ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

40 درصد اقتصاد جهان در انحصار 50 شهر

رئیس همایش بین‌المللی اقتصاد شهری با بیان این‌که از 10 شهر اول به لحاظ جمعیتی 9 شهر در کشورهای در حال توسعه قرار دارد گفت: چالش امروز کشورهای در حال توسعه جمعیت بالای آن‌هاست و 13 درصد از شهرهای در حال توسعه درآمدشان در روز کمتر از 1 دلار است که فقر شهری از همین موضوع نشأت می‌گیرد.

به گزارش عصرایران، حسین محمدپورزرندی در همایش بین‌المللی اقتصاد شهری که صبح امروز با حضور میهمانانی از 15کشور دنیا، مدیران شهری کلانشهرهای مختلف، مدیران برتر محلات و شهرداری‌های برتر سطح کشور و با بررسی 10محور در حوزه اقتصاد شهری برگزار شد، اظهار داشت: 70درصد جمعیت کشور ما در شهرها زندگی می‌کنند و در ده سال آینده این میزان به 80درصد می‌رسد و از این رو، اقتصادی شهری از مهم‌ترین محورهایی است که باید در مورد آن بیشتر فرهنگسازی شود.

اقتصاد شهری؛ موتور محرک فقرزدایی

وی با اشاره به جمعیت ایران در سال 1335 گفت: در این سال جمعیت 18 میلیون نفر بود که در سال 90 به حدود 53 میلیون نفر رسید که در سال 1335، 6 میلیون نفر از 18 میلیون نفر در شهرها زندگی می‌کردند اما در سال 90 از جمعیت 53 میلیون نفری 31 میلیون نفر در شهرها ساکن شدند.

مدیرعامل بانک شهر افزود: امروز اقتصاد شهری موتور محرک برای گذر از وضعیت فقر شهری است و توجه به اقتصاد شهری و اقدام و عمل مهمترین موضوع به شمار می‌رود.

ضرورت توجه اقتصادی به گردشگری شهری

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ایران جزو 5 کشور اول دنیا به لحاظ گردشگری است افزود: متاسفانه درآمد حاصل از این حوزه کمتر از 1 درصد است و باید روی این موضوع بیشتر کار کرد.

پورزرندی با تاکید بر ضرورت هوشمندسازی شهرها افزود: برای هوشمندسازی نهادهای مالی باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

درآمدهای ناپایدار؛ معضل جدی اقتصاد کلانشهرها

وی در ادامه، وجود درآمدهای ناپایدار را از معضلات مهم در جوامع شهری دانست و گفت: متاسفانه درآمد شهرداری‌ها وابسته به درآمدهای ناپایدار است و زمانی که رکود مسکن ایجاد می‌شود، شهرداری‌ها نیز دچار مشکل می‌شوند، از این رو بررسی ایجاد درآمدهای پایدار نیز از دیگر موضوعات مهم در حوزه اقتصاد شهری است.

سهم کلانشهرها در تولید ناخالص داخلی

رئیس همایش بین‌المللی اقتصاد شهری با بیان این‌که اقتصاد شهری در ایران اقتصاد مظلومی است، افزود: این در حالی‌ست که به جز نفت بیش از دوسوم تولید ناخالص داخلی در شهرها و به خصوص در کلانشهرها تولید می‌شود و تنها در شهر تهران 30 درصد تولید ناخالص داخلی کشور تولید می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: اقتصاد شهری مهم است و باید به آن توجه ویژه شود همانگونه که رهبری نیز با تدابیر خود به موضوع اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل تاکید داشته‌اند باید اقتصاد مقاومتی براساس اقتصاد شهری برقرار و استوار شود.

جمعیت 6 میلیارد نفری شهرها تا 2050

پورزندی با بیان اینکه نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند، گفت: جمعیت جهان در سال 2014 به 7.2 میلیارد نفر رسیده است و پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهرها تا سال 2050 به مرز 6 میلیارد نفر برسد.

وی با اشاره به جمعیت شهری در کشورهای در حال توسعه گفت: در سال 1950 جمعیت شهری 300 میلیون نفر بود که امروز به 2.6 میلیارد نفر رسیده است.

40 درصد اقتصاد جهان در انحصار 50 شهر

مدیرعامل بانک شهر با اشاره به اینکه 40 درصد اقتصاد جهان در انحصار 50 شهر است، گفت: این به این معنی است که 50 شهر کل اقتصاد جهان را اداره می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر بزرگترین کلانشهرها در اقتصاد جهانی 2 شهر نیویورک و توکیو هستند که از درآمدی پایدار و مدیریت پایدار شهری برخوردارند.

50 میلیون نفر ایرانی؛ ساکن شهرها

پورزرندی ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌ها 80 درصد جمعیت ایران تا 10 سال آینده در شهرها زندگی خواهند کرد. هم‌اکنون نیز بیش از 50 میلیون نفر ایرانی در شهرها ساکن هستند.

وی با اشاره به معضلات شهری اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از معضلات شهری است که امروزه تنها در تهران آلودگی هوا 8 درصد افزایش یافته و میزان بنزن بیش از 2.5 برابر استاندارد جهانی است.

رئیس همایش بین‌المللی اقتصاد شهری تاکید کرد: حفظ انرژی، مقاوم‌سازی ساخت و سازها و کاهش اتلاف وقت در شهرها حائز اهمیت است.

گفتنی است؛ "اقتصاد مقاومتی، بانکداری اسلامی و تأمین مالی شهری"، "اقتصاد گردشگری شهری" و "زیرساخت شهری و اقتصاد شهر هوشمند" و "نظام‌های بانکداری، بانکداری اجتماعی و اقتصاد شهری" از محورهای اصلی این همایش بود.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X