ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امسال 850 میلیون دلار کالا از همدان صادر می‌شود

متین رئیس سازمان صنعت و معدن همدان رئیس سازمان صنعت و معدن همدان هدفگذاری صادراتی امسال را ۸۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: واردات کالا برای تبدیل همدان به مرکز پخش کالاهای وارداتی افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حمیدرضا متین پیش از ظهر امروز در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان همدان اظهار داشت: وزارت صنعت و معدن هدفگذاری افزایش 10 هزار میلیارد دلاری را برای صادرات سال 95 در دستور کار قرار دادند ولی مشکلات و مسائلی در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر صادرات استان همدان به کشور عراق بوده و برای سایر کشورها هدفگذاری و برنامه‌ریزی نشده است، افزود: مدتی است وضعیت عراق با تنش مواجه شده و اجازه صادرات سیمان داده نمی‌شود که در نهایت این کالای صادراتی دچار مشکل شده است.

وی از هدفگذاری 850 میلیارد دلاری صادرات برای سال 95 خبر داد و گفت: امسال بخش صنعت و معدن باید 380 میلیون دلار، بخش کشاورزی 290 میلیون دلار، بخش صنایع دستی 100 میلیون دلار و بخش خدمات فنی مهندسی 80 میلیون دلار صادرات داشته باشد.

متین با بیان اینکه سهم بیشتری از کشور عراق برای صادرات باید به استان همدان داده شود، گفت:هدفگذاری صادرات سال گذشته 800 میلیون دلار بود که در نهایت 681 میلیون دلار از آن محقق شد

وی با اعلام اینکه سال گذشته صادرات استان 800 میلیون دلار هدفگذاری شد، گفت: از این میزان 681 میلیون دلار معادل 85 درصد محقق شد که 130 میلیون دلار از گمرک همدان و 551 میلیون دلار از سایر گمرکات کشور صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان بیان کرد: میزان صادرات کالا از گمرک همدان سال 93 معادل 137 میلیون دلار بود که در سال گذشته به 130 میلیون دلار کاهش یافت که این کاهش به سبب توقف صادرات سنگ آهن همدان بود اما اگر سنگ آهن همدان صادر می‌شد امروز با افزایش 44 درصدی صادرات کالا از گمرک همدان مواجه بودیم.

وی سهم صادراتی بخش صنعت را 360 میلیون دلار، بخش کشاورزی را 240 میلیون دلار، بخش میراث فرهنگی را 120 میلیون دلار و بخش خدمات فنی و مهندسی را 80 میلیون دلار را اعلام کرد و گفت: 85 درصد این میزان محقق شده است.

متین با اعلام اینکه سال گذشته 377 میلیون دلار کالا در بخش صنعت و معدن از استان همدان به سایر کشورها صادر شده است، گفت: میزان تحقق صادرات بخش صنعت 105 درصد بوده که 82 میلیون و 500 هزار دلار آن از گمرک همدان و مابقی از سایر گمرکات صادر شده است.

وی با اعلام اینکه در بخش کشاورزی با 256 میلیون دلار صادرات شاهد تحقق 107 درصدی سهم صادرات بودیم، گفت: از این میزان 43 میلیون دلار از گمرک همدان و مابقی از سایر گمرکات کشور صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه در حوزه میراث فرهنگی با 55 درصد عدم تحقق صادرات کالا مواجه بودیم، گفت: 54 میلیون دلار کالا در بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی از همدان صادر شده که 11 میلیون دلار از گمرک همدان و مابقی از سایر گمرکات کشور بوده است.

وی درباره صادرات خدمات فنی مهندسی از استان همدان به سایر کشورها نیز گفت: متاسفانه عدد صادرات این بخش صفر بوده است، هرچند نمی‌توان گفت صفر بوده چون پزشکان و مهندسانی در خارج از کشور خدمات داده‌اند.

متین با اعلام اینکه در گذشته همدان مرکز پخش کالاهای وارداتی بوده ولی در سالهای اخیر برخی فشار آوردند تا میزان واردات از همدان کاهش یابد، گفت: تبدیل همدان به عنوان مرکز توزیع کالاهای وارداتی امر بسیار مهمی است که با افزایش واردات از گمرک همدان به دنبال این موضوع هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان تراز تجاری استان همدان را مثبت و معادل 161 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم در سال 93 معادل 166 میلیون دلار بوده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده