ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تمدن های بزرگ دنیا در نتیجه خودآگاهی ملت ها پیشرفت کردند

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا ، صادق واعظ زاده روز پنجشنبه در آیین نهمین کنگره پیشگامان پیشرفت که در سالن مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: کسانی که تاثیر اصلی در شکل گیری این تمدن ها داشتند به نقشی که ایفا می کردند و آینده ای که در انتظارشان بود، آگاهی داشتند.
وی افزود: پیشینه این امر به شکل آنچه که امروز آغاز و الگوی آن را طراحی می کنیم ، نبوده اما این وظیفه ای که در طراحی الگوی پیشرفت بر عهده نسل حاضر است، به منزله کاری است که تمدن سازان دنیا در آغاز تمدن سازی خود انجام دادند.
واعظ زاده یادآور شد: روزی که شهر کوچک یثرب به مدینه النبی تبدیل شد و عنوان مدنیت را بر خود پذیرفت، آغاز پی ریزی تمدن اسلامی بود.
رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: منظور از ارزیابی تمدن غرب با این مشخصه که با سرازیر شدن منابع آسیا و آفریقا به اروپا و آمریکا در زیربنای تحولات اجتماعی و تسخیر بازارهای دنیا و خسارات زیادی که به محیط زیست زده، به اینجا رسیده نیست.
به اعتقاد وی تمدن ها با نوعی با خودآگاهی اولیه شکل گرفته اند و چنانچه تمدن نوین اسلامی به ثمر بنشیند، نتیجه خودآگاهی سازندگان آن محسوب خواهد شد.
واعظ زاده گفت :چنانچه یک طرح محدود به لحاظ زمان و مکان در اختیار باشد و پروژه ای معین با ابعاد مشخص در اختیار بود ، می توانستیم آن را در گوشه ای بطور آزمایشی اجرا و به تدریج نواقص آن را اصلاح کنیم، اما پی ریزی یک تمدن مطرح و در دست طراحی را نمی توان در طول 50 سال نقایص اش را برطرف ساخت و حتی نمی توان به صورت الگو این کار را انجام داد؛ زیرا کشوری کوچک در اختیار ما نیست که بتوان این کار را انجام داد.
به گفته وی، مساله مهم این است، نسل جوانی که امروز برای افق 50 سال آینده برنامه ریزی می کند، به احتمال زیاد آن دوره را درک خواهد کرد و با تجربه ، پختگی و ثمربخشی با شرکت در تهیه الگو، به غیر از ادای رسالت، علاقه مندی به آینده و انجام فعالیت پژوهشی آینده ای را رقم می زنند که خودشان از آن منتفع خواهند شد و این مساله بزرگی است.
وی خواستار مشارکت جوانان در ارزیابی پیش نویس الگوی پیشرفت شد و افزود: در فاصله این کنگره تا کنگره بعدی این کار قابل انجام است و جوایزی هم برای کسانی که بهتر این کار را انجام دهند، در نظر گرفته می شود.
واعظ زاده گفت: سند مساله شناسی ایران که طبق آن مسائل اساسی کشور براساس نظرسنجی علمی و با تعیین روابط علت و معلولی مشخص شده که در این چارچوب حدود 80 مساله در حوزه های مختلف استخراج شده که از این میان 12 مساله به عنوان مسائل اساسی کشور مورد تاکید قرار گرفته است که الگو باید آن ها را مدنظر قرار داده و به آنها پاسخ دهد.
وی افزود: سند دوم قابلیت های ماندگار ملی است که ویژگی های اساسی جامعه ایرانی که مزیت تلقی می شود، مانند موقعیت ویژه جغرافیایی- سیاسی ایران را مد نظر قرار داده است و ایران در مرکز چهارراه شمال وجنوب،شرق وغرب قرار گرفته و با 15 کشور همسایه و به لحاظ تنوع اقلیمی تقریبا بی نظیر است.
واعظ زاده اظهار داشت: قابلیت های معنوی نیز شامل منابع عظیم دینی و ذخائر ادبی، عرفانی، فلسفی و فکری است که در اختیار داریم و باید شکوفا شود و به عمل دربیاید تا به پیشرفت رسید.
واعظ زاده پیشنهاد داد: جوانان خودشان را در افق 50 سال آینده ببینند که ویژگی‌هایشان با توجه به کدام یک از خصوصیات بیان شده در متن افق نظیر دینداری، پاسدار ارزش‌ها بودن و تربیت یافته بر مبنای استعداد و علاقه که در افق تعبیه شده، قابلیت انطباق دارد.
براساس این گزارش ، در ادامه گردهمایی تعدادی از دانشجویان برگزیده به ارائه مقالات و طرح های پیشنهای خود پرداختند.
فراهنگ 1417 ** 1559

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X