مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه بر ضرورت اجرای برنامه تعالی مدیریت مدرسه تاکید کرد

به گزارش ایرنا، عظیم محبی روز پنجشنبه در جمع مدیران مجری و ارزیابان برنامه تعالی مدرسه استان سمنان در سالن آموزش و پرورش سمنان افزود : مدل تعالی، نوعی ساختار مدیریتی است که با تکیه بر اصول و مفاهیم اساسی و توجه به معیار های اصلی مدیریت کیفیت جامع و سیستم خود ارزیابی موجبات پیشرفت و بهسازی مدرسه را فراهم می سازد.
وی اظهار کرد : برنامه تعالی مدیریت مدرسه یک مدل بومی برای ارتقا کیفیت مدرسه و از مدل های تعالی سازمانی مانند EFQM اقتباس شده است.
وی ادامه داد : برنامه تعالی مدیریت مدرسه سعی دارد با تکیه بر راه کار 1-7 سند تحول بنیادین و نگاهی تعالی بخش ، مدرسه محور ، مشارکت جو و کیفیت مدار ضمن تمرکز بر فرآیندهای مدیریتی شرایطی را فرآهم آورد تا همه عوامل موثر در مدیریت مدرسه ضمن شناسایی ظرفیت ها و توانایی های داخلی و پیرامونی خود ، با اتخاذ رویکرد برنامه محوری نسبت به تعیین اهداف و طراحی برنامه ی عملیاتی مدرسه اقدام کند.
محبی در ادامه از 2 برابر شدن توسعه کمی در سال آینده خبر داد و افزود : یکی از مهم ترین اصل در این برنامه، بحث فرهنگ سازی است.
وی اظهار کرد : مدیریت دانش مبتنی بر خلاقیت، امروزه حرف اول را می زند و برای تحقق این مهم باید تفکر و نگرش سیستمی جایگزین نگرش های قبلی شود.
وی بر مشارکت مدیران مدرسه در مدارس با دیگر همکاران و اولیا تاکید و خاطرنشان کرد: مدیر نباید به تنهایی اداره امور را به دست بگیرد و همه کار مدرسه باید به صورت تیمی و با هم فکری یکدیگر صورت بگیرد.
وی با بیان این که آموزش و پرورش یک فرهنگ است، افزود: تدریس معلم ها در مدارس به فرهنگ آن کشور وابسته است و اگر در کشور مشارکت وجود داشته باشد در تدریس نیز روحیه مشارکت به دانش آموزان تعلیم داده می شود.
وی توسعه و تقویت مشارکت کارکنان ، دانش آموزان و اولیا در امر راهبری و مدیرت مدرسه ، ترویج و تقویت سیستم خود ارزیابی در راستای بهبود و تعالی عملکرد مدیریت در مدرسه ، زمینه سازی برای دست یابی به استاندارد های آموزشی و مدیریتی در مدارس و حرکت به سوی نهادینه سازی نگاه تعالی بخش در فرآیندهای مدیریتی را از جمله اهداف برنامه تعالی مدرسه عنوان کرد.
وی تصریح کرد : مدیران مدارس متعالی به منظور ایجاد زمینه های لازم و ظرفیت سازی مطلوب تلاش می نمایند با مشارکت، هماهنگی و هم فکری میان مربیان ، اولیا و نهادهای اجتماعی زمینه های تربیت و رشد فکری و اخلاقی دانش آموزان را فراهم می نمایند و در طراحی نظام یادگیری خویش، چهارچوب هدفمند و برانگیزاننده ی درونی و بیرونی مناسبی را پیش بینی و مستقر می کنند.
وی اظهار کرد: مدارس متعالی به منظور غنی سازی برنامه ها و تعمیق یادگیری در دانش آموزان ، فعالیت های مکمل و فوق برنامه را با توجه به نیازها ، استعدادها و علائق دانش آموزان پیش بینی و اجرا نموده تا ضمن ایجاد فرصت هایی برای کسب تجربه دانش آموزان در درون و بیرون مدرسه ، محیط آموزشی را به محیطی پرنشاط و پویا تبدیل می نمایند .
طرح تعالی مدرسه دارای 10 محور و 180 شاخص است.
در استان سمنان حدود 108 هزار داشن آموز در حدود هزار واحد آموزشی تحصیل می کنند.
7342/6026

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه بر ضرورت اجرای برنامه تعالی مدیریت مدرسه تاکید کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات




X