ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: شناسایی اموال زنجانی در تاجیکستان

اعتماد نوشت: شناسایی اموال زنجانی در تاجیکستان

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مقداری از اموال بابک زنجانی در تاجیکستان شناسایی و مدارک آن به قوه قضاییه ارسال شد. این خبری است که دیروز حسین دهدشتی، مسوول کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس در گفت‌وگو با ایرنا مطرح کرده است. با این وجود وی گفته که کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی اطلاعی درباره رسیدگی به این پرونده در قوه قضاییه ندارد. موضوع شناسایی و البته ارزش اموال بابک زنجانی مدت‌هاست که محور اصلی داستان پرونده پر حاشیه او شده است. پول‌هایی که او از بیت المال برداشته باید برگردد. اما تقریبا یک سال و نیم است که این اتفاق به تعویق افتاده است. دلیلش اول از هر چیز مشکل بودن شناسایی اموال اوست. اموالی که سخنگوی قوه قضاییه و برخی مقامات دیگر هم چند باری گفته‌اند که کفاف بدهی‌های او را نخواهد داد. معنایش این است که در این یک‌سال و نیم نه خط و ربط اموال او مشخص است و نه ارزش آن. در چنین شرایطی است که موضوع کسانی که زنجانی را کمک کرده بودند تا در دستگاه دولت احمدی‌نژاد بتواند به چنان نفوذی برسد که تبدیل به مامور فروش نفت شود، قدری به حاشیه رفته است.

سند اموال زنجانی، به نام دیگران
دیروز حسین دهدشتی، مسوول کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس درباره نامه برخی نمایندگان به رییس قوه قضاییه برای رسیدگی سریع‌تر به پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی و بابک زنجانی توضیحاتی را ارایه کرد. وی درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: «هنوز اطلاعی درباره رسیدگی به این پرونده در قوه قضاییه نداریم اما کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس، از چهار وزیر دولت، قبل از بررسی بودجه سال ٩٤ کل کشور در سال گذشته سوالاتی پرسیده بود. » مسوول پیگیری پرونده بابک زنجانی در قوه مقننه تصریح کرد: «تنها ابزار در اختیار نمایندگان در این زمینه، سوال، تحقیق و تفحص است که قرار شد این سوالات در دستور کار کمیسیون انرژی نیز قرار گیرد.» دهدشتی خاطرنشان کرد: «البته برخی معاونان وزارت نفت توضیحاتی درباره اقدامات‌شان برای پیگیری موضوع زنجانی داده‌اند و قرار است وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، اطلاعات و دادگستری برای پاسخ درباره روند رسیدگی به پرونده بابک زنجانی به کمیسیون انرژی دعوت شوند. » وی اضافه کرد: «افرادی که به طور غیررسمی پرونده بابک زنجانی را پیگیری کرده‌اند، پس از سفر به تاجیکستان فهمیده‌اند که یک سری منابع متعلق به وی در این کشور وجود دارد و ما این مدارک را به قوه قضاییه ارایه کرده‌ایم.» دهدشتی افزود: «تمامی تلاش نمایندگان پیگیری کننده پرونده بابک زنجانی این است که اموالی که در خارج از کشور متعلق به وی و دیگر افراد منصوب به زنجانی است هرچه سریع‌تر به کشور بازگردد. » وی با بیان اینکه مقداری از اموال زنجانی در داخل کشور سرمایه‌گذاری شده که در دسترس است، خاطرنشان کرد: «بخشی از این اموال نیز به صورت دست به دست به افراد دیگری از نزدیکان وی واگذار شده و مقدار دیگری از اموال وی نیز در کشورهای دیگر به نام افراد دیگری وجود دارد» نماینده مردم آبادان در مجلس با ابراز امیدواری نسبت به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای گفت: «اگر تحریم‌ها برداشته شود فکر می‌کنم دیگر بهانه‌ای برای پس دادن اموال وی به کشورمان وجود نخواهد داشت.» دهدشتی تصریح کرد: «با توجه به اینکه بسیاری از اموال زنجانی در خارج از کشور است و یکی از بهانه‌ها بحث محدودیت‌ها و تحریم‌هایی است که کشورمان در آن درگیر است، فکر می‌کنم تا چند ماه آینده که مذاکرات به نتیجه خواهد رسید می‌توان اموال زنجانی را کامل و حتی با سود و خسارت‌های آن بازگرداند.» وی همچنین تاکید کرد: «اگر توافقنامه نهایی به امضا نرسد و اموال بابک زنجانی به همین شکل مسدود شده باقی بماند، باید این فرد و دیگر دوستان وی پاسخگو بوده و محاکمه شوند.» این نماینده مجلس درباره پرونده تامین اجتماعی نیز گفت: «به دلیل اینکه حجم پرونده تحقیق و تفحص بسیار زیاد است، منطقی است که کمی رسیدگی به آن طول بکشد. » دهدشتی افزود: «انتظار این است که قوه قضاییه رسیدگی به این پرونده را هرچه سریع‌تر آغاز کند.»

اموال زنجانی؛ ٣٠ درصد بدهی‌هایش
نخستین بار غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در بهمن ۱۳۹۲ از توقیف کلیه اموال زنجانی در داخل و خارج از ایران خبر داد که با همکاری خود زنجانی در معرفی این دارایی‌ها همراه بوده است. وی از بدهی ٩ هزار میلیارد تومانی زنجانی به وزارت نفت و تصمیم قوه قضاییه برای توقیف این میزان ارزش از دارایی‌های زنجانی خبر داد. وی معتقد بود حتی با فروختن بخشی از دارایی‌های زنجانی که در داخل ایران موجود است، می‌توان بدهی مزبور به وزارت نفت ایران را تسویه کرد. اما بعدها مصطفی پور محمدی، وزیر دادگستری و عزت‌الله یوسفیان ملا، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تصویر دیگری از وضعیت دارایی‌های داخلی زنجانی ارایه کردند و آن را ناچیز دانستند. این دو نخستین کسانی بودند که تاکید کردند ‌باید برای پرداخت کامل بدهی‌ها، دارایی‌های وی در خارج از کشور را به داخل منتقل کنیم. یوسفیان ملا در این باره گفته بود: «بر اساس برآوردهای ما در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، در خوشبینانه‌ترین حالت میزان اموال زنجانی در داخل حدود هزار میلیارد تومان است که در واقع حتی نیمی از بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت را هم شامل نمی‌شود.» از طرف دیگر به گفته یوسفیان‌ملا، کشورهایی که زنجانی در آنها حساب داشته، حاضر نیستند به راحتی پول‌های زنجانی را به ایران بازگردانند. به عنوان مثال در یک مورد، در مالزی به شرطی حاضر شدند دارایی‌های زنجانی را به ایران تحویل دهند که به آنها باجی پرداخت شود. همچنین در ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ از رییس وقت کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نقل شد که «ادعای بابک زنجانی مبنی بر بلوکه شدن دو میلیارد یورو از دارایی‌های او در خارج از کشور صحت ندارد و اساسا نمی‌توان به تسویه بدهی‌های او به وزارت نفت امیدوار بود. او به جز پول‌های بلوکه‌شده‌ای که حالا دروغ از کار در آمده، املاک و سرمایه‌های دیگری در خارج دارد که به فکر آن هستیم که این اموال را تبدیل به پول کرده و به کشور بازگردانیم.» آذرماه سال گذشته هم سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که اموال بابک زنجانی به وزارت نفت رسیده است. دو ماه بعد وزیر نفت درباره ارزش این اموال توضیح داد که ارزش اموال شناسایی شده زنجانی تا آن زمان تنها کفاف ٣٠ درصد بدهی‌های او را می‌دهد. بدهی‌هایی که برای پرداخت کامل آن باید تا شناسایی درصد بسیار بیشتری از اموال زنجانی در خارج از کشور صبر کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده