ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله ایران واقع گرایی؛ فصل مشترک نگاه تهران و آنکارا

سرمقاله ایران/ واقع گرایی؛ فصل مشترک نگاه تهران و آنکارا

ایران/ «واقع گرایی؛ فصل مشترک نگاه تهران و آنکارا» عنوان یادداشت روز روزنامه ایران به قلم ریحانه امیری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سفر اخیر اردوغان به تهران در رأس یک هیأت بلندپایه و استقبال صمیمانه مقام‌های کشورمان از وی و امضای هشت سند همکاری نشان‌دهنده اهمیت سفر مذکور و علاقه‌مندی مقامات دو کشور برای توسعه روابط بود. اردوغان که در سفر قبلی خود ایران را وطن دوم خود نامیده بود، با واکنش شدید برخی مخالفان در ترکیه مواجه شده بود و این‌بار نیز به دلیل بعضی موضعگیری‌های ناعادلانه نسبت به مواضع منطقه‌ای ایران با برخی واکنش‌ها از سوی نمایندگان مجلس مواجه شد که تحقق سفر وی به تهران را در پرده ابهام فرو برده بود.
انجام این سفر نشان داد که مقامات دو کشور با وجود برخی اختلاف‌نظرها در‌خصوص تحولات منطقه‌ای بر ضرورت گسترش روابط دو کشور و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی واقف هستند.
روابط تاریخی، اشتراک‌های فرهنگی و دینی و بویژه علاقه‌مندی به اهل بیت میان مردم دو کشور از یک‌سو و توانمندی‌های اقتصادی، صنعتی، تجاری، منابع انرژی و موقعیت ژئوپلتیک ایران و ترکیه از سوی دیگر موجب شده تا دو کشور به یک شریک طبیعی تبدیل و مکمل هم محسوب شوند. سرنوشت ملت‌ها و منافع ملی دو کشور چنان به هم پیوند خورده که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در تحولات و معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و ترکیه یا با هم برنده می‌شوند یا با هم بازنده خواهند شد.
شرایط حساس منطقه و بحران‌های موجود نشان‌ داده که اگر ایران و ترکیه در کنار هم باشند می‌توانند برای بسیاری از مشکلات منطقه‌ای راه‌حل منطقه‌ای پیدا کنند و بهانه حضور و دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای را به حداقل برسانند و از سوی دیگر دوری مواضع ایران و ترکیه باعث تشدید و تداوم بحران‌های منطقه‌ای می‌شود و این امری است که دشمنان دو ملت مسلمان ایران و ترکیه بخوبی به آن باور دارند و درصدد تضعیف همگرایی و تقویت واگرایی بین ایران و ترکیه هستند.
اختلاف‌نظر بین کشورها امری بسیار طبیعی بوده ولی به گونه‌ای باید عمل کرد که این اختلاف‌نظرها به حوزه رسانه‌ها و افکار عمومی کشیده نشود و با توجه به وجود مکانیزم‌های مختلف بین مقام‌های دو کشور از طریق گفت‌و‌گو و تبادل نظر، اختلاف‌ها و سوء‌تفاهم‌های فی‌مابین را به حداقل برسانند.
ایران و ترکیه باید به دور از مسائل مقطعی و زودگذر با دید درازمدت راهبرد مشترکی برای گسترش روابط دوجانبه با رویکرد منطقه‌ای و بین‌المللی ترسیم و با پرهیز از موضعگیری‌های رسانه‌ای و احساسی در جهت تقویت و تحکیم روابط تلاش کنند. بدیهی است ترکیه با توجه به سرمایه‌گذاری‌ها و کمک‌های مالی کشورهای عربی همواره نیم‌نگاهی نیز به مواضع منطقه‌ای و بین‌المللی کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد و حضور شخص اردوغان در مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله و تبادل هیأت‌های بلندپایه و انجام سفرهای غیر‌منتظره بین مقام‌های ترکیه و کشورهای عربی مبین این گرایش آنکارا است، ولی واقعیت مهم‌تر و اجتناب‌ناپذیر همسایگی و مناسبات تاریخی این کشور با ایران است که موجب می‌شود دو کشور با هم تعامل و مشارکت بیشتری داشته باشند.
ایران و ترکیه همواره نشان داده‌اند که در برهه‌های حساس و تاریخی در کنار هم بوده و از مواضع همدیگر حمایت کرده‌اند. حمایت ترکیه از برنامه هسته‌ای ایران، استقبال این کشور برای میزبانی چندین دور مذاکره هسته‌ای و مخالفت ترکیه با تحریم‌های غیرانسانی غرب علیه ایران و همچنین واکنش ایران به زلزله «وان» به عنوان اولین کشور کمک‌کننده، اولویت دادن به ترکیه در تبادلات تجاری و تلاش برای میانجیگری بین ترکیه و سوریه مصادیق بارزی از پیوستگی و وابستگی علائق دو کشور است.
ترکیه به عنوان مرز ایران با اروپا محسوب می‌شود افزایش رفت و آمدهای دیپلماتیک و تبادل هیأت‌های بلندپایه در سطوح مختلف پارلمانی و دولتی می‌تواند نقش مهمی در فهم صحیح مواضع طرف مقابل و نیل به نقاط مشترک ایفا کند. روابط ایران و ترکیه روابطی راهبردی و سرنوشت‌ساز برای مردم دو کشور و کل منطقه خاورمیانه است و لذا ضرورت دارد به خوبی از این روابط حراست شود و اجازه داده نشود که برخی موضعگیری‌ها و اختلاف نظرها روابط استراتژیک دو کشور را تحت تأثیر قرار داده و آن را خدشه‌دار سازد. اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی مشترک در زمینه‌های انرژی، حمل و نقل، خودروسازی، صنایع پتروشیمی و تسهیل حضور گردشگران می‌تواند به تحکیم پیوندهای دو کشور کمک کند و تلاش دشمنان دو کشور را خنثی سازد.
بیانیه لوزان فرصت مناسبی را برای ایران و ترکیه فراهم ساخته تا ضمن بازبینی و آسیب شناسی روابط اقتصادی و صنعتی دو کشور راه‌های گسترش فزاینده روابط تجاری را مورد توجه قرار دهند و با رعایت اصل برنده – برنده حجم مبادلات را به صورت چشمگیری افزایش دهند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده