ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت یمن؛ نمایش بحران

سرمقاله جهان صنعت/ یمن؛ نمایش بحران

جهان صنعت/ «یمن؛ نمایش بحران» عنوان یادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم نادر کریمی‌جونی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ایران مصرانه تلاش می‌کند تا به خشونت‌های یمن پایان دهد. این تلاش‌ها نه فقط در سفرهای دیپلماتیک ظریف نمود پیدا کرده بلکه در ملاقات حسن روحانی با همتای ترک خود و گفت‌وگوی تلفنی علی لاریجانی با همتای پاکستانی‌اش، موضوع پایان دادن به تشنج یمن و درگیری‌هایی که هم‌اکنون در آن کشور جریان دارد مطرح شده است.
در این میان بسیاری می‌پرسند آیا ایران در یمن حضور نظامی دارد؟ و آیا می‌خواهد دولت دست‌نشانده خود را در آن کشور تاسیس کند؟ روشن است که به طور رسمی پاسخ همه این ادعاها منفی است. جمهوری اسلامی ایران هرچند کمک تسلیحاتی به عراق، لبنان و فلسطین را به طور روشن تایید کرده و بر آن صحه گذاشته اما درباره سایر کشورهای اسلامی درگیر جنگ و از جمله یمن، نه فقط دخالت به هر صورتی را انکار کرده بلکه الهام‌پذیری ویژه مردمان این کشور از دولتمردان ایرانی را نیز رد کرده است.
در مقابل، برخی رهبران منطقه‌ای و گاه فرامنطقه‌ای می‌کوشند تا ایران را در این ماجرا دخیل نشان داده و آنچه در یمن رخ می‌دهد را محصول رفتار ایران قلمداد کنند؛ البته این کشور در بیان دلیل مدعای خود تنها به شیعه بودن شورشیان یمن و ارتباطی که برخی چهره‌های شیعه یمن در گذشته با حوزه‌های علمیه ایران داشته‌اند، اشاره می‌کنند اما در تمام این اظهارنظرها دلیل روشن و اثبات‌کننده‌ای برای مدعای حضور یا دخالت ایران در یمن آورده نمی‌شود؛ حتی عکس‌هایی که از فرماندهان سپاه در این‌باره منتشر شده بود نیز جعلی از کار درآمد و به این ترتیب سند ادعایی هم مخدوش شد. ادعاهای پیشین درباره ارسال سلاح از سوی زیردریایی‌های ایران برای شورشیان یمن که در سال 1391 رسانه‌ای شد نیز نه همان زمان و نه بعد از آن اثبات نشد و حکومت یمن برای اطلاعات منتشره سندی ارایه نکرد.
البته ایران همواره درباره حمایت از شیعیان به طور اخص و حمایت از مسلمانان به طور اعم شعار داده و در جهت دفاع از منافع آنان اقدام‌های جدی کرده است. از جمله این اقدام‌ها دفاع از شیعیان عربستان، بحرین، کویت و آذربایجان است. به همین صورت ایران دفاع از شیعیان یمن را مورد توجه قرار داده است. نمونه دیگری که در این‌باره می‌توان بیان کرد دفاع ایران از مسلمانان میانمار است که هنگام حمله بودایی‌ها به مسلمانان سنی این کشور رخ داد. در آن هنگام ایران از ظرفیت‌های نهادهای بین‌المللی اسلامی استفاده کرد تا از جان و مال و منافع مسلمانان در میانمار استفاده کند. به این ترتیب حداقل با ارایه قرینه‌های قابل اعتنا می‌توان پذیرفت که رفتار ایران درباره تحولات یمن، منحصر به فرد نیست و نمونه‌های مشابه دیگر نیز دارد.
از منظر استراتژیک اتفاقا یمن منطقه جذابی برای حضور نیست؛ اگرچه بسیاری از تحلیلگران به خاطر منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب، یمن را دارای موقعیت ژئوپلتیک می‌دانند و می‌گویند یکی از راه‌های کنترل بازار نفت خصوصا انتقال نفت خاورمیانه به اروپا از این خلیج و تنگه است اما این منطقه با وجود کشورهای بحران‌زده‌ای مانند اریتره و سومالی، آن‌قدر آشفته است که حتی اگر یمن دارای حکومت واحد و مقتدری هم باشد باز نمی‌تواند امنیت این منطقه را در دست بگیرد. از این رو یمن در بالاترین ظرفیت خود تنها یکی از بازیگران این منطقه ژئواستراتژیک است.برای اثبات این مدعا البته لازم نیست به گذشته‌های دور برویم؛ برای مدت‌ها جنوب یمن حیاط خلوت گروه تروریستی القاعده بود و حکومت مرکزی برای پاکسازی کشور خودش نیز نتوانست اقدام موثری انجام دهد. کارشناسان در اینباره به پراکندگی قومی و اختلافات درون قومی یمن اشاره و تاکید می‌کنند که این کشور در واقع جزیره‌های جمعیتی درون یک واحد جغرافیایی هستند. این جزیره‌های جمعیتی ملوک‌الطوایفی هریک از رهبر خود دستور می‌گیرند و قانون حاکم بر ایشان قانون قومیت و عشیره‌ای است.
از این رو فارغ از اینکه چه کسی بر یمن حاکم باشد و از سوی چه کسی حمایت شود، نه فقط اعمال اقتدار چندان چشم‌اندازی ندارد بلکه منفعتی را هم نمی‌تواند نصیب حامی خود کند. دقیقا به همین دلیل است که یمن گزینه جذابی برای ایران نیست.
بر این پایه تلاش‌های ایران و از جمله سفر ظریف به پاکستان، نه فقط با هدف باز کردن فضای ابتکار عمل برای کشور که جهت جلوگیری از پیچیده‌تر شدن فضای یمن صورت می‌گیرد به ویژه آنکه استراتژیست‌های سعودی راهبرد و هدف معینی را برای پایان مناقشه یمن ارایه نداده‌اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده