ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رونمایی از کتاب فلسفه علم اصول اثر آیت الله آملی لاریجانی در قم

به گزارش ایرنا، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این آیین در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: این کتاب در مجموع در 33 جلد منتشر می شود و اکنون جلد یک و پنج از آن به زیور طبع آراسته شده است.
حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی ابراز داشت: کتاب فلسفه علم اصول دارای بحث های علمی بسیار خوبی است که محصول دو دوره 10 و 11 ساله علمی توسط آیت الله آملی لاریجانی و شاگردان وی است.
وی افزود: عنوان این کتاب فلسفه علم اصول است و شاید گمان شود تداعی کننده دانش درجه دوم است که گویی می خواهیم با نگاه بیرونی به علم اصول درباره آن علم سخن بگوییم اما در واقع آیت الله آملی لاریجانی تفسیر موسعی از فلسفه علم اصول در این کتاب دارد و به خصوص به بحث های درجه دوم در حوزه فلسفه علم اصول اکتفا نکرده است.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: جلد اول این کتاب با موضوع شناخت علم اصول و فلسفه آن و جلد پنجم نیز با موضوع علم اصول و نظریه اعتبار به چاپ رسیده است.
وی افزود: آیت الله آملی لاریجانی با جدا کردن علم اصول از فلسفه علم اصول بحث هایی که در درون علم اصول به عنوان حاشیه ای بحث می شود را به صورت مستوفی بحث کرده است و البته تحقیقاتی در کارهای غربی ها در این موضوع انجام شده که در کتاب آورده نشده و ممکن است در آینده به صورت ضمیمه آورده شود.
وی بیان داشت: مباحث مطرح شده در این کتاب بسیاری از موضوع های علمی و دانشی دیگر را نیز بهره مند می کند و بسیاری از افراد که در حوزه های دانشی دیگر کار می کنند می توانند از کتاب فلسفه علم اصول بهره مند شوند.
واعظی افزود: آیت الله آملی لاریجانی عالمانه وارد بحث های فسفه علم اصول شده و انصاف علمی را در این کتاب رعایت کرده است و با دقت مطالب و نظریه های عالمان و صاحب نظران مختلف و حتی تقریرهای آن ها در تالیف وی دیده می شود.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: ورود در فلسفه اصول استدلالی و تبدیل کردن آن به یک ساختار کتاب، نخستین بار است که در کتاب فلسفه علم اصول رخ می دهد و باید به حوزه علمیه پیشتاز طرح فلسفه فقه و اصول از این بابت تبریک گفت.
حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی افزود: انعکاس این گونه تالیفات به مجامع جهان اسلام در وضعیت تکاملی قرار گرفته است و در برخی کنفرانس های خارجی، متفکران جهان اسلام در فلسفه فقه ورود پیدا کرده اند و کتاب ها و مقاله های زیادی در این زمینه نوشته شده است.
وی ابراز داشت: فلسفه علم اصول کتابی در خور توجه و عمیق است و از این جهت باید به این گونه کتاب ها بالید و دانش اصول به جز مباحث محتوایی و درونی می تواند از بیرون مورد توجه قرار گیرد و این نگاه در حوزه های تاریخ علم اصول مورد توجه است.
منتخب مردم لرستان در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری افزود: تاریخ علم اصول همچنان موضوع دست نخورده و بکری است که امیدواریم مورد توجه حوزه قرار گیرد و این تاریخ فایده های زیادی دارد و آگاهی نسبت به تاریخ فضاهای فکری، دانشی و افق های گسترده ای را فراروی ما باز کرده و ابداع و ابتکار سرعت بیشتری پیدا می کند.
وی اظهار داشت: فلسفه علم اصول تاملاتی نسبت به دانش اصول است و نسبت به منابع فلسفه اصول نیز توجه دارد و استفاده از جایگاه عقل نظری، عملی یا علیت نیز در این بحث مورد بررسی قرار می گیرد.
مبلغی ادامه داد: کتاب فلسفه علم اصول کتابی غنی و بسیار دقیق است و استدلال های محکم و نظرهای مختلف در آن مورد استفاده قرار گرفته شده و این افتخاری برای حوزه است و نباید به رونمایی کتاب اکتفا کنیم و باید چکیده ای از آن برای یک کتاب درسی در نظر گرفته شود.
7408 / 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X