ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قانون جلب حاشیه‌ها به‌جای مدیریت توافق

سرمقاله قانون/ جلب حاشیه‌ها به‌جای مدیریت توافق

قانون/ «جلب حاشیه‌ها به‌جای مدیریت توافق» عنوان یادداشت روز روزنامه قانون به قلم جعفر گلابی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

چالش حاشیه ها و متن ها همیشه بوده و خواهد بود ،هجوم حاشیه ها گاهی متن را به انزوا می کشاند واز محوریت فرو می افکند ، بر همین اساس مدیران توانا وجامع نگر افزون بر تمرکز روی اساس موضوع ها هرگز از حاشیه ها و فرع ها غافل نمی شوند . حساسیت فوق العاده مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 مسلما با انواع دست انداز ها و حمله ها و حاشیه سازی‌ها روبه‌رو بوده و خواهد بود ولی دولت یازدهم می تواند و باید با مدیریت آنها از وارد آمدن خسارت به روند مصالحه هسته ای جلوگیری به عمل آورد چنانچه بی توجهی به این معنای مهم ممکن است اصل ماجرا را به چالش جدی دچار سازد .
دولت محترم از ابتدای تصدی خود حل مشکل هسته ای وختم پرونده آن را وجه همت خود قرار داد ودر این خصوص تلاش خیره‌کننده‌ای از خود بروز داد چنانچه گفته شد که او همه تخم مرغ های اصلی خود را در سبد رفع تشنج از سیاست خارجی قرار داده است. با این وصف پیداست که به همین میزان ودر همین رابطه توجه و حساسیت و سنگ اندازی را به خود جلب کند ودر دو سوی جهان حاشیه‌ها به متن‌ آن هجوم آورند.
ماجرایی تا به این حد حساس ومهم وپردامنه وپر تنش و دیر پا نیازمند مدیریتی جامع و هوشمند است که از ابتدا برای هر ایستگاهی و پیشامدی برنامه داشته باشد و چیزی از قلم نیفتد که مشکل ساز شود و دستاورد ها را تحت الشعاع خود قرار دهد .شاید این یک اشتباه بود که با وجود تنگ دستی دولت در فضای رسانه ای کشور و کثرت غول های سخن پراکنی جهانی دولتیان خود در تنور توجه ها و حساسیت ها و انتظارها دمیدند و خواسته یا نا خواسته هر حرکت و سکوت و سکون خود را زیر ذره‌بین های متعدد قرار دادند . در همان ژنو یک هیات مذاکره کننده ایرانی با خود حدود 50 خبرنگار را همراه کرده و در سفرهای بعدی هم همین را تکرار کرد. جالب این که مطابق با نسبت مطبوعات وخبرگزاری ها در کشور اکثر خبرنگاران مذکور یا اصولگرابودند یا از رسانه اصولگرا و حداقل اینکه انگیزه چندانی برای حمایت از مشی دولت نداشتند .در واقع دولت می توانست تا قبل از رسیدن به مراحل جدی‌تر تبلیغات خویش را به تعویق اندازد والتهاب رسانه‌ای را به حالت طبیعی خود واگذارد. متاسفانه در تمام طول مذاکرات و در هر سفری همین روند ادامه یافت ودر لوزان سوییس به اوج خود رسید .در حالی که مخالفان دولت حتی پیش از اتمام مذاکرات زمزمه های خویش را آغاز کرده بودند و دلیلی برای ایجاد آن همه اهمیت وجود نداشت و ضرب الاجل اصلی به یازدهم تیر باز می گشت ،در حالی که به گفته آقای ظریف در لوزان چیزی جز یک چرک‌نویس انشا نشد و بیانیه مشترک مطبوعاتی هیچ الزامی برای طرفین بوجود نمی‌آورد، در حالی که در فقدان یک توافق رسمی و حتی تفاهم مکتوب حقوقی امکان برداشت‌های مختلف از بیانیه کاملا قابل پیش بینی بود وآمریکا بدترین برداشت ممکن خود را انتشار داد ، مجموعه دولت هم به انتظارات و توقعات و اهمیت و حساسیت آن افزودند و تاریخی نامش نهادند ! این حرکت نه چندان هوشمندانه هم انتظارات مردمی را به اوج رساند و بسیاری تصور کردند که کار تمام شده است و توقع نزول قیمت ها و برآورده شدن مطالبات اقتصادی مردم از دولت را داشتند و هم بستری برای مخالفین فراهم کرد که روشن شدن راه حل ها را به توافق ! تعبیر کنند وبا استفاده از ابهام ها و خلأ ها حملات سنگین خود را سامان دهند . راستی ما چرا این همه به اقدامات و افتخارات تاریخی نیازمندیم؟ چرا نمی توانیم میل به تاریخ سازی را حتی 3ماه به تعویق اندازیم و هزینه های مختلف را به جان نخریم؟ چرا نمی گذاریم ناظران بی طرف میدان دار شوند تا خدای ناخواسته روش های تبلیغی مان شبیه سال های گذشته نشوند و بازهم آجری از ساختمان اعتماد مردم برداشته نشود؟ واقعیت آن است که در لوزان سوییس شاخ مشکل شکسته نشده است ، واقعیت آن است که در آنجا توافقی صورت نگرفته است، تفاهمنامه‌ای امضا نشده است و دلیلی نداشت و ندارد که مخالفان سرسخت ختم پرونده هسته ای ایران در داخل و خارج کشور تحریک وبسیج شوند تا در این سه ماه سرنوشت ساز پیش رو همه مساعی خود را برای عدم توافق اعمال کنند .حتی اگر این‌گونه نباشد هیات ایرانی می توانست ماجرا را مثل نوبت های قبلی برگزار کند وسه ماه آینده را با آرامش بیشتری به اهداف خود نزدیک کند. دولتی با این همه چالش و مخالف ومانع و سختی بیش از تبلیغ و قهرمان سازی به پیروزی عملی و واقعی و حتمی نیازمند است . افتخار سازی وقهرمان‌یابی را خود مردم انجام می دهند .

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X