ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اولین آزمایشگاه حیوانی در حوزه طب بازساختی در حال راه اندازی است

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، علی وطنی‌ روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه اولین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با بیان این که در سال های گذشته اقدامات خوبی در زمینه توسعه تحقیقات بنیادی انجام شده است، اظهار داشت: در سال های اخیر نیز محققان به تحقیقات کاربردی روی آورده‌اند.
وی افزود: ایران برای تولید ثروت از فناوری راه زیادی در پیش دارد، حوزه طب بازساختی و سلول‌های بنیادی یکی از زمینه‌های مهم تحقیقاتی است که محققان به آن روی آوردند، چرا که با این علم می‌توان روش‌های درمانی مناسبی برای برخی از بیماری‌ها ارائه داد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: امروزه تجاری‌سازی علم نه تنها منجر به بازار برای محصولات در سطح بین‌المللی می‌شود، بلکه به واسطه آن از صدمات و خساراتی که ممکن است به بدن انسان از طریق بیماری‌ها وارد شود، گرفته می‌شود.
وطنی ادامه داد: استفاده از روش‌های سلول درمانی و پزشکی بازساختی موجب بهبود بیمار و کاهش هزینه‌ها و صدمات است در حال حاضر سلول‌های بنیادی در دنیا دارای بازار پنج میلیارد دلاری است که قرار است در سال 2050 این بازار به 500 میلیارد دلار برسد.
وی با تاکید بر این که ایران برای دست پیدا کردن به سهم مناسبی از این بازار باید تلاش زیادی داشته باشد، گفت: در حوزه‌های علمی همچون بایوتکنولوژی و زیست فناوری به توسعه رسیدیم، ولی در برخی از فناوری‌ها فاصله زیادی با دنیا داریم.
وی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه نانوفناوری رتبه ششم جهانی از لحاظ تولید علم در دنیا را داریم و دست یافتن به این رتبه در حوزه سلول‌های بنیادی نیازمند کار بیشتر محققان و شرکت‌های دانش بنیان است.
وطنی تاکید کرد: محققان و شرکت‌های دانش‌بنیانی که تحقیقات پایان‌نامه‌های خود را به گونه‌ای انجام دهند که قابلیت تجاری‌سازی داشته باشد، می‌توانند از تسهیلات معاونت علمی استفاده کنند؛ مشروط بر اینکه دانشجویان اقدام به تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان کنند.
وی افزود: معاونت علمی از تحقیقات بنیادی و تحقیقاتی که در زمینه گسترش دانش و همچنین تحقیقات کاربردی که منجر به تجاری‌سازی شدن شود، حمایت می‌کند.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، این شرکت‌ها به مدت 15 سال از پرداخت معاف خواهند شد.
وطنی خاطرنشان کرد: اگر ما در مسیر واقعی این حوزه حرکت نکنیم، فاصله ما با سایر کشورها آنقدر زیاد خواهد شد که جبران آن به سادگی صورت نخواهد گرفت.
وی گفت: معاونت علمی از هر گونه تحقیقات گسترش مرزهای دانش حتی اگر در کوتاه مدت نتواند تجاری‌سازی شود، حمایت خواهد کرد،‌ در سال جاری در سه دانشگاه تهران، شیراز و تبریز مراکز مربوط به سلول‌های بنیادی با رویکرد طب بازساختی مورد حمایت ما قرار گرفته است.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه‌اندازی اولین آزمایشگاه حیوانی در حوزه طب بازساختی خبر داد و اظهار داشت:‌ برای اولین بار در کشور اولین آزمایشگاه حیوانی در حوزه سلول‌های بنیادی با موافقت دانشگاه علوم پزشکی کرمان در حال راه اندازی است.
وطنی افزود: با حمایت های صورت گرفته تعداد شرکت های فعال در حوزه سلول‌های بنیادی از یک شرکت به 50 شرکت بالغ شده است، در یک سال گذشته تعداد شرکت‌های دانش بنیان از یک شرکت به 50 شرکت افزایش یافته است.
وی یادآور شد: در سال 92 ، 56 شرکت در کشور فعال بوده‌اند که این تعداد در سال 93 به 152 شرکت و تا پایان سال 94 به دو هزار و 300 شرکت افزایش یافته است.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش بنیان به سه هزار شرکت افزایش یابد، بر اساس سند چشم انداز کشور قرار است در افق 1404 ، 50 درصد از تولید ناخالص داخلی از محل فروش محصولات دانش‌بنیان تامین شود، به گونه‌ای که به طور مثال اگر در سال 1404 حدود 1200 میلیارد دلار تولید ناخالص داشته باشیم، باید 600 میلیارد دلار از محل فروش محصولات دانش بنیان باشد.
وطنی همچنین گفت:‌ در آینده سلول‌های بنیادی با بازار جهانی 500 میلیارد دلاری مواجه خواهد شد، از این رو لازم است تا ما جهت گیری‌های خود را در این زمینه شروع و حرکت‌های خود را در این حوزه آغاز کنیم؛ در غیر این صورت به اهداف خود نخواهیم رسید.
وی تاکید کرد: هم‌افزایی مسؤولان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید افزایش یابد،‌ پیشنهاد می کنم که ستاد توسعه سلول‌های بنیادی نسبت به تعریف پروژه‌های مشترک بین‌المللی اقدام کند، ضمن آنکه زمینه‌های لازم برای ایجاد فرصت‌های مطالعاتی محققان ایرانی در خارج را فراهم کند.
به گزارش ایرنا، مراسم افتتاحیه اولین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی امروز با حضور جمعی از دانشمندان برتر
بین المللی و اساتید از کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، هند، آلمان، ایتالیا و همچنین مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت های دانش بنیان و صاحبان اینده و فن در سالن همایش های رایزن برگزار شد.
سیام**9121 ** 9014 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده