ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله تعادل حواس جمع ظریف

سرمقاله تعادل/ حواس جمع ظریف

تعادل/ «حواس جمع ظریف» عنوان یادداشت روز روزنامه تعادل به قلم محمدصادق جنان‌صفت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ایران و گروه کشورهای 1+5 در لوزان یک گام واقعی برای عبور از مرحله فقط حرف زدن برداشته و بیانیه‌یی مشخص صادر کردند. هنوز مرکب بیانیه خشک نشده بود که موجی از مخالفت‌های هیجان‌زده و حتی عصبی منتقدان دولت‌های ایران و امریکا فضای سیاست داخلی را دربرگرفت.

شاید هنوز این موج ادامه داشته باشد، اما ناظران آگاه و کارشناسان مسایل جهانی باور دارند که از چند روز دیگر کار نوشتن توافق جامع آغاز خواهد شد. در ایران مخالفت‌ها و انتقادهای پردامنه از سوی منتقدان پرشور و رادیکال فرو کاسته شده و به نظر می‌رسد پس از اظهارنظر برخی نیروها و مقام‌های بلندمرتبه مجلس و سپاه پاسداران شاهد آرامش بیشتری باشیم. در ایالات متحده امریکا نیز همه اعضای کابینه و مقام‌های موثر دولت اوباما در یک رفتار منسجم سرانجام موج تهدیدها و فشارها را مهار خواهند کرد.

***

حواس‌پرتی به معنای ساده یعنی اینکه یک فرد در هر برش زمانی نتواند روی مهم‌ترین مساله حیاتی کار و زندگی‌اش متمرکز شود و کار در جایی که باید مهم‌ترین تصمیم‌ها را بگیرد از دستش خارج شود. دیده شده است که برخی افراد به ویژه در حوزه سیاست‌های کلان و سرنوشت‌ساز با ترفندهای گوناگون می‌خواهند رقیب خود را در شرایط «حواس‌پرتی» قرار دهند. ایجاد مساله در دل یک مساله بزرگ‌تر برای ایجاد حواس‌پرتی یکی از این ترفندهاست. دادن اطلاعات نادرست از روند و فرایند کار اصلی به افرادی که مسوولیت اصلی در کار سترگ را بر دوش دارند یک ترفند دیگر است. ترساندن گروهی که درگیر حل یک مساله حل ناشده ژرف و پردامنه است از ترفندهای حواس پرت کردن است که بارها تجربه شده است.

ایجاد اختلاف در درون مرزهای سرزمینی میان گروه‌های منتقد نفر اصلی از ترفندهای کارساز دیگری است که بارها آزموده شده است. به کارگیری منابع خبری بادادن وعده در مسیر ایجاد اخلال در کار بزرگ توسط رقبا از دیگر اقدام‌های تخریبی در مسیر حل معضلات است. این روزها که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به عنوان پیشاهنگ از سوی ایرانیان در گفت‌وگو‌های سرنوشت‌ساز پرونده هسته‌یی سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مراحل مذاکره را رهبری می‌کند تلاش برای پرت کردن حواس او از طرف شماری از رهبران کشورها و گروه‌ها روند شتابانی را تجربه خواهد کرد. مقام‌های کشورهایی که منافع امروز و فردای آنها با توافق جامع هسته‌یی ایران به خطر می‌افتد.

جنگ رشدیابنده در یمن توسط عربستان شاید یکی از پیچیده‌ترین اقدام‌ها از سوی مهم‌ترین رقیب منطقه‌یی ایران است. مقام‌های سعودی با این اقدام خود می‌خواهند نیروها و امکانات مستقر شده در نهادهای مرتبط باحل مساله سترگ هسته‌یی را از انسجام و تمرکز دور کنند. سخنان بسیار تند اردوغان که شاید در مقطع دیگری دوباره به شکل دیگری تکرار شود به این دلیل بیان می‌شود که سکاندار ترکیه نیک می‌داند آشتی ایران با غرب منافع اقتصادی بلندمدت کشورش را با تهدید عینی مواجه خواهد کرد از دیگر ترفندهای رقبای منطقه‌یی ایران به حساب می‌آید.

اخبار جهت‌دار برخی خبرگزاری‌ها از گام‌های عملی ایران و گروه کشورهای 1+5 نیز در همین چارچوب قابل تحلیل است. تحرکات عجیب جمهوری‌خواهان رقیب باراک اوباما در مجلس‌های قانونگذاری امریکا نیز از ترفندهای شناخته شده برای برهم زدن حواس ظریف است. اما محمدجواد ظریف به چند دلیل حواسش پرت نمی‌شود. مهم‌ترین دلیل اعتماد به نفس وزیر امور خارجه ایران و حواس جمع او آرامشی است که از درون ایران دارد. ظریف با هوشمندی خاصی می‌داند که برآیند نیروهای سیاسی در ایران خواستار رسیدن به توافقی خوب در پرونده هسته‌یی هستند.

مقام اصلی مذاکره‌کننده درک دقیقی از آرایش و توزیع قدرت سیاسی در ایران دارد و می‌داند مخالفت‌های پراکنده و نامنسجم برخی افراد و احزاب رادیکال منتقد دولت نیروی کافی برای به هم زدن تفاهم به دست آمده ندارد. این دیپلمات ایرانی به جای اینکه نیروی خود را در این روزها پراکنده کند و در سطح قضایا بماند با نفوذ به عمق پرونده هسته‌یی حواس جمع خود را به رقبای منطقه‌یی نشان می‌دهد. ظریف از توزیع قدرت در مناسبات میان اروپایی‌ها و امریکایی‌ها و سایر کشورها اطلاعات دست اول و تحلیل عینی دارد و نیک می‌داند که افکار عمومی به‌مثابه نیروی موثر در امریکا در جریان مذاکرات به نفع اوباماست و جمهوری‌خواهان توانایی کافی در این مقطع برای تخریب واقعی مذاکرات را ندارند.

این بخشی از دلایل حواس جمع ظریف در این روزهای سرنوشت‌ساز است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده