ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاندار:بیکاری بزرگترین چالش استان لرستان است

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند عصر پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر کشور برگزار شد افزود:با وجودی که در سال 94 نرخ بیکاری در این استان سیر نزولی داشت اما هنوز در بین استان های کشور رتبه 26 هستیم.
وی اظهار داشت: در مجموع وضعیت بیکاری استان نامطلوب است و به ندرت خانواده بدون بیکار در استان وجود دارد.
وی ادامه داد: برای رفع مشکل بیکاری در لرستان باید 40 هزار میلیارد ریال در سال سرمایه گذاری شود و در عین حال موانع نیز از سر راه برداشته شود.
استاندار لرستان گفت: مشکل بیکاری در 30 سال پس از انقلاب همواره وجود داشته که برای رفع آن دولت تدبیر و امید محوریت دولتی را تغییر داده و مشارکت بخش خصوصی را بکار گرفته است.
بازوند افزود: با وجود عدم آمادگی زیرساخت ها، سهم لرستان دراعتبارات ملی کمتر از 1.5 درصد بوده در حالی که دو تا سه درصد جمعیت کشور در این استان ساکن است.
وی با بیان اینکه صنعت بزرگی در استان وجود ندارد، ادامه داد: کارخانه پارسیلون با سیاست بد خصوصی سازی در سال 81 و 82 واگذار شد و تا امروز مشکل آن حل نشده است.
استاندار لرستان اضافه کرد: برخی صنایع همانند صنایع غذایی گهر و فولاد ازنا بعد از 10 سال تعطیلی به زودی راه اندازی می شود.
بازوند سرمایه گذاری را یک جریان سیال دانست و افزود: این جریان تابع زور و قدرت نیست و تلاش می شود در لرستان با حضور بخش خصوص و مشارکت مردم این مشکل حل شود.
وی ادامه داد: لرستان هنوز هم درگیر فراهم کردن زیرساختهایی از جمله بزرگراه، راه آهن و سدها است در حالیکه بسیاری از استان های دیگر این مشکلات را 30 سال گذشته حل کرده اند.
استاندار لرستان گفت: میان سرانه درآمد مردم لرستان با سرانه مصرف آنها شکاف بسیاری وجود دارد به نحوی که سرانه مصرف 22درصد بیش تر از سرانه درآمدی بوده که این ناشی از نرخ بالای بیکاری در استان است.
بازوند با بیان اینکه لرستان در مصارف و منابع بانکی مشکل جدی دارد، اضافه کرد: بیش از 44 درصد منابع استان در اختیار بانک های خصوصی است که 80 درصد آن را در خارج استان سرمایه گذاری می کنند.
وی ادامه داد: چنانچه این رقم معادل 30 هزار میلیارد ریال در سال باشد در صورت سرمایه گذاری در استان، فرصت های شغلی مطلوبی ایجاد خواهد کرد.

***جاذبه های گردشگری هیچگاه در اقتصاد لرستان نمود پیدا نکرد
بازوند اظهار کرد: هرچند جاذبه های گردشگری با ظرفیت بالا در استان وجود دارد اما اثر آن هیچگاه در اقتصاد و سفره مردم نمود پیدا نکرده است.
وی ادامه داد: تبدیل لرستان از معبیر به مقصد گردشگری از برنامه های دوسال گذشته بوده که در این راستا خرم آباد یکی از هفت شهر برتر گردشگری کشور در نوروز 95 معرفی شد.
به گفته استاندار لرستان، برای توسعه صنعت گردشگری باید در سال سه هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری کنیم که این امر تنها با حمایت بخش خصوصی امکانپذیر است.

***ذخیره سازی کمتر از 200 میلیون مترمکعب از هشت تا 12 میلیارد متر مکعب رواناب
استاندار لرستان گفت: ازهشت تا 12 میلیارد متر مکعب رواناب استان در سالهای خشکسالی و پرباران، کمتر از 200 میلیون متر مکعب در استان ذخیره می شود.
بازوند افزود: 43 درصد بارندگی های حوزه کرخه مربوط به لرستان بوده اما متاسفانه برای 150 میلیون متر مکعب تخصیص آب مشکل داریم.
1920/7269/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X