ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برنامه ریزی های کلان کشور برمبنای سیاست های جمعیتی کشور باشد


معاون آموزشی وزارت بهداشت در اولین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری با اشاره به مسائل بهداشت باروری و روش های علمی نوین در این حوزه گفت: باید به صورت هوشمندانه و با تاکید بر ملاحظات اخلاقی در این حوزه برنامه ریزی کنیم.
به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی کشوردر اولین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری گفت: سلامت باروری تنها یک مسئله فردی مرتبط با بانوان جامعه نیست بلکه دارای ابعاد وسیع پزشکی، حقوقی، روانشناسی و جامعه شناسی است که با بافت فرهنگی جوامع مختلف عجین می باشد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه توجه به مسائل اخلاقی از مهمترین ابعاد بحث بهداشت باروری است گفت: این بحث در واقع با آغاز حیات انسان همراه بوده و موضوعاتی چون کنترل جمعیت و تنظیم خانواده از موضوعات مسبوق به سابقه در علم اخلاق است.
وی افزود: برخی مسائل در حوزه بهداشت باروری سال هاست که در علم اخلاق مورد بحث قرار می گیرد و با چالش های جدی در این حوزه ها مواجه هستیم. وی نگهداری طولانی مدت گامت، اهدای گامت و جنین و بحث رحم جایگزین را از جمله مسائل مورد بحث این حوزه بیان کرد.
نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی گفت: بهداشت باروری مستقیما با مباحث انسانی و کرامت انسان سر وکار دارد و درخصوص مسائلی چون مشاوره های ژنتیک قبل و بعد از لانه گزینی رویان، گزینش جنین و اصلاح نژادی بحث هایی وجود دارد.
لاریجانی با اشاره به اینکه حدود 15 تا 20 درصد بارداری ها منجر به سقط می شوند گفت: این امر بار جسمی و روانی بسیاری را برای بانوان ایجاد می کند. مسائل سلامت باروری با مسائل جاری حوزه سلامت متفاوت است و می بایست در تمام ابعاد به آن توجه ویژه شود.
وی به چالش های روحی و جسمی که مسائل بهداشت باروری برای زنان ایجاد می کند اشاره کرد و اظهار داشت: برخی آمارها نشان می دهد که روزانه حدود 800 زن در جهان در اثر علل قابل پیشگیری مرتبط با باروری جان خود را از دست می دهند و 99 درصد این آمار مربوط به کشورهای درحال توسعه است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم برنامه ریزی جامع برای بهداشت باروری این امر را گامی در راستای توسعه عدالت اجتماعی و کاهش بار جسمی و روحی زنان برشمرد واظهار داشت: قانون سقط های درمانی در کشور ما در سال 1384 تصویب شد و اهدای جنین به زوج های نابارور از سال 1382 آغاز گردید.
وی افزود: موضوعی که در رابطه با مسائل تشخیصی و درمانی در بهداشت باروری باید مدنظر قرار گیرد این است که با توجه به ملاحظات اخلاقی مشخص شود این خدمات به چه افرادی باید ارائه گردد و به نحوی برنامه ریزی شود که این افراد علاوه بر فرزندآوری توانایی فرزندپروری نیز داشته باشند.
لاریجانی با اشاره به برخی از دستاوردهای علمی در حوزه سلامت باروری گفت: از جمله دستاوردهای جدید در این حوزه پیوند رحم است که با این روش اولین نوزاد در سال 2015 در سوئد به دنیا آمد.
نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی افزود: البته برای بهره برداری از این روش ها در کشور می بایست بادرنظر گرفتن ملاحظات اخلاقی عمل کرد.
لاریجانی شرایط کشور را از دیگر ملاحظات در سلامت باروری برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر در شرایطی هستیم که سیاست های جمعیتی کشور توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و شواهد مختلف نشان می دهد که چنین برنامه ریزی برای کشور ضروری بوده؛ چرا که جمعیت کشور ما در حال پیر شدن است و با رویکردی آینده نگارانه می بایست از چالش های اجتماعی و اقتصادی که چنین شرایطی ممکن است ایجاد نماید پیشگیری نمود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه بحث جمعیت بسیار مهم است و برنامه ریزی های کلان کشور می بایست باتوجه به آینده جمعیت کشور صورت پذیرد، گفت: در حوزه آموزش علوم پزشکی نیز باتوجه به روند رو به پیری جمعیت کشور رشته هایی مانند طب سالمندی راه اندازی شده است.انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده