ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طب اسلامی و مدرن مکمل هم هستند

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی جعفر سبحانی قبل از ظهر پنج‌شنبه در دیدار محمود خدادوست مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و پزشکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و جمعی از اساتید و انجمن طب سنتی ایران اظهار داشت: تقسیم کار راز موفقیت است و اگر هر فردی بخواهد در همه کارها ورود پیدا کند مانع پیشرفت و واپس گرایی است و در حدیثی از امام علی(ع) داریم که ایشان ما را به تقوای الهی و نظم سفارش می‌کنند.

وی با تأکید بر این که باید کارها بر طبق تخصص و آگاهی افراد تقسیم شود، افزود: اگر شخصی که تخصص ندارد در حوزه ساختمان سازی ورود پیدا کند هم از کار خود وا می‌ماند و هم آن کار را خراب کرده است و در طب هم به همین شکل است و باید با دید تخصصی به آن نگریست.

استاد برجسته حوزه با استناد به حدیثی از امام صادق(ع) که فرمودند «عارف به زمان خود باشید» گفت: شخصی که از شرایط حاکم بر زمان آگاه باشد مورد هجوم شبهات قرار نمی‌گیرد هم اکنون جهان در حال تغییر و پیوسته در حال پیشرفت در علوم مختلف است که یکی از این علوم طبابت است ما نیز نمی‌توانیم خود را از این پیشرفت بریده بدانیم در عین حال که باید از اندوخته‌های دینی علمای خود استفاده نماییم از علم روز دنیا نیز باید بهره گیریم.

وی بیان کرد: اگر کسی بخواهد طب را منحصر به یک بخش و از بخش‌های دیگر غفلت کند با کلام امام صادق(ع) سازگار نیست بلکه باید از دانش دیگران نیز بهره گرفت و آن‌ها نیز از دستاوردهای اسلامی ما استفاده کنند.

آیت الله سبحانی با اشاره به این که طب سنتی از زمان شیخ الرئیس این سینا و پیش از ایشان نیز وجود داشته و پدیده‌ای است که خداوند به بشر عطا کرده است، گفت: ایران نیز سهمی در این طب دارد و بزرگان ما در این راستا فعالیت‌ها کردند و کتاب‌ها نوشته‌اند اما این به آن معنا نیست که تنها یک کتاب ابن سینا را جلوی خود بگذاریم و طبق آن طبابت کنیم مسلماً خلاف است زیرا استفاده از دارو شرایط و موانعی دارد که جای دیگر نوشته شده و باید از آن‌ها نیز استفاده کنیم.

سودجویی از مردم امر شرعی نیست

وی با بیان این که سودجویی از مردم امر شرعی نیست، اظهار داشت: افرادی که ضامن سلامتی مردم هستند باید مانند دیگران دوره‌های لازم را بگذرانند و طبق شرایط، موانع و مقتضیات برای افراد دارو تجویز کنند.

این مفسر قرآن کریم با بیان این که طب اسلامی در کنار طب مدرن می‌تواند به عنوان دست واحد عمل کند اضافه کرد: اطبا سنتی می‌توانند اندوخته‌های روایی را در اختیار شما و در مقابل شما نیز اندوخته‌های علمی خود را در اختیار آنان قرار دهید.

وی با بیان این که دست به دست هم دهید تا این علم در کشور پیشرفت کند، گفت: باید توجه داشت که علم دینی ما فراموش نشود زیرا ما روایت طب را داریم که بخشی از آنها در بحارالانوار است.

وی خاطرنشان کرد: روایات طبی دو قسم است یک سری حکم مطلق است و برای تمام مکان و شخصیت‌ها یکسان و قابل اجراست و بخشی روایات اهل بیت(ع) مربوط به محیط خاص است که مرحوم شیخ صدوق که خود گردآورنده روایات است این نکته را تأیید می‌کند.

وی گفت: از کسانی که در حوزه طب اسلامی فعالیت می‌کنند بخواهید تا به صورت متحد با شما عمل کنند و تک روی‌ها آثار خوبی ندارد با در نظر گرفتن خواست و احترام به اطبا سنتی طوری عمل کنید که آنان نیز به شما بپیوندند.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده