ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

28هزار عضو هیات علمی در کشور نیاز است

سید علی حسینی روز پنجشنبه در نهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری با شعار« تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی» در بیرجند افزود: در حال حاضر دو هزار و 249 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دولتی و غیردولتی در کشور فعالیت دارد.
وی ادامه داد: بدین ترتیب جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن نسبت 32 مرکز آموزش عالی به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت از نسبت بالایی برخوردار است.
وی هیات علمی دانشگاهها را مهمترین عامل برای توسعه آموزش عالی دانست و گفت: اعضای هیات علمی بار عمده تربیت دانشجو، تولید علم و ثروت دانش بنیان را بر عهده دارند.
وی بیان کرد: با مطالعه بر روی دانشگاههای تراز اول جهان در می یابیم که نسبت دانشجو به هیات علمی در آنها با دیگر دانشگاهها بسیار متفاوت است.
حسینی به کاهش 30 درصدی جذب هیات علمی در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: از سال 88 تا سال گذشته تعداد شش هزار و 406 نفر عضو هیات علمی بر اساس فراخوان به تفکیک مقطع جذب شدند.
وی افزود: اگر بخواهیم اعضای هیات علمی از دانشگاههای نسل یک و دو به دانشگاه های نسل سه و چهار ارتقا یابند باید فرآیند جذب را تسهیل کنیم.
وی با بیان اینکه توسعه سرمایه های انسانی مهمترین عامل توسعه جامعه محسوب می شود، گفت: در سال 2010 میلادی جمهوری اسلامی ایران با کسب رتبه 70 در توسعه انسانی در زمره کشورهای با درجه بالای توسعه یافتگی انسانی طبقه بندی شده است.
وی اضافه کرد: همچنین در فاصله سالهای 2005 تا 2010 ایران با 10 رتبه ارتقا در شاخص توسعه انسانی رکورد دار توسعه در سطح جهان محسوب می شد.
وی در ادامه مصداق عینی اقتصاد مقاومتی را اقتصاد دانش بنیان خواند و گفت: چالش پیش روی کشورها حرکت از جوامع سنتی و منابع طبیعی به سوی ارزش افزوده دانش است.
حسینی اظهار کرد: عرصه پیشرفت کشورها، ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان و جامعه دانش بنیان است.
** توسعه تحصیلات تکمیلی، سیاستی برای توسعه
وی یادآور شد: مرور تجربه های اخیر در برزیل، چین، هند، آفریقای جنوبی، کره جنوبی و تایوان همه موید این موضوع هستند که هیچ کشوری مراحل توسعه یافتگی خود را بدون سرمایه گذاری پایدار بر روی علم و فناوری و گسترش آموزش عالی طی نکرده است.
وی یکی از گرایش های توسعه را تحصیلات تکمیلی دانست و افزود: آمار و اطلاعات سه دهه گذشته در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نشان از آن دارد که توسعه بدون اثر گذاری اعضای هیات علمی میسر نمی شود.
وی برای ارتقای بدنه هیات علمی به چند پیشنهاد اشاره کرد که از جمله آن می توان به توانمندسازی گروه های آموزشی از مجرای تامین زیرساخت های لازم به منظور ارتقای کیفیت هیات علمی نام برد.
وی شناسایی مجاری نوین ورود به تحصیلات تکمیلی با تاکید بر توانمندی های دانشی و پژوهشی داوطلبان، تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی و انگیزشی هیات علمی، تسهیل فرآیند جذب هیات علمی و سبک سازی روند دیوان سالاری( بوروکراتیک) را از دیگر پیشنهادات برشمرد.
2047/7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده