ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز ضمانت محکم خواسته‌های فرا توافقی

سرمقاله سیاست روز/ ضمانت محکم خواسته‌های فرا توافقی

سیاست روز/ «ضمانت محکم خواسته‌های فرا توافقی» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بیانیه لوزان سوئیس که قرار است تیرماه ۱۳۹۴ به توافق هسته‌ای تبدیل شود، باعث بروز و آشکار شدن بسیاری از مسائلی شده که نشان دهنده نقاط قوت و ضعف این بیانیه و به تبع آن، توافق احتمالی است که قرار است تا ۳ ماه آینده امضا شود.
بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران، چگونگی لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، پروتکل الحاقی، تحقیق و توسعه هسته‌ای در جمهوری اسلامی و چندین مورد دیگر که حاوی پیام و مسائلی است که از سوی غرب و البته در رأس آن آمریکا مطرح می‌شود.
پس از بیانیه سوئیس بود که زبان آمریکایی‌ها بیشتر باز شد تا خواسته‌های فرا قانونی و فرا توافقی خود را مطرح کنند. علی‌رغم این که در بیانیه لوزان سوئیس موارد ادعایی قید نشده است، اما «فکت‌شیت» آمریکایی‌ها بسیار فراتر از آن چیزی است که در گفت‌وگوها، بیانیه سوئیس و در آینده در توافق هسته‌ای گنجانده خواهد شد.
یکی از مسائل و موضوعاتی که مورد توجه کارشناسان، تحلیل‌گران و منتقدین در ایران قرار گرفته است، نوع بازرسی‌های آژانس و گزارش‌هایی است که از سوی آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان منتشر می‌شود.
در سنوات گذشته هم دیده شده که آمانو در گزارش‌های خود، این شک و شبهه را بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وارد کرده است که، «هنوز درباره مقاصد ایران برای به کارگیری برنامه هسته‌ای در فعالیت‌های اعلام نشده دیگر، تردید وجود دارد.»این سخن روز سه‌شنبه هم تکرار شد.
این موضع و نوع گزارش‌های آژانس یکی از اصلی‌ترین موانع بر سر راه پایان موضوع هسته‌ای ایران بوده است که از سوی غرب بزرگنمایی و دروغ‌پردازی شده است.
به همین خاطر است که، اگر در نهایت، توافق میان ایران و ۱+۵ به دست آید، از سوی آژانس، هیچگونه تضمینی برای پایداری توافق وجود نخواهد داشت چراکه رویکردهای آژانس در قبال ایران سیاسی و دوگانه بوده است و قطعاً این روش پس از امضای توافق هم ادامه خواهد داشت، حال آن که اگر براساس توافق هسته‌ای، پروتکل الحاقی از سوی ایران به صورت داوطلبانه اجرا شود، تنها لازم است، ایران براساس منافع ملی و امنیتی خود با درخواست بازرسی آژانس از یک مرکز غیرهسته‌ای مخالفت کند و آنگاه گزارش دبیرکل آژانس با محوریت همین مخالفت منتشر خواهد شد و سپس شورای حکام و ۱+۵ و‌... وارد عمل می‌شوند و ایران را متهم به نقض توافق‌نامه خواهند کرد.
بر همگان آشکار و روشن است که نمی‌توان به نوع رفتار و عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خاطر سیاسی‌کاری‌هایی که در قبال ایران داشته است، اعتماد کرد. همانطور که نمی‌توان به آمریکا اعتماد داشت.
اکنون ۱۸ ماه از توافق اولیه می‌گذرد، جمهوری اسلامی ایران براساس همان توافق، بر تعهداتی که داده پایبند بوده است و حتی براساس اذعان و اعتراف ۱+۵ و آژانس، ایران تخلفی در این زمینه نداشته است. اما در مقابل طرف غربی‌ گفت‌وگوهای هسته‌ای، بارها تعهدات خود را زیر پا گذاشته و در تازه‌ترین خلف وعده خود، تحریم‌های بانک تجارت و ۳۲ شرکت ایرانی را بازگرداند.
این اقدام در آستانه توافقی انجام می‌شود که نزدیک به ۲ سال بر سر آن گفت‌وگو شده و اکنون می‌رود تا شاید به نتیجه برسد. چنین اقداماتی در این ۱۸ ماه گذشته چندین بار اتفاق افتاده است، اما در قبال چنین اقدامات خارج از توافق، تضمین‌هایی که بتواند این عهد ‌شکنی را با پاسخ متقابل روبرو سازد، وجود نداشته یا اعمال نشده است.
مسئله مهمی که منتقدین نسبت به رفتار طرف مقابل به ویژه آمریکایی‌ها دارند، ضمانت‌هایی است که باید در جریان گفت‌وگوهای ۳ ماه آینده برای دستیابی به توافق نهایی لحاظ شود. مباحثی که درباره درزهای توافق احتمالی در فضای رسانه‌ای و سیاسی مطرح می‌شود، علی‌رغم این که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، مورد تایید و تمهید هستند، می‌تواند به هر چه روشن‌تر کردن ابعاد شبهات بیانیه سوئیس و سرانجام توافق، یاری رساند.
اما برای رفع نگرانی اقدامات آینده آژانس علیه ایران پس از توافق چه راهکاری می‌توان اندیشید؟ آیا می‌توان یک کمیته‌ای متشکل از کشورهای بی‌طرف که تنها نقطه نظرشان متوجه حقایق و واقعیاتی باشد که در تأسیسات هسته‌ای ایران و فعالیت‌های صلح‌آمیزی که انجام می‌دهد، تشکیل داد؟
آیا می‌توان در توافق به این نتیجه رسید که گزارش‌های آژانس مثلا مورد بررسی در «نم» کشورهای غیرمتعهد قرار گیرد و آنها کمیته‌ای را به همین منظور تشکیل دهند، البته با درخواست ایران.
و یا، بازرسان آژانس تحت شرایط خاصی انتخاب شوند و کمیته‌ای مستقل و بی‌طرف آنها را انتخاب کند تا از اعمال نفوذ بر روی آنها جلوگیری شود؟
جالب است که سیاستمداران آمریکایی هم نسبت به نوع بازرسی‌های آژانس ابهام وارد کرده‌اند، به این خاطر که از نظر آنها باید ساز و کاری آماده شود تا برای بازرسی از ایران که کشور پهناوری است و با این ظرفیت و تعداد منابع انسانی آژانس نمی‌توان به خوبی هرگوشه از ایران را بازرسی کرد.
با همه این اوضاع، تنها و مهمترین مسئله، ضمانت‌های اجرایی محکم برای رسیدن به توافق نیاز است.
شاید در قبال توافقی که در آینده به دست خواهد آمد، یکی از ضمانت‌هایی که می‌تواند در روند گفت‌وگوها مطرح شود، برچیدن تاسیسات نظامی هسته‌ای رژیم صهیونیستی باشد. اگر قرار است، امتیازی داده شود، آمریکا هم باید امتیازاتی را برای ایران در نظر بگیرد. هر آنچه هست، تأمین ضمانت محکم و کافی است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده