ردیف پرداخت یارانه‌های نقدی محسوب می‌شد. با توجه به اینکه این دسته از سهام‌ مربوط به شرکت‌های دولتی است انتقادات بسیاری از اقتصاددانان را برانگیخت که توزیع چنین سهامی دارای نواقصی جدی است. با گذشت چند سال از توزیع سهام عدالت زمستان 93 زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که گویا انتقادات بی‌راه نبوده است. « 45میلیون نفر شامل سهام عدالت هستند که ارزش آن 96هزار میلیارد تومان است، در واگذاری‌های سهام عدالت بی‌عدالتی صورت گرفته و ابهاماتی در این زمینه وجود دارد که در آینده مشخص خواهد شد.» این نمونه‌ای از واکنش خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها در روزهای منتهی به سال 93 بود. 27بهمن ماه خبرگزاری میزان نوشت: رانت در واگذاری‌ها، شفاف نبودن نحوه واگذاری، نوع شرکت‌ها، تعداد سهام و میزان سود از ضعف‌های سهام عدالت است که اکنون سبب شده تا مدیران و اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت از فرصت سوءاستفاده‌کنندگان و یکشبه به پول و ثروت کلان برسند.

سهام عدالت زیر ذره بین مجلس
بلند شدن صداهای ناموزون از طبل سهام عدالت توجه مجلس و نمایندگان را به خود جلب کرد. رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: با کلی و مبهم بودن موضوعات مورد تقاضا با توافق متقاضی مقرر شد که تحقیق و تفحص از وزارت امور اقتصادی و دارایی به بحث سهام عدالت محدود شود که پس از بحث و بررسی با حضور مسئولان و کارشناسان ذیربط به ویژه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، انجام تحقیق و تفحص به تصویب اعضای کمیسیون رسید. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ، با اشاره به آغاز تحقیق و تفحص مجلس از طرح سهام عدالت، گفت: نحوه واگذاری‌های سهام عدالت در سال‌های گذشته زیر ذره بین مجلس خواهد بود. جعفر قادری افزود: درباره واگذاری‌ها آیین نامه مشخصی وجود دارد که اگر خلاف آن عمل شده باشد کمیته تحقیق و تفحص مجلس آن را گزارش خواهد کرد. اظهارنظرها به مدیران گذشته هم رسید و در این رابطه مدیرعامل پیشین فرابورس ایران گفت: احتمال تخلف برخی از مدیران در واگذاری سهام عدالت وجود دارد. مصطفی امید قائمی، در گفت‌وگو با ایلنا درباره طرح تحقیق و تفحص از سهام عدالت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعید به نظر می‌رسد که تخلف بزرگی درباره سهام عدالت صورت گرفته باشد زیرا نمایندگان سهام عدالت در هیات‌مدیره این شرکت‌ها از افرادی هستند که گزینش سختی را پشت سر گذاشته‌اند و تخلف از سوی این افراد دور از ذهن به نظر می‌رسد اما ممکن است تخلفاتی هم صورت گرفته باشد. وی تصریح کرد: براساس آخرین اطلاعات هنوز لیست هفت دهکی که به صورت میدانی برای اختصاص سهام تهیه شده بود نهایی نشده است و اینکه اگر فرض کنیم یک نفر دو بار سهام عدالت گرفته باشد هم بعید است، زیرا این سهام براساس اطلاعات دقیق و کد ملی تعیین شده است. مدیرعامل پیشین فرابورس ایران با بیان اینکه توزیع سهام عدالت هنوز نهایی نشده تصریح کرد: سهام عدالت قرار بود از محل سودهای سهام سالانه به صورت اقساط پرداخت شود و برآورد می‌شد ۴۵ میلیون نفر سهام دریافت کنند و ۴۵هزار میلیارد تومان پرداخت شود که تا اواسط سال گذشته ۲۸هزار میلیارد تومان سهام منظور شده است.

کشف بی‌عدالتی در سهام عدالت
دادستان عمومی و انقلاب کرمان اما از اختلاس میلیاردی و برداشت‌های غیرقانونی وجوه و اموال شرکت سهامی عدالت در استان خبر داد. «دادخدا سالاری» با اعلام این خبر گفت: با هدف اجرای منویات مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه مبنی بر مبارزه با فساد اداری و اختلاس 13 نفر از متهمان این پرونده به اتهام دخل و تصرف در اموال و وجوه شرکت سهامی عدالت تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند. او گفت: با ارائه گزارش‌های جمع‌آوری شده از سوی دادستان، متهمان از سال 89 تا اوایل سال 92 اقدام به برداشت‌های غیرقانونی اموال این شرکت کرده‌اند که در کارشناسی‌های انجام شده دو تن از متهمان احضار، دستگیر و روانه زندان شدند. دادستان کرمان افزود: متهمان در مرحله اول سه میلیارد ریال از حساب شرکت سهامی عدالت برداشت و به حساب شخصی خود واریز کرده‌اند. البته این پرونده در حال کارشناسی و تحقیقات مقدماتی قرار دارد و دستگاه قضایی استان با اختلاس‌کنندگان بدون اغماض و مطابق قانون برخوردهای لازم را انجام می‌دهد.

تخلف بیش از گفته‌ها
با رسانه‌ای شدن خبر کشف اختلاس در سهام عدالت، علیرضا محجوب به آرمان گفت: به طور کلی موضوعاتی با این وسعت مانند سهام عدالت معمولا مفسده‌انگیز است. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه من کسی را متهم نمی‌کنم افزود: تعاونی‌های زیادی ایجاد شد و اموال بی‌حسابی که در اختیار برخی قرار گرفت می‌توانست جرم‌خیز باشد. وی با بیان این موضوع که امیدواریم آنچه اعلام می‌شود درست نباشد تاکید کرد: حتی اگر این موضوع صحیح نباشد باز زوایای دیگری مربوط به این مساله وجود دارد که لازم است به سرعت رسیدگی‌هایی انجام پذیرد و قطعا در حین رسیدگی موارد دیگری نیز مشخص خواهد شد. محجوب در پاسخ به این سوال که آیا بروز چنین تخلفاتی پیش‌بینی می‌شد بیان کرد: پیش بینی‌ها می‌گوید تخلف بسیار بیش از این موارد است. در هر جایی که اصرار بر عجله باشد و پای مال در میان باشد قطعا در آنجا مفسده‌ای صورت خواهد پذیرفت. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: در این زمینه تحقیق و تفحصی صورت گرفت و گزارشی نیز تهیه شد که باید گفت ابعاد گسترده‌ای دارد. تحقیق و تفحص تمام مباحث مربوط به واگذاری سهام عدالت و مسائلی را که به وجود آورده است شامل می‌شود و تا زمان قرائت گزارش باید صبر کرد و ادامه کار را به قوه قضاییه سپرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده