ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارنامه بیست و نهمین جشن کتاب تهران

پایان کار بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و کلید خوردن نمایشگاه سی ام طبق سخنان رئیس نمایشگاه از جمله اخبار مهم این هفته در حوزه کتاب هستند. خبرگزاری مهر: گزارش هفتگی اخبار کتاب در این هفته، مانند هفته های گذشته اخبار بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و محل برگزاری اش را در بر می گیرد. البته این خبرها بیشتر مربوط به اختتامیه و روز پایانی نمایشگاه هستند.

مراسم اختتامیه نمایشگاه روز شنبه ۲۵ اردیبهشت در مجموعه شهر آفتاب تهران برگزار شد و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه، و محمدباقر قالیباف شهردار تهران در این مراسم به سخنرانی پرداختند.

کلید خوردن نمایشگاه سی‌ام

صالحی در سخنان خود در مراسم اختتامیه گفت: رئیس نمایشگاه کتاب گفت:بسیاری از مراکز علمی، آکادمیک و دانشگاهی در نمایشگاه امسال حضور داشتند و در مجموع نگاه امروز ما این است که نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران از همین فردا کلید می‌خورد.

توافقنامه ارشاد و شهرداری تهران برای شهر آفتاب

خبر دیگر، مربوط به توافقنامه ای بود که وزارت ارشاد و شهرداری تهران در روز پایانی نمایشگاه امضا کردند. به موجب این قرارداد که به امضای وزیر ارشاد و شهردار تهران رسید، شهر آفتاب تا ۵ سال دیگر به صورت رایگان به عنوان مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در اختیار بهره برداران خواهد بود.

تفاهمنامه واگذاری مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب به منظور برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بعدازظهر شنبه ۲۵ اردیبهشت در سالن تشریفات این نمایشگاه به امضای علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدباقر قالیباف شهردار تهران رسید.

معرفی غرفه‌های برتر نمایشگاه

در خلال برگزاری برنامه اختتامیه نمایشگاه، غرفه های برتر این دوره از نمایشگاه کتاب تهران هم معرفی شدند. اسامی غرفه های برتر نمایشگاه بیست و نهم به این ترتیب است:

بخش کودک و نوجوان تهران: غرفه انتشارات شهر قلم. بخش کودک و نوجوان شهرستان: غرفه انتشارات کتابک. بخش ناشران دانشگاهی: غرفه انتشارات کتاب ارجمند. بخش ناشران آموزشی: غرفه انتشارات تخته سیاه. بخش ناشران الکترونیک: غرفه انتشارات حنان. بخش ناشران عمومی تهران: غرفه انتشارات هیرمند. بخش ناشران عمومی شهرستان: مشترکا غرفه‌های انتشاراتی‌های فرهنگ مانا و کتاب طاها. بخش ناشران خارجی: در قسمت کتب لاتین (غرفه آوند دانش)، در قسمت کتب عربی (غرفه انتشارات ویژه نشر) و در بخش سالن کشورها و بازار جهانی (غرفه بوسنی).

افزایش ۲۵ درصدی حضور و فروش در نمایشگاه

مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهردار تهران در نشست خبری خود که روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت در محل نمایشگاه شهر آفتاب برگزار شد، با اشاره به آمارهای منتشر شده در زمینه میزان حضور علاقه‌مندان و فروش کتاب در نمایشگاه شهر آفتاب گفت: آمارها رشد ۲۵ درصدی را در هر دو حوزه نشان می‌دهد.

ثبت یک میلیون و ۲۶۵ هزار تراکنش در ۱۰ روز نمایشگاه کتاب

نیکنام حسین‌پور مشاور منابع و امورانسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین روز برپایی نمایشگاه، از انجام ۲۲۵ هزار تراکنش در دهمین روز بیست و نهمین نمایشگاه کتاب خبر داد.

حسین پور گفت: روز جمعه ۲۴ اردیبهشت دستگاه‌های کارتخوان بانک شهر تعداد ۲۲۵ هزار تراکنش را ثبت کردند و تا پایان دهمین روز نمایشگاه تعداد یک میلیون و ۲۶۵ هزار تراکنش در نمایشگاه به ثبت رسیده است. البته تمامی این تراکنش‌ها مربوط به بانک شهر است و از آنجا که برخی از غرفه‌ها ار کارتخوان‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند، تعداد این تراکنش‌ها بیشتر از تعداد است.

برگزاری شانزدهمین جلسه شورای راهبردی کتابخانه ملی

شانزدهمین جلسه شورای راهبردی سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم دوشنبه این هفته، با حضور اکثریت اعضا و به ریاست سیدرضا صالحی امیری برگزار شد.

رسیدن میزان فروش کتاب در کانادا به بیش از ۹۸۳ میلیون دلار

گزارش این هفته، دو خبر خارجی دارد که یکی از آن ها مربوط به میزان فروش کتاب در کاناداست. فروش كتاب در كانادا از لحاظ تعداد در سال ۲۰۱۵ با افزایش ۰/۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ به رقم ۵۲.۶ میلیون نسخه و از لحاظ ارزشی با افزایش ۱.۶ درصد به رقم ۹۸۳.۴ میلیون دلار رسید.

برنده جایزه من بوکر مشخص شد

خبر خارجی دیگر هم درباره برنده جدید جایزه من بوکر بود. هان کانگ نویسنده‌ای از کره جنوبی به عنوان برنده جایزه من بوکر بین‌المللی سال ۲۰۱۶ انتخاب شد.

«گیاه‌خوار» کتاب هان کانگ جایزه ۵۰ هزار پوندی من بوکر بین‌المللی را از آن خود کرد و توضیح تکمیلی این که، نویسنده این کتاب به اتفاق مترجم آن، دبورا اسمیت که این اثر را به انگلیسی ترجمه کرده به طور مشترک این جایزه را دریافت کردند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده