ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش حجم و ارزش معاملات فرابورس در اردیبهشت

حجم و ارزش معاملات در بازارهای فرابورس ایران در دومین ماه امسال به ترتیب ۸۲ و ۶۵ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرد.
به گزارش تسنیم؛ بررسی معاملات اردیبهشت‌ماه فرابورس ایران نشان می دهد در این مدت تعداد 6 هزار و 821 میلیون ورقه بهادار به ارزش 43 هزار و 861 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس دادوستد شد که حکایت از از رشد 82 درصدی حجم و 65 درصدی ارزش معاملات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد.
بر اساس این گزارش در ماهی که گذشت در بازار اول فرابورس 805 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 774 میلیارد ریال دادوستد شده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل با ارشد 132 درصدی حجم و 59 درصدی ارزش معاملات همراه بوده است. در بازار دوم نیز با افزایش حجم و ارزش معاملات، بالغ بر 3 میلیارد و 185 میلیون اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 742 میلیارد ریال مبادله شده است.
همچنین در 21 روز معاملاتی اردیبهشت‌ماه هر روز به طور متوسط 325 میلیون اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 89 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دادوستد شده است.
در بازار ابزارهای نوین مالی هم در این مدت تعداد 314 میلیون ورقه بهادار به ارزش 27 هزار و 438 میلیارد ریال معامله شده که نشان دهنده رشد 1253 درصدی حجم و 57 درصدی ارزش معاملات این بازار در مقایسه با ماه مشابه سال قبل است.
از سوی دیگر در دومین ماه امسال بالغ بر 26 میلیون ورقه صکوک به ارزش 24 هزار و 244 میلیارد ریال، 287 میلیون صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش 2 هزار و 262 میلیارد ریال و یک میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 932 میلیارد ریال در این بازار مورد معامله قرار گرفته است.
همچنین بررسی ارزش معاملات خُرد بازار سهام نشان می‌دهد در مدت یاد شده، گروه فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش معاملات سهام به میزان 4 هزار و 807 میلیارد ریال بوده است و گروه‌های محصولات شیمیایی و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز با 15 و 10 درصدی از ارزش کل معاملات سهام، در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
افزون بر این؛ بالاترین حجم معاملات روزانه در این مدت مربوط به روز 21 اردیبهشت بود و بیشترین ارزش معاملات روزانه به میزان 5 هزار و 830 میلیارد ریال در چهارمین روز اردیبهشت به ثبت رسید.
همچنین در ماهی که گذشت، بازار دوم بیشترین ارزش بازاری را از مجموع ارزش بازارهای فرابورس ایران در اختیار گرفت و پس از آن بازار پایه با 29 و بازار اول با 12 درصد سهم واقع شدند.
این گزارش می افزاید: در اردیبهشت ماه سه پذیره نویسی در فرابورس ایران انجام شده است که مربوط به نخستین اوراق اجاره دولت به ارزش 5 هزار میلیارد ریال بوده و پس از آن پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری آرمان آتیه درخشان مس و اوراق اجاره جوپار انجام شد. همچنین نخستین عرضه اولیه سال جاری با کشف قیمت سهام گروه صنایع کاغذ پارس در فرابورس ایران رقم خورد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده