ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حفظ وفاق و همدلی و پرهیز از تنش های ویرانگر باید مورد توجه جدی نخبگان باشد

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، جبهه اعتدالگرایان در این بیانیه با یادآوری این که در ارتباط با مرحله استقرار مجلس دهم شاهد مجادلات جدیدی هستیم، خاطرنشان کرد: در این خصوص موضوع ریاست بر مجلس از موضوعات پر حاشیه و بحث برانگیز است، بطور مشخص چهار نگاه در این باره مطرح است.
در ادامه این بیانیه آمده است: نگاه مصلحت گرایان یا اصحاب معتقد به بده و بستان و طرفداران جلب منفعت حداکثری و دفع ضرر و زیان محتمل، این نگاه به نوعی معامله با اصولگرایان معتدل و حفظ حمایت آنان از دولت و کاستن از ایذاء و اذیت های آینده و به نحوی قدردانی از اقدامات مثبت آنان در موضوع برجام و همکاری سازنده با دولت در ابعاد دیگر سیاستها و برنامه ها و خط مشی های جاری معتقد است. نگاه مصالحه گرایان یا اصحاب توافق و قرارداد و تفاهم بر سر تقسیم ریاست مجلس به صورت توافق بر شیوه ریاست تناوبی و بالحال حفظ وحدت تاکتیکی با اصولگرایان معتدل و جلوگیری از شقاق و چند دستگی میان کلیت جریان اعتدال.
این جبهه خاطر نشان کرد: نگاه حق گرایان یا صحابه تعلقات حزبی و منافع جناحی و طرفداران ایدئولوژی سیاسی خاص که بر حقانیت و اصالت و اعتبار افکار و عقاید سیاسی خود تأکید دارند و حزب و تشکیلات و جریان خود را ذی حق برای تصدی ریاست مجلس می انگارند.
جبهه اعتدالگرایان در این بیانیه تصریح کرد: نگاه واقع گرایان یا نگاه تحقق حق در عرصه عمل و جریان کنش و واکنش های درون بافت سیال گروه بندی های داخل مجلس. براساس این نگاه مجموعه مجادلات و مجاملات اخیر رسانه ای در خصوص ریاست مجلس، کاری عبث و بیهوده و صرفا نوعی کشمکش نا صواب بی معنا برای تحمیل عقاید، نظرات خاص بر جریان طبیعی افکار نمایندگان و حال و هوای سیاسی - فکری و روانی مجلسیان می باشد و بر سیر متعارف اصل اکثریت رأی تاکید دارد.
در این بیانیه تاکید شده است: در این میان با ملاحظه هر چهار وضعیت فوق دیدگاه مختار و پسندیده این است که وضع سیاسی کنونی ایران را در چهارچوب تاثیر نخبگان بر روند ها و فرایند های سیاسی بررسی کنیم و این تأثیر را به رسمیت بشناسیم، از این منظر با توجه به ایفاء نقش مؤثر نخبگان خصوصا در حوزه عمل سیاسی اصلاح طلبانه و اعتدالگرایانه شایسته است که فعالان سیاسی و جریانات حزبی گوناگون طرفدار مشی اصلاح و اعتدال از کشمکش های فرسوده کننده و مخرب خودداری کنند و نقش نخبگان و رجال درجه یک را در ایجاد اجماع و وفاق به رسمیت شناسند.
در ادامه این بیانیه آمده است: در این رابطه همانگونه که بزرگان عرصه سیاست اصلاح و اعتدال در مقطع انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی نقش تعیین کننده ای را ایفاء کرده اند تردید نباید داشت. در رابطه با انتخابات ریاست مجلس هم باید بر آراء و دیدگاه این بزرگان عنایت ویژه داشت.
در بخشی از این بیانیه آمده است: اتفاقات مثبت سه سال اخیر محصول همگرایی و همدلی آیت الله هاشمی رفسنجانی، خاتمی و ناطق نوری است و زعمای عرصه عمل سیاسی و بطور خاص آقایان روحانی، عارف و لاریجانی باید با عنایت به این واقعیت نسبت به پیشبرد استراتژی اصلاح و اعتدال ایفاء نقش مؤثر و مفید کنند. پر واضح است وقتی رجال ثلاثه مذکور متعهد به چنین عنایتی هستند، سایر بازیگران عرصه سیاست در همه سطوح و ارکان دولتی و مجلسی و مدنی مسئولیتی خطیر تر را بعهده دارند و باید با توجه به تحلیل بزرگان از شرایط، و راهنمایی ها و ارشادات آنان نسبت به ریاست مجلس اعلام مواضع کنند.
این جبهه تاکید کرد ضروری است که با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور و مشکلات جدی در حوزه روابط خارجی و توقعاتی که مردم از دولت تدبیر و امید دارند، حفظ وفاق و همدلی و پرهیز از تنشهای ویرانگر که خواست جریانات افراطی در داخل کشور است از امور مهمی است که در یک سال باقیمانده دولت آقای روحانی باید مورد توجه جدی نخبگان قرار گیرد.
سیام**9121 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X