ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ضوابط سیما و منظر شهری مورد بازنگری قرار گیرد

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرسول جان نثاری ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه كنترل سیما و منظر شهری در اصفهان از دغدغه‌های متخصصین و دلسوزان شهری بوده است، اظهار داشت: از این رو اداره سیما و منظر شهری در اصفهان تشکیل و جلسه‌ای نیز با حضور مسئولان این اداره برگزار کردیم.

وی با تاکید بر اینکه بحث سیما و منظر شهری از مباحثی است كه به عنوان یکی از اصول شهرسازی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، ادامه داد: باید توجه داشت که نوع تزئینات داخلی منازل و ساختمان‌ها تبعاتی برای جامعه ندارد ولی تزئینات بیرونی باید مطابق با معیارهای تعریف شده برای هر شهر باشد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اما در بحث سیما و منظر تمام ساختمان ها در كنار هم دیگر سیما و منظر را شكل می‌دهند و در واقع یك كار مشترك در سطح شهر انجام می شود، ابراز داشت: با وجود اینكه هر پلاكی برای خود هویت واحد دارد اما در یك مقیاس كلی یك وضعیت عمومی را ایجاد می كند و این از مواردی است كه اهمیت سیما و منظر شهری را مشخص می كند.

كمیته سیما و منظر در شهرداری اصفهان ایجاد شده است

وی با اشاره به اینکه كمیته سیما و منظر که در شهرداری ایجاد شده، حركات خوبی را در این زمینه انجام می‌دهد و در حال حاضر بحث سیما و منظر شهری از حالت شعارگونه و كلی گویی بیرون آمده و بحث وارد بحث های میدانی شده است، افزود: طی سه سال سال اخیر روالی را تعریف كرده‌اند كه كارفرمایان مراجعه می‌كنند و ارشیتكت و طراح خود را انتخاب کرده و طراح با انجام مطالعه، مشورت‌ها و هم فكری‌های لازم با كارفرمای خود در این زمینه فعال شده و طرحی خلق می‌كند.

جان نثاری با بیان اینکه هر طرحی تا قبل از رسیدن به مرحله اجرا در كمیته سیما و منظر مطرح شده و مورد تصویب كمیته قرار می‌گیرد، اضافه کرد: فرایندی كه در این راستا انجام می‌شود باید به صورتی باشد كه از خلاقیت ها و نوآوری ها جلوگیری نکند و باید فضایی ایجاد شود كه به مهندسین برای بروز خلاقیت ها میدان داده شود و در عمل نیز شرایطی ایجاد شود كه حرکت ما روز به روز رو به جلو باشد، نه اینكه ساختمان های تكراری و همشكل، ساختمان های یك تیپی را همیشه داشته باشیم و اجازه خلاقیت ندهیم.

وی با تاکید بر اینکه همچنین در این جلسه ضوابط موجود در راستای سیما و منظر شهری مورد بررسی قرار گرفت، ابراز داشت: یك فصل از فصول دفترچه ضوابط شهرسازی و معماری اصفهان برای ضوابط نما پیش بینی شده اما در این جلسه تاکید شد که این ضوابط باید مورد بازنگری قرار بگیرد و اصلاحاتی در راستای این ضوابط انجام و تكمیل شود، چراکه اگر ضوابط ما ناقص باشد سبب رفت و آمدهای بیشتر و طولانی تر شدن فرایند كنترل نقشه های نما می شود.

ضوابط سیما و منظر شهری باید شفاف‌تر باشد

جان نثاری با بیان اینکه ضوابط سیما و منظر شهری باید شفاف‌تر باشد و سبب روان‌تر كردن فرآیند شود، ادامه داد: استفاده از تمام سلایق در نقشه ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و از مهندسین با سلایق مختلف در این كمیته ها در راستای كنترل نقشه ها دعوت شود.

وی با اشاره به ضرورت توجه به بحث تمركز زدایی در این زمینه گفت: این موضوع باید به منظور کاهش رفت و آمدهای مردمی که در حال دریافت پروانه هستند به معاونت شهرسازی و اداره كل باید انجام شود و در حال حاضر حركت های خوبی در این زمینه آغاز شده است.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: بعضی از این مناطق یك كمیته را تشكیل می دهند و این تعاملی است كه با نظام مهندسی بوده و قرار بوده افرادی که تمایل دارند در این زمینه كمك كنند و نقطه نظرات خود را مطرح كنند، در این جلسات معرفی شوند و شركت كنند.

وی با اشاره به اینکه بحث فرهنگ سازی سیما و منظر شهر بحث بسیار مهمی است كه باید مورد توجه قرار بگیرد، تاکید کرد: نمی توانیم سیما و منظر را به مردم تحمیل کنیم و همین طور كه نمی شود به كسی تحمیل كرد كه چطور لباس بپوشد سیما و منظر را نیز نمی شود به مردم تحمیل کرد و با فرهنگ سازی باید الگو های خوبی و كارهای شاخص به مردم معرفی شود.

جان نثاری افزود: آرشیتكت‌ها كارهای خاصی را انجام می دهند و باید با تعریف خاصی كه انجام می شود و فرایندی كه صورت می گیرد، این افراد را باید تشویق کنیم و ساختمان های خاصی كه شكل می گیرد باید جایزه ای را تعریف كنیم و آنها را باید تشویق كنیم و الگو های خوب را مردم معرفی كنیم.

وی با تاكید بر اینكه ذهنیت غلطی كه در فرهنگ ما وجود دارد این است كه اگر یك ساختمان خوب و مناسب داریم به سمت نماهای غربی برویم و از مصالحی كه با بوم، فرهنگ و اقلیم و معماری اصفهان تناسب ندارد استفاده كنیم، گفت: بحث فرهنگ سازی می تواند این مسائل را برای مردم شفاف‌تر كند.

نمای قالب اصفهان آجر تعریف شده است

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: در اصفهان نمای قالب آجر تعریف شده و در این چند سال حركت های خوب صورت گرفته از سوی معماران نشان داده كه می توانیم با آجر هم ساختمان های خوبی را داشته باشیم كه در آنها نوآوری و خلاقیت باشد و باید این بستر را روان تر و شفاف تر كنیم.

وی به لزوم آموزش دانشجویان در دانشگاه در این حوزه اشاره كرد و ادامه داد: فارغ التحصیلان دانشگاهی زمانی كه می خواهند وارد بازار حرفه ای شوند باید آموزش های لازم را در این زمینه دریافت كنند.

جان نثاری با بیان اینكه پهنه بندی شهر نیز یكی از موارد مهم و مورد تاكید است، گفت: زمانی كه در كنار ساختمان های قدیمی داریم طراحی می كنیم باید یك سری ضوابط را در نظر بگیریم و زمانی كه در بافت مركزی شهر یا در حاشیه هستیم نیز باید ضوابط متناسب با آن را رعایت كنیم و ضوابط باید در پهنه های متفاوت جداسازی شود.

وی به بحث مقوله زیباسازی در شهر اشاره كرد و افزود: در حال حاضر مشاهده می شود كه حركت های خوبی در شهرداری برای زیباسازی انجام شده و این موضوع باید به صوتی باشد كه زیباسازی در دل پروژه ها و در متن پروژه ها باشد و نه اینكه ساختمانی را بسازیم و سپس نسبت به زیباسازی آن تلاش كنیم.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: این سیاست‌ها و طراحی‌ها باید به صورتی باشد كه فرم‌ها و بدنه‌ها زیبایی ذاتی داشته باشند و مقوله زیباسازی در پروژه‌های شهری باید در اولویت قرار بگیرد و همچنین سپس در راستای تشویق مردم به انجام زیباسازی سیاست گذاری لازم را انجام بدهیم.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X