ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان امروز ایران، عربستان و حج

سرمقاله آرمان امروز/ ایران، عربستان و حج

آرمان/ «ایران، عربستان و حج» عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم احمد شیرزاد (فعال سیاسی اصلاح‌طلب) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در فضای پیچیده کنونی شاید هرگونه تصمیم‌گیری کار دشواری باشد اما باید درباره منطقه و به ویژه عربستان با آرامش رفتار کرد و سعی کرد تنش جدیدی در منطقه ایجاد نشود تا پرونده هسته‌ای ایران به یک سرانجام مطلوب برسد. پس از حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران واقعیت‌های منطقه قطعا به سمت دیگری حرکت خواهد کرد اما به دلیل آنکه در حال حاضر ایران در یک مرحله گذار قرار دارد و یک شالوده تازه برای روابط دیپلماتیک آینده کشور پی‌ریزی می‌شود، در چنین شرایطی تغییر رویکردهای ایران درخاورمیانه شاید تصمیم‌گیری درستی نباشد. واضح است روابط ایران و عربستان در وهله کنونی به‌شدت حساس است پس شایسته است از هر عامل تنش‌زای جدید فاصله گرفته و سعی شود تنش‌ها تشدید نشود بلکه از فرصت‌ها برای حمایت و حفاظت از منابع حیاتی کشور درمنطقه استفاده کرد. اگر بتوان شرایط را در وضعیت موجود حفظ کرد، همکاری در منطقه علیه داعش با کمک به دولت عراق ادامه یابد و به اختلافات بین عربستان و ایران دامن زده نشود، آنگاه در اوایل تابستان که پرونده هسته‌ای ایران به مرحله نهایی رسیده است، وضعیت کشور در مرحله جدیدی قرار خواهد گرفت و آرایش قدرت در منطقه تغییر پیدا می‌کند به همین دلیل نباید همزمان با مذاکرات هسته‌ای با غرب، مذاکرات پیچیده دیگری با کشورهای همسایه داشت مگر آنکه مذاکرات معمول و با هدف حفظ وضع موجود و پرهیز از تنش بیشتر بین ایران و عربستان صورت گیرد ولی نمی‌توان در حال حاضر مذاکرات جامعی را با کشورهای منطقه مانند عربستان سعودی پیش برد. در عین حال شاید به صلاح کشور نباشد که درشرایط جدید یک تقابل وتخاصم جدید به روابط ایران و عربستان اضافه شود به همین دلیل در بحث حج نباید وارد موردی شویم که در آن تنش وجود دارد و اگر موضوع تحریم حج به عنوان یک راه مقابله با عربستان تصور شود، تصوردرستی نیست چرا که پول مصرفی مردم ایران در عربستان، در مقابل سایر درآمدهای این کشور بسیار ناچیز است بنابراین ضربه‌ای برای اقتصاد عربستان نخواهد بود. لازم به ذکر است در سال‌های نه چندان دور مدتی سفر حج ملغی شد که مورد میل و پذیرش مردم کشور واقع نشد چرا که درخواست مردم برای عزیمت به حج در ایران وجود دارد البته اگر عربستان بخواهد از مساله حج علیه ایران سوءاستفاده کند نباید زیر بار آن رفت. باید برای مقابله با رفتار ناپسند عربستان درباره دو زائر نوجوان و عدم اجازه ورود به هواپیمای زائران ایرانی راهکار دیگری اندیشید که هزینه آن برای کشور ایران نباشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده