ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هاشمی‌رفسنجانی: مجلس اخیرا مصوبه‌ای تصویب کرده که مثل بمب برای دانشگاه آزاد است

هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ اخیراً جمعی در مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای تصویب کرده‌اند که دست دانشگاه را به کلی ببندند و این مانند بمب برای دانشگاه بود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در مراسم سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد که با حضور جمع کثیری از مدیران، مسئولان و چهره‌های علمی و دانشگاهی کشور در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، به بازدید نسبتاً طولانی خود از جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: امروز روز شیرینی بود، چرا که در طول بازدید خود از نزدیک با آخرین دستاوردهای جالب و علمی دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه آشنا شدم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار خرسندی از آخرین تولیدات علمی و تحقیقاتی واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور، گفت: این دانشگاه وارد مرحله کاملاً جدیدی شده و رسالت اصلی دانشگاه با تحقیقات و پژوهش انجام می‌شود.

هاشمی‌رفسنجانی نیاز افراد جامعه به علم و دانش و توسعه کشور را هدف اصلی و عمده تأسیس دانشگاه آزاد توصیف کرد و افزود: اگر بخواهیم شأن اسلام و مکتب اهل بیت(ع) را مراعات کنیم، باید به توسعه علم و دانش بپردازیم، چرا که اولین آیات نازل شده بر پیامبر اکرم(ص) نیز تأکید بر خواندن، نوشتن و قلم دارد.

وی با ابراز تأسف از اینکه در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به 60 درصد مردم بی‌سواد بودند، گفت: در آن سال‌ها که دانشگاه‌ها تعطیل شدند، در شورای عالی انقلاب فرهنگی ستادی ایجاد کرده بودیم که برای رفع نیاز به تحصیل مردم به خصوص قشر جوانان چاره‌اندیشی کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به شرایط بحرانی کشور در دهه 60 به خاطر جنگ تحمیلی و عدم توانایی پاسخگویی دولت به نیاز و میل جوانان به ادامه تحصیل، اظهار داشت: در آن ستاد به این نتیجه رسیدیم که دولت به این زودی نمی‌تواند مشکل را حل کند و ما باید به اقیانوس مردم متصل شویم و از خود آنان برای رفع این مشکل کمک بگیریم.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد به کارشکنی‌ها، حسادت‌ها و مزاحمت‌های عده‌ای تندرو اشاره و تصریح کرد: از همان ابتدا برخی بودند که مشکلاتی را بر سر راه دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده و می‌کنند. ما نیز برای تأسیس این دانشگاه سراغ امام راحل رفتیم که صحبت ما یک ربع بیشتر طول نکشید. امام(ره) بسیار باهوش بودند و با صورتی بشاش و چشمانی که برق خوشحالی داشت و شگفت زده شده بودند، گفتند کار خوبی است و هدیه‌ای هم تقدیم کردند.

هاشمی‌رفسنجانی با اظهار تأسف از ادامه مزاحمت‌ها برای دانشگاه آزاد، گفت: اخیراً جمعی در مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای تصویب کرده‌اند که دست دانشگاه را به کلی ببندند و این مانند بمب برای دانشگاه بود. این در حالی است که از ابتدای کار، مصوبه مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در اداره دانشگاه به ما اختیار کامل می‌داد.

وی افزود: متأسفانه مخالفین دانشگاه آزاد اسلامی به گونه‌ای عمل می‌کنند که مصداق این مثل معروف است که اگر با دو نفر مخالفند حاضرند شهری را به خاطر آن دو نفر ویران کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره مجدد به بازدید خود از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد، گفت: اختراعات، اکتشافات و دستاوردهای قابل توجه و مهم این نمایشگاه که حاصل تلاش دانشجویان، محققان و پژوهشگران این دانشگاه است، انسان را به آینده امیدوار می‌کند.

وی با بیان اینکه براساس سند چشم‌انداز 20 ساله، توسعه کشور باید دانش‌محور باشد، گفت: یکی از راه‌های تحقق این امر ارتباط دانشگاه و صنعت با یکدیگر است و این مسئله مورد خواست و تأکید مقام معظم رهبری نیز است.

هاشمی‌رفسنجانی تجاری‌سازی تولیدات و دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد را مورد تأکید قرار داد و افزود: این دانشگاه از طریق توسعه شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری باید تولیدات محققان خود را در اختیار صنعت‌ قرار دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به سامانه اکسپو برای فروش محصولات علمی پژوهشی و سامانه ساها برای تعامل با شبکه‌های آزمایشگاهی اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی میدان وسیعی را برای تحقیق و پژوهش و رشد و پیشرفت کشور فراهم کرده و می‌تواند با کمک مردم در دنیا تأثیرگذار باشد.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد گفت: هیچ‌کس در دانشگاه آزاد اسلامی مالکیت و یا سهمی ندارد و زمانی که می‌خواستیم این دانشگاه را وقف کنیم برای عدم دست‌درازی برخی به این دانشگاه بود. همان‌طور که مسجد برای کسی نیست و متعلق به عموم مردم است، دانشگاه آزاد اسلامی نیز برای مردم است.

وی نیت خیر و تکیه به مردم را اساس کار در دانشگاه آزاد دانست و افزود: کار در اینجا به خاطر خدا، خدمت به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) و در جهت رشد و پیشرفت علمی و فرهنگی کشور است.

هاشمی‌رفسنجانی با تأکید بر اینکه کسی از دانشگاه آزاد استفاده شخصی نمی‌کند، گفت: بیایید و از نزدیک با دستاوردهای ارزشمند این دانشگاه آشنا شوید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: صداوسیما اشکالات جزیی دانشگاه آزاد اسلامی را در بوق و کرنا می‌کند، اما انعکاس موفقیت‌ها و دستاوردهای این دانشگاه جزء خطوط قرمز آنان است که امیدوارم با مدیریت رئیس جدید، این روند تغییر یابد.

هاشمی‌رفسنجانی در پایان سخنان خویش با قدردانی از زحمات رئیس دانشگاه آزاد و همه افرادی که برای دانشگاه آزاد تلاش می‌کنند، گفت: اگر روحیه‌ اخلاص و عمل چند برابر شود، این دانشگاه موفق‌تر می‌شود.

پیش از سخنرانی هاشمی‌رفسنجانی، واشقانی فراهانی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد ضمن تبریک ولادت امام زمان(عج) و آزادی خرمشهر، گزارشی از فرآیند برگزاری چهارمین جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری ارائه و از شرکت مسئولان و مدیران در این مراسم قدردانی کرد.

حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد نیز تعداد دانشجویان این دانشگاه آزاد را حدود یک میلیون و 600 هزار نفر دانست و  افزود: نسبت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به کل دانشجویان کشور 37درصد و نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حدود 30درصد است. طبق سند چشم‌انداز 1404، 30درصد از دانشجویان کشور باید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند که دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری به این هدف مهم دست یافته است.

وی گفت: در حال حاضر دانشگاه دارای 42 رشته در مقطع دکتری حرفه‌ای بیش از 8هزار و 700 رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد و حدود 2هزار و 700 رشته در مقطع دکتری تخصصی و 8هزار و 816 رشته کارشناسی است.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: وجود 44درصد اعضای هیئت علمی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی نشان‌دهنده وزن علمی قابل توجه این دانشگاه است.

هاشمی‌رفسنجانی در ابتدا و انتهای این مراسم، از چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد بازدید کرد.

وی در این بازدید ضمن رونمایی از سامانه جامع داشبورد مدیریتی دانشگاه آزاد، از 34 محصول تجاری شده یا در آستانه تجاری شدن قرار دارند و از محصولات پژوهشی برخی از غرفه‌های مراکز استان‌ها بازدید کردند و در جریان روند و مراحل تجاری شدن محصولات پژوهشی قرار گرفتند.

در ادامه مراسم با حضور هاشمی‌رفسنجانی از برگزیدگان جشنواره فرهیختگان تقدیر شد و محمدعلی به‌نژادی از واحد تبریز به عنوان برگزیده نشان نقره جایزه امام‌خمینی(ره) و رامین یوسفی از واحد مسجدسلیمان به عنوان برگزیده نشان برنز جایزه امام‌خمینی(ره) معرفی شدند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X