ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تدوین طرح صنایع تبدیلی محصولات سردرختی،توت فرنگی وانگور درکردستان

به گزارش خبرنگار مهر، کریم ذوالفقاری امروز پنج شنبه در ششمین جشنواره استانی توت فرنگی که توسط تشکل های بخش خصوصی و بهره برداران در مجتمع فجرسنندج برگزار شد، گفت: از سطح ۴۰ هزار هکتاری باغات استان ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار آن به کشت توت فرنگی اختصاص پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه آمار واقعی از میزان تولید توت فرنگی در استان نداریم، عنوان کرد: براساس برآورد صورت گرفته شده میزان تولید سالانه این محصول در استان ما ۴۰ هزار تن است.

وی با اشاره به اینکه ۱۲ هزار خانوار کردستانی در عرصه کاشت، داشت و برداشت توت فرنگی مشغول به کار هستند، بیان کرد:اگر ۴۰ هزار تن توت فرنگی تولیدی استان حداقل به قیمت کیلویی ۵ هزار تومان بفروش رسانده شود در کل بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد عاید کشاورزان ما خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان  با اشاره به اینکه محصول توت فرنگی در بسیاری از اراضی استان قابل کشت است، افزود: یکی از مزیت های این محصول این است که در اراضی شیبدار وهم چنین اراضی که  تولید سایرمحصولات کشاورزی در آن امکان پذیر نیست، قابل کشت است.

ذوالفقاری  میانگین سطح قطعات اراضی سطح زیرکشت توت فرنگی در استان را ۳ هزارمترمربع ذکر کرد و گفت: اگر گلایه ای در ارتباط با تولید توت فرنگی دراستان وجود دارد، مربوط به پایین بودن سطح قطعات اراضی استان است.

وی عنوان کرد: بنابر ادعای جمعی از توت فرنگی کاران  میزان تولید توت فرنگی در اراضی آنها ۴۰ هزار تن در هکتار بوده و این درحالی است که میانگین عملکرد این محصول در استان ۱۲.۵ هکتار است.

وی ادامه داد: ادعای توت فرنگی کاران پیشرو نشان از ظرفیت استان در افزایش میانگین عملکرد تولید در هکتار است، و امیدواریم در سنوات آینده شاهد این میزان تولید در اراضی تمامی توت فرنگی کاران استان باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان  به اقدامات یک دهه اخیر برای توسعه توت فرنگی در استان اشاره کرد و افزود: معرفی چند رقم جدید که مشکلات رقم بومی استان را نداشتند از جمله شاخص ترین اقدامات مرکزتحقیقات کشاورزی استان بوده است.

به گفته  ذوالفقاری هم اکنون بیش از ۷۰ درصد مزارع استان به کشت ارقام جدید اختصاص پیدا کرده است .

وی مدت زمان عرضه توت فرنگی به بازار را از جمله مشکلاتی که منجر به ایجاد نشدن صنایع تبدیلی خواند و گفت: ۴۵ روز تا حداکثر دو ماه فصل برداشت این محصول در استان است که این مدت زمان برای ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی فاقد توجیه اقتصادی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان  ادامه داد: می طلبد با مشورت کشاورزان و بخش خصوصی فصل برداشت این محصول در استان افزایش پیدا کند.

ذوالفقاری با بیان اینکه بخش عمده ای از تولید توت فرنگی مصرف تازه خوری دارد، بیان کرد: با توجه به افزایش سطح و تولید این محصول در استان اگر بر روی صنایع تبدیلی کار نشود با مشکلاتی در آینده مواجه خواهیم شد.

وی  اظهارداشت: شهرستان های سنندج، کامیاران و سروآباد بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی را دارند و کشت این محصول در شهرستان های سقز، دهگلان و دیواندره هم شروع شده است.

وی بیان کرد: با توجه به اختلاف دماهایی که در شهرهای استان وجود دارد اگر بتوانیم کشت این محصول را در چهار فصل داشته باشیم بی شک امکان ایجاد صنایع تبدیلی و توجیه اقتصادی ان وجود خواهد داشت.

وی خط قرمز سازمان جهاد کشاورزی با کشاورزان را استفاده از سم خواند و گفت: توت فرنگی کردستان از معدود محصولات کشاورزی است که از سم در ان استفاده نمی شود و در صورت نیاز هم از مبارزه بیولوژیک برای دفع افات درآن استفاده می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان  از جمله برنامه های این سازمان را تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی ذکر و بیان کرد مجموعه امور اراضی استان نقشه برداری باغات استان را با استفاده از قانون رفع تداخل اراضی در دست اقدام دارد که اراضی توت فرنگی در اولویت قرار داده شدند.

ذوالفقاری عنوان کرد: طرح صنایع تبدیلی محصولات سردرختی، توت فرنگی و انگور در سازمان جهاد کشاروزی استان تهیه و تدوین شده است که اجرایی کردن آن به ۳۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.

وی از سرمایه گذاران داخل و خارج استان دعوت به سرمایه گذاری در استان کرد و گفت: تمامی دستگاه های مرتبط در این حوزه سرمایه گذاران را حمایت خواهند کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X