ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طراحی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت به عهده نسل حاضر است

صادق واعظ زاده رئیس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت: طراحی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت به عهده نسل حاضر است.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران تسنیم "پویا"، صادق واعظ‌زاده رئیس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در کنگره پیشگامان پیشرفت، گفت: کسانی که تاثیر اصلی در شکل‌گیری تمدن‌های بزرگ داشتند در نخستین گام‌های شکل‌گیری این تمدن‌ها به نقشی که ایفا کردند و آینده‌ای که در انتظارشان بود آگاهی داشتند.

وی به طراحی الگوی پیشرفت پرداخت و گفت: این الگو به عهده نسل حاضر است و مصداقی از کاری است که تمدن‌سازان دنیا در آغاز تمدن‌سازی خود انجام دادند.

واعظ‌زاده با اشاره به شهرک کوچک یثرب که تبدیل به مدینه‌النبی شد، تصریح کرد: در آن زمان آنها مدنیت را بر خود پذیرفتند که پی‌ریزی تمدن اسلامی بود.

رئیس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت خاطرنشان کرد: هنگامی که طلایه‌داران فکری تمدن غرب کسانی مانند دکارت ، بیکن و ... بودند، اولین آثار خود را در راهبری عقل و فکر تالیف کردندو روحیه شکل‌گیری تمدن جدید و دنیای تازه را در ذهن داشتند که این از اشارات اولیه به تمدن صنعتی منتهی شد.

واعظ‌زاده هدف از ارزیابی تمدن غرب با سرریز شدن منابع آسیا و آفریقا به اروپا و‌ آمریکا را بیان کرد و گفت: با سرریز شدن این منابع تحولات اجتماعی تاثیرگذاری صورت گرفت و بازارهای دنیا تسخیر شد که خسارت‌های زیادی به محیط زیست وارد آمد و باید به این توجه کرد که تمدن‌ها با نوعی خودآگاهی اولیه شکل گرفتند و اگر تمدن نوین اسلامی به نتیجه برسد نتیجه خودآگاهی سازندگان‌ آن خواهد بود.

وی درباره تمدن‌های گذشته افزود: این تمدن‌ها با شخصیت‌های علمی به پا خواستند که تفکرات خود را بر روی کاغذ آورده و در زمان ما خودآگاهی پیشرفت در قالب الگوی پیشرفت به طور سازمان‌یافته‌تر انجام می‌شود.

واعظ‌زاده گفت: این کار نیازمند تلاش دسته‌جمعی و بازخوردهای وسیع است و اگر یک طرح محدود به زمان و مکان در اختیار داشتیم و پروژه‌ای معین با ابعاد مشخص در اختیار ما بود می‌توانستیم آن را در گوشه‌ای به طور آزمایشی به اجرا در بیاوریم و به تدریج نواقص آن را اصلاح کنیم، اما وقتی پی‌ریزی یک تمدن مطرح و در دست طراحی است، حتی نمی‌توان این را به صورت پایلوت انجام داد، زیرا ایران کوچکی در اختیار ما نیست که بتوانیم این کار را انجام دهیم.

وی به لحاظ روش‌شناختی این الگو، روش‌های دیگری نیز برای آزمودن آن مطرح کرد و گفت: یکی از این روش‌ها که در اختیار ماست مدل‌سازی و شبیه‌سازی است و به جای آزمون در آزمایشگاه و پیاده‌سازی می‌توان با روش‌هایی این طرح را مشابه‌سازی و بر روی مدل جامعه ایران پیاده‌سازی کرد که البته کار دشواری است.

وی پیشنهادی به جوانان برای آزمون این الگو مطابق این پیش‌نویس اولیه ارائه داد. در این پیش‌نویس افق الگو 50 سال آینده پیش‌بینی شده که قطعا موعد تحقق این پیش‌نویس با غیبت کسانی همراه است، بنابراین این الگو برای نسل جوانان است.

وی در ادامه گفت: به احتمال زیاد جوانان افق را خواهند دید و در آن زمان به اوج تجربه و پختگی و ثمربخشی می‌رسند، بنابراین با شرکت در تهیه الگو به غیر از ادای رسالت، علاقمندی به آینده و انجام فعالیت پژوهشی در حال، جوانان آینده‌ای را رقم می‌زنند که خودشان از منتفع خواهند شد که این مسئله بزرگی خواهند بود.

واعظ‌زاده به روش خاصی که مدنظر است اشاره کرد و گفت: این پیش‌نویس باید با کمک جوانان ارزیابی شود.

رئیس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت به وجود دو سند برای سنجش شرایط حاضر اشاره کرد و ادامه داد: وضعیت موجود باید مطابق با الگو در شرایط حاضر دیده شود و باید ببینیم وضع حاضر در الگو در کجا لحاظ شده است؛ یکی از این سندها مسئله‌شناسی ایران براساس مسائل اساسی کشور طبق نظرسنجی علمی و با تعیین روابط علت و معلولی مشخص شده است.

وی سند دوم را تشریح کرد و گفت: سند دوم قابلیت‌های ماندگار ملی است که ویژگی‌های اساسی جامعه ایرانی که مزیت‌ تلقی می‌شود مانند موقعیت ویژه جغرافیایی سیاسی ایران مدنظر قرار داده شد که ایران در مرکز چهار راه شمال و جنوب، شرق و غرب با 15 کشور همسایه به لحاظ تنوع اقلیمی تقریبا بی‌نظیر قرار دارد.

واعظ‌زاده درباره قابلیت‌های معنوی گفت: این قابلیت‌ها شامل منابع عظیم دینی، ذخایر ادبی، عرفانی،‌ فلسفی و فکری در اختیار ماست که باید شکوفا و به عمل در آید تا به پیشرفت برسیم.

وی در پایان به ارائه پیشنهادی پرداخت و تاکید کرد: در حال حاضر افق، روی کاغذ و پیش روی ماست که جوانان باید متن آن را ملاحظه کنند و خودشان را در 50 سال آینده ببینند که ویژگی‌های‌شان با توجه به کدامیک از خصوصیات ذکر شده در متن افق مثل دین‌داری، خواستار ارزش‌ها بودن و تربیت یافته بر مبنای استعداد و علاقه که در افق تعبیه شده انطباق دارد، سپس به وضع حاصل بازگردند و الزامات کنونی رسیدن به آن موقعیت را تعیین کنند و اگر در این رفت و برگشت پیش‌نویس افق الگو را کوتاه یا بیش از حد بلندپروازانه می‌بینند پیشنهادهای لازم برای اصلاح آن را کشف و ارائه کنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده