ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دومین همایش سراسری دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) در قم آغاز شد

به گزارش ایرنا، عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان در این همایش با اشاره به مفهوم سبک زندگی و محورهای اصلی آن، گفت: سبک زندگی در حوزه مطالعات فرهنگی به مجموعه رفتارها و الگوهای هر فرد که معطوف به بعدهای هنجاری و زندگی اجتماعی باشد اطلاق می شود و نشان دهنده کم و کیف نظام باورها و کنش های فردی است.
فریبا علاسوند افزود: افزون بر جامعه شناسی، اخلاق و روانشناسی نیز به بعدهای روانی و جسمی سبک زندگی توجه دارد و نگاه دین به سبک زندگی آدمیان نیز نشان از اهمیت این موضوع دارد.
وی بیان کرد: حاکمیت می تواند آموزش و ارتقای آگاهی به آحاد جامعه دهد و تا جایی که ممکن است مقابل فسق و فجور علنی را بگیرد، مساله تربیت اصولا یک فرآیند و امر تدریجی است.
وی اضافه کرد: جامعه نیازمند کار تربیتی در عفاف و حجاب است که متولی اصلی کار تربیت خانواده است، ولی متولی کار فرهنگی نهادهایی مثل آموزش و پرورش و حاکمیت است.
علاسوند ادامه داد: خانواده نقطه کانونی در بازتولید سبک هاست که اساسی ترین و نخستین نهاده های ذهنی در محیط آن پدید می آیند و رفتارها درونی می شوند.
وی قناعت، پرهیزی از مسیر لهوی در زندگی و باورداشت نظام حق و باطل را سه اصل محوری سبک زندگی دینی دانست و گفت: اینکه افراد در زندگی خودشان متحیر هستند و در عین حال فکر می کنند مسلمان خوبی هستند، اما آثار گناه در زندگی آن ها وجود دارد معلوم است که سبک زندگی دینی در زندگی آن ها جاری نیست و اصول پایه را برای اسلامی زیستن در زندگی رعایت نکرده اند.
وی افزود: زمانی که عدالت در جامعه نباشد روش زندگی مردم متفاوت می شود و جای منکر و معروف تغییر می کند، ولی اگر خانواده تصمیم بگیرد اصول بنیادین را اجرا کند حتما شاهد تغییر خواهیم بود.
علاسوند به قناعت به عنوان یکی از اصول سبک زندگی دینی پرداخت و گفت: قناعت به معنای اکتفا به کفاف و یک مبنا برای شکل دادن به زندگی است که به فرد احساس رضایت از زندگی و آرامش می بخشد.
عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، بیان کرد: فرد غیر قانع، دایم در آمال و آرزوهاست، برنامه ریزی بسیار خیال پردازانه دارد، فرصت سوزی می کند، می تواند منشا نارضایتی ها و ناسازگاری های خانوادگی و اجتماعی باشد.
وی با بیان اینکه فرهنگ رقابتی حاصل عدم قناعت در زندگی است، افزود: در چنین بستری است که سرمایه داری می تواند شیوه زیست مردم را بر پایه مصرف گرایی مریض گونه، پاساژگردی های سرسام آور و تغییر دکوراسیون های بی پایان قرار دهد.
دومین همایش سراسری دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) با شرکت 800 تن از مبلغان خواهر این مرکز دینی به مدت سه روز برگزار می شود؛ کارگاه های آموزشی با موضوع سبک زندگی با رویکرد خانواده، ارتباط با همسر و تربیت فرزند و مدیریت و مهارت فرد در زندگی از برنامه های این همایش اعلام شده است.
این همایش سه روزه در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تمدن اسلامی و توجه به سبک زندگی اسلامی و ایرانی برگزار می شود.
در روز نخست برگزاری این همایش آیت الله سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری و حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور سخنرانی کردند.
/2085/ 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده