ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازتاب گسترده سفر اردوغان به ایران در رسانه‌های ترکیه

بازتاب گسترده سفر اردوغان به ایران در رسانه‌های ترکیه

ایرنا/ رسانه های ترکیه سفر روز سه شنبه رجب طیب اردوغان به ایران را یک سفر تاریخی یاد کردند و آن را به طور گسترده بازتاب دادند.

به گزارش ایرنا، رسانه های ترکیه با لحنی متوازان سفر رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور به جمهوری اسلامی ایران را بازتاب داده و اظهارات مقامات دو کشور به ویژه در خصوص روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای از جمله یمن را پوشش دادند.

مهمترین بخش های غیر همسان گزارش های منتشر شده به شرح ذیل است:

** ملیت: فراخوان مشترک رؤسای جمهور ایران و ترکیه برای متوقف کردن خونریزی های در یمن

بنا به گزارش های رسیده در دیدار اردوغان رییس جمهور ترکیه با همتای ایرانی وی در تهران بر اهمیت متوقف شدن خونریزی ها در یمن تأکید شد. در این راستا طرفین برای تشکیل یک کارگروه مشترک و برقراری یک مکانیسم سیاسی در بین دو کشور به توافق رسیدند. اردوغان طی ارائه توضیحاتی در این زمینه اظهار داشت برای کاهش تنش در یمن همه باید به وظایف خود عمل کنند.

** جمهوریت: اردوغان موضعی را که در آنکارا در بر گرفته بود در تهران تغییر داد

اردوغان رییس جمهور ترکیه در پی واکنش شدیدی که علیه ایران در رابطه با یمن نشان داده بود در تهران برای گردهم آوردن طرفین درگیری پیشنهاد داد. در ضمن با ایران برای همکاری در رابطه با یمن به توافق رسید.

** جمهوریت: توافق ایران و ترکیه برای همکاری در رابطه با یمن

بنا به گزارش های رسیده در چارچوب مذاکرات دیروز اردوغان رییس جمهور ترکیه با روحانی رییس جمهور ایران در تهران برای همکاری دو کشور در رابطه با یمن توافق حاصل شد.

** زمان: موضع اردوغان در تهران تغییر یافت

اردوغان رییس جمهور ترکیه که اخیرا در رابطه با بحران یمن ایران را به باد انتقاد گرفته بود، به رغم فراخوان و اعتراضاتی که از سوی برخی از مسئولان ایرانی برای لغو سفر وی به ایران صورت گرفت، دیروز به تهران رفت.

وی در تهران طی ارائه پیام های گرم و صمیمانه از ایران که 10 روز پیش آن را به تلاش برای تسلط بر منطقه متهم کرده بود، به عنوان کشور دوست و برادر یاد کرد و گفت: من نه به شیعه و نه به سنی بودن توجه نمی کنم.

**ملیت: عصیان اردوغان در رابطه با قیمت گاز ایران

اردوغان رییس جمهور ترکیه در چارچوب سفر رسمی یک روزه وی به تهران پس از دیدار با روحانی همتای ایرانی وی طی ارائه توضیحاتی در نشست مطبوعاتی مشترک ضمن تأکید بر اینکه ترکیه بزرگترین مشتری گاز ایران می باشد، اظهار داشت ولی ترکیه گران قیمت ترین گاز را از ایران وارد می کند. باید این مسئله را به یک نتیجه مثبت برسانیم.

** زمان: اردوغان گفت ترکیه گران قیمت ترین گاز را از ایران خریداری می کند

** ملیت: اردوغان گفت در زمینه گردشگری می توانیم همکاری داشته باشیم

اردوغان رییس جمهور ترکیه در بخشی از توضیحات وی در نشست مطبوعاتی مشترک با رییس جمهور ایران به موضوع حمل و نقل هوایی در بین کشور نیز اشاره کرد و گفت ما نمی خواهیم در این زمینه (حمل و نقل هوایی ترکیه به ایران) تنها به شهرهای تهران، تبریز، اصفهان و مشهد اکتفا کنیم. یعنی باید با ایران گردشگری مذهبی و فرهنگی را خیلی بیشتر توسعه دهیم.

وی در ادامه بر لزوم ایجاد تنوع در انواع گردشگری در بین دو کشور از جمله گردشگری مذهبی، گردشگری فرهنگی، گردشگری کنگره، گردشگری زمستانی و گردشگری گلف تأکید کرد.

** ملیت: اردوغان گفت سرعتی که پیش از این در روابط ایجاد شده بود را از دست دادیم

اردوغان در بخش دیگری از مصاحبه مطبوعاتی مشترک ضمن تأکید بر لزوم دست یابی هر چه سریعتر به هدف 30 میلیارد دلار در حجم روابط تجاری دو کشور اظهار داشت در حالی که روابط تجاری دو کشور بسیار خوب پیش می رفت در دوران 2014-2013 سرعت این روابط با کاهش مواجه شد. این در حالی است که پیش از این هدفی حدود 30 میلیارد دلار تعیین کرده بودیم. متأسفانه در حال حاضر از این هدف عقب مانده ایم. تاکنون از ترکیه به ایران 4 میلیارد دلار و از ایران به ترکیه نیز 10 میلیارد دلار صادرات صورت گرفته است. تفاوت میزان صادرات دو کشور نیز بسیار بسیار به نفع ایران است.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر تحریم های اقتصادی علیه ایران در این تابلو تأکید کرد که طرفین در دوران جدید با همبستگی خواستار برداشتن گام های متفاوت بوده و در این راستا در هر دو طرف اراده لازم وجود دارد. رییس جمهور ترکیه در ادامه ضمن اشاره به وجود مشکلات در زمینه حمل و نقل و لزوم رفع این مشکلات در این زمینه بر لزوم برطرف کردن موانع ناشی از بروکراسی تأکید کرد.

** ملیت: اردوغان گفت مقدار گازی را که از ایران خریداری می کنیم ، می توانیم افزایش دهیم

رییس جمهور ترکیه در رابطه با همکاری های دو کشور در زمینه انرژی، اظهار داشت: بخش اعظم صادرات گاز ایران یعنی حدود 95-90 درصد از آن را ترکیه خریداری می کند. بی شک این میزان چشم گیری است. ولی از لحاظ قیمت ترکیه در حال حاضر گران قیمت ترین گاز را از ایران وارد می کند.

در واقع اگر در این قیمت تخفیف داده شود ما نیز مقدار گازی که از ایران خریداری می کنیم را خیلی بیشتر افزایش خواهیم داد.

وی در ادامه ضمن اشاره به افزایش مصرف گاز ترکیه به ویژه در بخش صنایع، اظهار داشت: به همین دلیل از یک سو تنوع ایجاد کرده و از سوی دیگر نیاز گاز طبیعی خود را نیز با قیمت های مناسب تأمین خواهیم کرد. در این زمینه دو کشور دوست و برادر باید با یکدیگر همبستگی داشته باشند. حقیقت این است که در حال حاضر ترکیه گران قیمت ترین گاز را از ایران خریداری می کند. باید این مسئله را به یک نتیجه مثبت برسانیم.

**ملیت: دیدار اردوغان با آیت الله خامنه ای

رییس جمهور ترکیه در چارچوب سفر رسمی یک روزه وی به تهران دیروز با آیت الله سید علی خامنه ای نیز دیدار و گفت وگو کرد. طبق اطلاعات به دست آمده این دیدار در دفتر آیت الله خامنه ای و در پشت درهای بسته به مدت یک ساعت به طول انجامید.

** زمان: انتقاد آیت الله خامنه ای در رابطه با یمن

رییس جمهور ترکیه در چارچوب سفر دیروز وی به تهران با آیت الله خامنه ای نیز دیدار و گفت وگو کرد. گفته می شود در این دیدار آیت الله خامنه ای در رابطه با مسئله یمن اظهار داشت در رابطه با یمن تصمیمات اتخاذ شده از سوی برخی از کشورهای عربی به هیچ عنوان مناسب و سازنده نیست.

وی در ادامه تأکید کرد که تنها راه حل مسئله یمن پایان یافتن عملیات ها و مداخله های خارجی در این کشور است.

** ملیت: توافق در خصوص یمن در تهران

بنا به گزارش های رسیده دستور کار اصلی دیدار رییس جمهور ترکیه با روحانی در تهران را موضوع یمن تشکیل داد. در چارچوب این مذاکرات طرفین برای تشکیل گروه کاری مشترک و به اجرا درآوردن مکانیسم های سیاسی برای متوقف کردن هر چه سریعتر خونریزی ها در یمن به توافق رسیدند.

** ملیت: استقبال گرم از اردوغان در تهران

رییس جمهور ترکیه در پی انتقادات شدید وی از ایران در رابطه با یمن و حمایت وی از عربستان سعودی دیروز به دعوت روحانی رییس جمهور ایران در چارچوب یک سفر رسمی یک روزه به تهران رفت. در ایران از اردوغان طی یک مراسم نظامی استقبال به عمل آمد. در بدو ورود به محوطه مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد از خودروی حامل اردوغان از سوی یگان سواره نظام استقبال به عمل آمد.

طرفین پس از پیاده شدن اردوغان از خودروی حامل وی همدیگر را به آغوش کشیدند. در ادامه رؤسای جمهور دو کشور مدتی دست در دست هم بر روی فرش قرمز راه رفتند.

** جمهوریت: اردوغان و روحانی دست در دست هم

روزنامه جمهوریت با انتشار یک عکس از اردوغان و روحانی که در آن دست در دست هم بر روی فرش قرمز راه می روند، به برخورد صمیمانه رهبران دو کشور اشاره کرده و نوشته است: اردوغان و روحانی دست در دست هم.

** ملیت: اردوغان و روحانی دست در دست هم از محل برگزاری مراسم استقبال عبور کردند.

** ملیت: هاکان فیدان، اردوغان را در سفر به تهران همراهی کرد

هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات ترکیه نیز دیروز در بین اعضای هیأت همراه اردوغان رییس جمهور ترکیه به ایران سفر کرد. وی که اخیرا به منظور کاندیداتوری در انتخابات عمومی 7 ژوئن از پست خود استعفا داده ولی سپس بنا به درخواست اردوغان از این تصمیم منصرف شده بود، در پی بازگشت به پست سابق خود برای اولین بار در یک سفر خارجی با اردوغان همراهی کرد.

** ملیت: اردوغان گفت در بین مذاهب تبعیض قائل نیستم

رییس جمهور ترکیه در بخشی از سخنان وی در نشست مطبوعاتی مشترک در تهران اظهار داشت منطقه در داخل یک حلقه آتش قرار گرفته است. در اینجا از فرصت طرح و ارزیابی موضوع مبارزه با تروریسم برخوردار شدیم. ضمنا پیرامون گام های سیاسی مشترک که در عرصه بین المللی می توان برداشت نیز به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

اردوغان در ادامه در رابطه با موضوع عراق، سوریه و یمن، اظهارداشت: در واقع عراق جایی است که قلب همه ما در رابطه با آن جریحه دار شده است. متأسفانه تاکنون در آنجا صدها هزار نفر جان خود را از دست داده اند. تاریخ و فرهنگ این کشور نیز نابود شده و همچنان نابود می شود. به همین شکل در سوریه نیز 300 هزار نفر کشته شدند. کشته شدگان نه شیعه و سنی بلکه مسلمان بودند. من در اینجا کاری به مذهب ندارم . من به شیعه و یا سنی توجه نمی کنم. برای من مسلمان مهم است. من مجبور به ارزیابی این مسئله از لحاظ انسانی هستم. ما باید با گردهمایی و گفت وگو با یکدیگر همراه با هم به این خونریزی و کشتار پایان دهیم. روحانی نیز ضمن اشاره به اینکه در چارچوب مذاکرات این سفر به موضوع یمن نیز مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته است،اظهار داشت هر دو کشور خواستار توقف هر چه سریعتر جنگ و خونریزی در یمن هستند.

** ملیت: تشکر روحانی از ترکیه

رییس جمهوری ایران در بخشی از سخنان وی در نشست مطبوعاتی مشترک در تهران ضمن اشاره به حمایت دائمی ترکیه از ایران در مذاکرات هسته ای این کشور با کشورهای 1+5 از بابت این حمایت از رییس جمهور ترکیه تشکر و قدردانی کرد. وی ابراز داشت که حصول توافق هسته ای و لغو تحریم های علیه ایران در روابط اقتصادی بین ایران و ترکیه نیز نتایج مهمی در برداشته و در سرمایه گذاری های متقابل دو کشور سهولت ایجاد خواهد کرد.

** ملیت: دیدار اردوغان با روحانی

رییس جمهور ترکیه دیروز به دعوت روحانی رییس جمهور ایران در چارچوب یک سفر رسمی یک روزه به تهران رفت. وی در تهران با روحانی همتای ایرانی خود هم به طور دو جانبه و هم در چارچوب مذاکرات بین هیأت ها دیدار و گفت وگو کرد.

رؤسای جمهور دو کشور ریاست دومین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی را عهده دار شدند. طبق اطلاعات به دست آمده دستور کار اصلی دیدار دو جانبه اردوغان و روحانی را موضوع سوریه، یمن، عراق و روابط دو جانبه تشکیل داده است.

بنا به گفته منابع ریاست جمهوری ترکیه، در چارچوب دیدار دو جانبه اردوغان و روحانی طرفین برای فعالیت مشترک جهت تأمین صلح و ثبات در یمن به توافق رسیدند. یکی از مهمترین گام های فعالیت مشترک دو کشور در رابطه با یمن که محتوا و مکانیسم آن طی روزهای آینده مشخص خواهد شد تأمین نوعی آتش بس در یمن و انجام کمک های انسانی به این کشور تشکیل خواهد داد. همزمان با این اقدامات برای آغاز هر چه سریعتر روند مذاکرات سیاسی نیز تلاش خواهد شد. در رابطه با این فعالیت که از ماهیت فراخوان نیز برخوردار خواهد بود با یمن، عربستان سعودی و کشورهای دیگر نیز مذاکره خواهد شد.

اردوغان نیز در بخشی از سخنان وی در نشست مطبوعاتی مشترک ضمن تأکید بر اینکه برای کاهش تنش در یمن همه باید به مسئولیت های خود عمل نمایند، تأکید کرده است که این مسئله را نه با توجه به ایران، عربستان و یا به شیعه و سنی بلکه بر اساس فلسفه انسانی ارزیابی می کند.

گفته می شود اردوغان که پیش از این در رابطه با تحولات یمن با پاکستان و عربستان سعودی مذاکره کرده است، با رییس جمهور ایران نیز پیرامون این تحولات به طور جامع به بحث و تبادل نظر پرداخته و در نهایت در رابطه با این موضوع یک چارچوب شکل گرفته است.

طبق اطلاعات به دست آمده طی روزهای آینده جزییات چارچوب مذکور نیز تهیه شده و در رابطه با آن با کشورهای منطقه به مذاکره پرداخته خواهد شد.

** جمهوریت: فرش قرمز

به رغم واکنش شدید یکی از نمایندگان مجلس ایران علیه سفر اردوغان به این کشور مبنی بر اینکه پهن کردن فرش قرمز در زیر پای اردوغان که به کشور ما توهین کرده است شرم آور است، یک مأمور ایرانی با شور و شوق بسیار فرش قرمزی که برای استقبال از اردوغان پهن شده بود، جارو کرد.

** ینی شفق: اردوغان گفت آنان که کشته شدند شیعه و یا سنی نبوده بلکه مسلمان هستند

رییس جمهور ترکیه در سفری تاریخی که به ایران انجام داد درباره جنگ داخلی در عراق و سوریه هشدار داد. وی گفت: چه کسی کشته می شود؟ مسلمانان و انسان ها. چه کسی مسلمانان را به قتل می رساند؟ من در اینجا به مذهب توجه ندارم. برای من شیعه و سنی مهم نیست بلکه مسلمان اهمیت دارند.

** ینی شفق: اجلاسی صمیمانه در تهران

جلسه میان اردوغان و روحانی در تهران که 8 قرارداد در آن امضا شد، در جوی صمیمانه انجام گرفت.

** ینی شفق: اردوغان گفت خون ریزی را متوقف کنیم

رجب طیب اردوغان ریاست جمهوری ترکیه که به ایران سفر کرده است از حسن روحانی رییس جمهور ایران دعوت کرد با کمک یکدیگر خون ریزی در منطقه را متوقف کنند.

روحانی نیز گفت در این خصوص هم عقیده هستند. در این سفر جلسه شورای عالی همکاری نیز تشکیل شد. اردوغان و روحانی بعد از این نشست در کاخ سعدآباد مصاحبه مطبوعاتی مشترکی برگزار کردند.

** ینی شفق: اردوغان گفت بدون تبعیض میان شیعه و سنی به مسائل نگاه می کنم

اردوغان در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رییس جمهور ایران گفت چه کسی کشته می شود؟ مسلمانان و انسان ها. چه کسی مسلمانان را به قتل می رساند؟ من در اینجا به مذهب توجه ندارم. برای من شیعه و سنی مهم نیست بلکه مسلمان اهمیت دارد. من باید با محوریت انسان به موضوع نگاه کنم. انسان اشرف مخلوقات است ولی همین انسان بسیار بی رحم است و این تعداد انسان را به قتل می رساند.

** ینی شفق: تصمیم گیری برای همکاری در خصوص یمن

حسن روحانی در نشست مطبوعاتی گفت ایران و ترکیه برای خاتمه جنگ و توقف خون ریزی در کوتاه ترین زمان در یمن هم فکر هستند.

** ینی شفق: امضای 8 قرارداد بین ایران و ترکیه

در جریان سفر اردوغان به ایران 8 قرارداد در زمینه های آکادمی دیپلماسی، بهداشت و پزشکی، محیط زیست، صنایع، حقوق مالکیت فکری، فعالیت های زنان و خانواده و تبادل الکترونیکی داده ها در خصوص تردد بین المللی خودروها و کالا و یک سند حسن نیت به امضای طرفین رسید.

** ینی شفق: از واحد پولی دیگران استفاده نکنیم

اردوغان در سفری که روز گذشته به ایران انجام داد، با اشاره به ضرورت استفاده از پول های ملی دو کشور گفت در خصوص نرخ ارز نباید تحت تاثیر پول های خارجی قرار بگیریم. پول های ملی ایران و ترکیه در داد و ستدها استفاده شوند.

** ینی شفق: اردوغان گفت گرانترین گاز را از ایران خریداری می کنیم

اردوغان که در نشست مطبوعاتی مشترک با رییس جمهور ایران صحبت می کرد با اشاره به حجم تجاری 30 میلیارد دلاری که در تجارت میان دو کشور هدف گذاری شده است، گفت در حال حاضر گران ترین گاز از ایران خریداری می شود که نباید این طور باشد.

** ینی شفق: هاکان فیدان نیز به همراه اردوغان به ایران رفت

در سفر اردوغان به ایران هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات ترکیه نیز وی را همراهی کرد. در این سفر ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز حضور داشت. کالین چندین بار ساعت خود را کنترل کرد و تلاش می کرد تا تاخیری در برنامه ها ایجاد نشود.

** آیدینلق: اردوغان عقب نشینی کرد

اردوغان که در مورد تحولات جاری در یمن ایران را متهم می کرد به رغم همه واکنش ها روز گذشته راهی تهران شد. اردوغان در مصاحبه مطبوعاتی با حسن روحانی اشاره ای به یمن نکرد. روحانی نیز در این مصاحبه مطبوعاتی گفت درباره سرمایه گذاری های متقابل و امنیت مرزی صحبت کردیم. در خصوص یمن به نقاط مشترکی دست پیدا کردیم.

** آیدینلق: استقبال گرم از اردوغان از سوی روحانی

اردوغان بعد از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5، به تهران سفر کرد. اردوغان در فرودگاه مهرآباد از سوی سفیر ترکیه در تهران، کارمندان سفارتخانه، محمود واعظی و مسئولین وزارت امور خارجه ایران مورد استقبال قرار گرفت. حسن روحانی، ریاست جمهوری ایران در کاخ سعدآباد تهران از اردوغان طی مراسمی رسمی استقبال کرد.

** آیدینلق: اشاره ای به یمن نکرد

اردوغان که قبلا از ایران به دلیل تحولات در یمن انتقاد کرده بود، در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با حسن روحانی به موضوع سوریه و عراق اشاره کرد ولی اشاره ای به یمن نکرد.

** آیدینلق: نقش میانجی گری

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک با رییس جمهور ایران به جای اینکه در مورد سوریه به موضعگیری ضد اسد خود اشاره کند، گفت طرفین درگیر را گردهم بیاوریم و در مورد میانجی گری صحبت کنیم.

** آیدینلق: گاز ایران گران است

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک گفت ما 95 درصد از گاز صادراتی ایران را خریداری می کنیم ولی از نظر قیمت، گران ترین گاز را از ایران وارد می کنیم. اگر این قیمت کاهش داده شود، مقدار خیلی بیشتری را وارد خواهیم کرد.

** آیدینلق:تاکید به استفاده از پول ملی

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک گفت نباید از نوسانات نرخ دلار و یورو متاثر شویم و بهتر است داد و ستدها با واحدهای پولی ملی دو کشور انجام شود.

** آیدینلق: روحانی گفت درباره تحولات در یمن صحبت کردیم

حسن روحانی رییس جمهوری ایران در نشست مطبوعاتی مشترک گفت جزئیات بیشتری در مورد مساله یمن را مورد بررسی قرار دادیم و به نقاط مشترکی دست پیدا کردیم.

** آیدینلق: فیدان نیز در هیات حضور دارد

هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات ترکیه نیز در هیات همراه اردوغان به تهران سفر کرد.

** پستا: گلایه از ایران به دلیل قیمت گاز

اردوغان که در چارچوب سفری رسمی عازم ایران شده است، با اشاره به اینکه ترکیه در حال حاضر گران ترین گاز را از ایران خریداری می کند از رئیس جمهور ایران درخواست کرد قیمت گاز صادراتی به ترکیه کاهش داده شود.

** پستا: اردوغان با قالیچه قرمز استقبال شد

بعد از انتقاد اردوغان از سیاست های ایران در منطقه، یکی از نماینده های مجلس ایران گفته بود پهن کردن فرش قرمز پیش پای کسی که کشور را تحقیر کرده، کار درستی نیست.

** پستا: طرفین درگیر را گردهم آوریم

اردوغان با اشاره به اینکه درباره تحولات منطقه ای نیز صحبت شده است، گفت منطقه به حلقه ای آتشین تبدیل شده است. درباره این مساله صحبت کردیم. در عراق تاریخ به قتل رسید، در عراق و سوریه صدها هزار نفر کشته شدند. پذیرفتن این کشتار امکان پذیر نیست. باید گردهم آمده مذاکره کرده به خون ریزی و کشتار خاتمه دهیم. طرفین درگیر را گردهم آوریم. باید ببینیم به چه اندازه می توانیم میانجی گری کنیم.

** صباح: پیام تاریخی اردوغان به ایران دریاچه خون منطقه را با کمک هم خشک کنیم

اردوغان در تهران پیشنهادی ارائه کرد که می تواند معادله های منطقه خاورمیانه را از نو طراحی کند. اردوغان گفت آتش را با کمک هم خاموش کنیم و با کمک یکدیگر با تروریسم بجنگیم.

** صباح: اردوغان گفت تاریخ به قتل رسیده است

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک با ابراز تاسف از حوادث روی داده در عراق خاطر نشان کرد ترکیه مرز مشترک 307 کیلومتری با عراق دارد و صدها هزار انسان در آنجا کشته شده و تاریخ و فرهنگ در این کشور به قتل رسیده است.

** صباح:باید به خون ریزی در یمن پایان داده شود

رجب طیب اردوغان که طی سفری رسمی به تهران آمده است، با مراسمی رسمی مورد استقبال قرار گرفت. روحانی که در مقابل خودروی اردوغان از وی استقبال کرد، مدتی دست اردوغان را رها نکرد و هر دو رئیس جمهور به همین شکل مدتی قدم زدند.

** صباح: آنکارا در مرکز قرار دارد

یکی از مسئولان بلندپایه ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار اعزامی روزنامه صباح گفت محور اصلی مذاکرات در ایران را موضوع یمن تشکیل داده و همه ابعاد این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته وی در خصوص فعالیت مشترک برای برقراری صلح و ثبات در یمن توافق حاصل شده و هم آنکارا و هم تهران روی محتوا و ساز و کار آن در روزهای آتی کار خواهند کرد. آتش بس و ارسال کمک های انسانی بخش مهم این موضوع است.

بر این اساس در کنار کمک های انسانی برای راه اندازی مذاکرات سیاسی نیز فعالیت صورت خواهد گرفت. این تصمیم گرفته شده به همه طرفین اعلام خواهد شد. ترکیه با همه کشورها از جمله یمن و عربستان دیدار خواهد کرد. ترکیه در وسط این مرکز رایزنی قرار خواهد گرفت و نقش تسهیل کننده ایفا خواهد کرد. از سوی دیگر دیدار دو روز گذشته با ولیعهد عربستان در آنکارا نیز در همین چارچوب بوده است.

طبق اطلاعات واصله، اردوغان بار دیگر همه دیدگاه های خود درباره یمن را در مقابل مخاطبین خود به زبان آورد. اردوغان یادآوری کرد که ایران برای جلوگیری از تبدیل تشنج حاکم به جنگ مذهبی مسئولیت هایی دارد. اردوغان گفت همه جنگ جویان خارجی حاضر در منطقه برای کاهش تشنج باید عقب نشینی کنند و از همه دعوت کرد تا مسئولانه عمل کنند.

** طرف: سفر متشنج به ایران

رییس جمهور ترکیه در سایه واکنش نماینده های مجلس ایران و تفاسیری همچون دون کیشوت عثمانی در تهران به ایران سفر کرد. اردوغان در این سفر حرفی از یمن نزد. روحانی گفت به نقاط مشترکی دست یافته ایم.

** طرف: گلایه از گرانی قیمت گاز در تهران

اردوغان که به خاطر اظهاراتی نظیر ایران منطقه را از نو طراحی می کند و این وضعیت موجب نارضایتی ما و کشورهای خلیج فارس است با واکنش زیادی روبرو شده بود، در سفر به تهران حرفی از یمن نزد. اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک از بالا بودن قیمت گاز صادراتی به ترکیه گلایه کرد.

** طرف: نقاط مشترک در یمن

رییس جمهور ایران در نشست خبری مشترک با مفید ارزیابی کردن مذاکرات گفت به نقاط مشترکی در مورد یمن دست پیدا کرده ایم.

** طرف: این سفر باید عقب انداخته می شد

مطبوعات ایران سفر اردوغان به ایران را با تیتر دون کیشوت عثمانی در تهران بازتاب دادند. نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران نیز گفت پهن کردن فرش قرمز پیش پای کسی که کشور را تحقیر کرده، مایه خجالت دیپلماسی ایران است.

** طرف: روحانی گفت درباره سرمایه گذاری های متقابل صحبت شد

حسن روحانی رییس جمهور ایران بعد از نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه با مثبت ارزیابی کردن مذاکرات گفت در این جلسه درباره سرمایه گذاری های متقابل صحبت شده است.

** طرف: واکنش ها به اردوغان ادامه دارد

اظهارات اردوغان علیه ایران موجب نارضایتی زیادی در این کشور شده است. جبار کوچکی نژاد نماینده مجلس ایران گفت اردوغان به علت اهانتی که به ملت ایران کرده است، باید عذرخواهی کند.

** ترکیه: تصمیم مشترک تهران و آنکارا، خون ریزی را متوقف کنیم

اردوغان در ارتباط با درگیری های جاری در منطقه گفت طرفین درگیر را گردهم آوریم. روحانی نیز از این پیشنهاد حمایت کرد.

** ترکیه: طرفین درگیر را گردهم آوریم

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک گفت انسان بسیار بی رحم است. افراد زیادی کشته شدند که پذیرفتن آن غیر ممکن است. در این صورت باید گردهم آمده و همه با هم جلوی این خون ریزی را بگیریم.

** ترکیه: برای من شیعه و یا سنی بودن مهم نیست

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک با ابراز تاسف از وضعیت موجود در عراق و سوریه گفت برای من مسلمانان مهم هستند، نه شیعه و یا سنی بودن.

** ترکیه: گلایه اردوغان از بالا بودن قیمت گاز

اردوغان در نشست مطبوعاتی مشترک از بالا بودن قیمت گاز صادراتی به ترکیه گلایه کرد.

** حریت: تشکر اردوغان از مهمان نوازی گرم رییس جمهوری ایران

رییس جمهور اردوغان که در راس هیاتی متشکل از وزرای خارجه، انرژی، اقتصاد، گمرک، توسعه، فرهنگ و گردشگری و رئیس میت به ایران سفر کرده است، حسن روحانی رییس جمهوری ایران را برادر خود خطاب کرده و بخاطر مهمان نوازی گرم هیات ایرانی، از روحانی تشکر کرد. هنگام ورود خودروی حامل اردوغان به کاخ سعدآباد، نظامیان اسب سوار در درب ورودی کاخ از وی استقبال کردند.

** استار: استقبال گرم روحانی

اردوغان که به همراه 6 وزیر و هاکان فیدان به ایران سفر کرده است، از سوی روحانی به گرمی استقبال شد. اردوغان و روحانی بعد از ریاست دومین نشست شورای عالی همکاری ایران – ترکیه، کنفرانس خبری مشترک ترتیب دادند. دو کشور 8 تفاهم نامه و بیان حسن نیت در زمینه های سلامتی، پزشکی، محیط زیست، راه آهن، انرژی امضا کردند. وزرا و فیدان نیز در مراسم امضای تفاهم نامه ها حضور داشتند.

در روزنامه خبرترک نیز خبر سفر رئیس جمهور اردوغان با ایران با عنوان من به مذهب انسان ها توجه نمی کنم داده شده و آمده است: رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعاتی ایران از اردوغان در فرودگاه مهرآباد استقبال کردند. رئیس جمهور روحانی به افتخار اردوغان در کاخ سعدآباد مراسم نظامی ترتیب داد. هنگام ورود خودروی حامل اردوغان، گارد ریاست جمهوری اسب سوار در ورودی کاخ از وی استقبال کردند و خودرو با همراهی این گارد تا ساختمان کاخ رفت. اردوغان از خودروی خود پیاده شده و روحانی را به آغوش کشید. دو رهبر مدتی دست به دست هم داده و حرکت کردند. اردوغان و روحانی با سان دید گارد نظامی کاخ در مقابل رسانه ها دست دادند.

** حریت: اردوغان خطاب به روحانی، گرانترین گاز را از شما می خریم

اردوغان گفت در تجارت با ایران از واحد پول محلی استفاده کنیم. متاسفانه به هدف افزایش حجم تجاری به 30 میلیارد دلار دست نیافتیم. ما مقدار قابل توجه 95-90 درصدی گاز صادراتی ایران را می خریم. ولی اکنون گرانترین گاز وارداتی ما از ایران است. اگر این قیمت کاهش داده شود، البته که مقدار گاز خریداری شده از ایران را افزایش می دهیم. زیرا ترکیه نسبت به گذشته به گاز بیشتری نیاز دارد.

بعد از روسیه، ایران با فروش سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز، بیشترین تدارک کننده گاز ترکیه می باشد. ترکیه بعلت قیمت بالا و عدم تحویل به موقع و کیفیت گاز به دادگاه داوری مراجعه کرده است. نتیجه دادگاه در ماه می اعلام خواهد شد.

مشکلات در بخش حمل و نقل وجود دارد که باید مرتفع گردند. بخش اعظمی از آن نیز حل شده است. در این سفر 6 تفاهم نامه و 2 بیان حسن نیت امضا شد.

** استار: گرانترین گاز را از ایران می خریم

دو پیشنهاد بزرگ رییس جمهور به ایران: گاز را ارزانتر کنید، بیشتر از شما بخریم. با واحد پول محلی تجارت کنیم.

اردوغان با اشاره به اینکه ترکیه گرانترین گاز را از ایران می خرد، گفت در صورت کاهش قیمت، مقدار گاز وارداتی از ایران را افزایش می دهیم. در مبادلات تجاری، به جای ارز از لیر ترک و ریال ایران استفاده کنیم. وی با اشاره به کاهش حجم تجاری میان دو کشور در سال های 2014-2013 و عدم دسترسی به هدف حجم تجاری 30 میلیارد دلاری خاطر نشان ساخت که در دوره جدید با همبستگی، خواستار با برداشتن گام های بسیار متفاوت هستند.

اردوغان با درخواست همکاری در زمینه گردشگری و جلب توجه به حمل و نقل هوایی تصریح کرد: ما نمی خواهیم سفرهای خود را فقط به تهران، تبریز، اصفهان و مشهد بسنده کنیم. بیایید گردشگری فرهنگی و مذهبی را شایع تر کنیم. ما تجربیات بسیار زیادی در زمینه گردشگری داریم. می توانیم این تجربیات را به شکل بسته گردشگری با ایران نیز در میان بگذاریم.

** ملی گازته: گرانترین گاز را از ایران می خریم

روزنامه ملی گازته با دادن خبر سفر رسمی رئیس جمهور اردوغان به تهران به سخنان ایشان در کنفرانس خبری مشترک با حسن روحانی رییس جمهوری ایران جلب توجه کرده است. اردوغان گفته است گرانترین گاز را از ایران می خریم. باید هر چه سریعتر به هدف حجم تجاری 30 میلیارد دلاری برسیم. در نقطه ای هستیم که اگر همدیگر را صدا بزنیم، می شنویم.

** خبرترک: قیمت را کم کنید، گاز بیشتری از شما بخریم

رییس جمهور اردوغان در سفر دیروز خود به ایران با مطرح کردن قیمت گاز طبیعی صادراتی این کشور به ترکیه گفت: ترکیه گرانترین گاز را ایران می خرد. اگر قیمت کاهش داده شود، ترکیه می تواند گاز وارداتی از ایران را افزایش دهد.

** حریت :طرح همکاری مشترک در مورد یمن

در دیدار دو جانبه اردوغان و روحانی طرفین در خصوص انجام فعالیت مشترک جهت تامین صلح و ثبات در یمن به توافق رسیدند. اطلاعات حاصله از منابع ریاست جمهوری حاکی از آن است که یکی از مهمترین گام ها در مورد یمن که محتوا و مکانیزم آن در روزهای آتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت را تامین فضای عاری از درگیری و انتقال کمک های انسانی تشکیل می دهد. همزمان با این گام ها، آغاز هر چه سریعتر روند مذاکره سیاسی هدف گذاری شده است.

در این راستا که ماهیت فراخوان نیز دارد، با یمن، عربستان سعودی و سایر کشورها نیز دیدار خواهد شد. با حصول تفاهم در مورد یک مکانیزم در پایان این دیدارها، موضوعات مورد توافق به اجرا گذاشته خواهد شد. در این دیدارها خاطر نشان شده است ترکیه با اشاره به اینکه باید هر کس جهت کاهش تنش در یمن، به مسئولیتی که بر عهده دارد، عمل نماید، بدون توجه به شیعه و یا سنی، یک فلسه انسانی ارائه داده است. منابع ریاست جمهوری با اشاره به بررسی حوادث یمن توسط اردوغان و روحانی، اعلام کرده اند ترکیه پیشتر با عربستان سعودی و پاکستان دیدار کرده است، اکنون نیز با ایران گردهم آمده است و چارچوب مشخصی در مورد این مسئله در شرف شکل گیری است.

روزنامه خبرترک نیز این خبر را با عنوان همکاری مشترک برای یمن داده است.

** حریت: به خونریزی و مرگ پایان بدهیم

اردوغان گفت باید گردهم آمده و با مذاکرات به خونریزی و مرگ پایان بدهیم. باید طرفین درگیر را گردهم بیاوریم. به این نکته توجه نماییم که تا چه اندازه می توانیم میانجی گری کنیم.

** استار: گردهم آمده و خونریزی را متوقف کنیم

اردوغان در سفر به تهران به ریخته شدن خون انسان ها در عراق، سوریه و یمن جلب توجه کرده و گفت: به خونریزی و مرگ پایان بدهیم و طرفین درگیری را گردهم بیاوریم. منطقه به دایره ای از آتش تبدیل شده است، در عراق و سوریه صدها هزار انسان کشته شدند. تاریخ و فرهنگ نابود شد. برای من نه شیعه و نه سنی مهم است. من به موضوع کشته شدن مسلمانان نگاه می کنم. باید با مذاکرات به این مرگ ها پایان دهیم و برای میانجی گری تلاش کنیم.

** استار: اردوغان گفت نه شیعه و نه سنی، برای من انسان مهم است

اردوغان با اشاره به اینکه در دیدار با روحانی موضوعات منطقه ای را مورد ارزیابی قرار دادند، گفت: به معنای کامل کلمه در دایره آتش قرار داریم، صدها هزار نفر کشته شدند. اینها چه کسانی بودند؟ مسلمان و انسان. برای من شیعه و یا سنی مهم نیست، من باید به موضوع با دید انسانی بنگرم.

** خبرترک – دیدار اردوغان با آیت الله خامنه ای

رییس جمهور اردوغان با آیت الله سید علی خامنه ای دیدار کرد. در این دیدار حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز حضور داشت. روزنامه تصویری از سه رهبر در دفتر کاری آیت الله خامنه ای را منتشر کرده است.

روزنامه استار با دادن تصویری از آیت الله خامنه ای و اردوغان در پایین آن نوشته است. رئیس جمهور اردوغان و آیت الله سید علی خامنه ای در دفتر کاری ایشان در پشت درهای بسته به مدت یک ساعت دیدار کردند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده