ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معماری ایران جایگزین مناسبی برای صادرات نفت است

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام شیردل ظهر پنجشنبه در همایش معماری غرب مازندران در تنکابن افزود: نهادهایی مثل نظام‌مهندسی مفید است اما نظام معماری نیازمند نهاد ملی معماری است تا بتواند به امور معماران درسطح ملی بپردازد.

وی اظهار داشت: رشته معماری را نمی‌توان به‌صورت آکادمی تدریس کرد و دانشکده‌های مستقل به تدریس رشته معماری باید بپردازند زیرا سخت است که کسی بتواند یک معمار را کمک کند بلکه این معمار است که به جامعه کمک می‌کند.

 پرفسور شیردل تأکید کرد: درحالی‌که جهان رشد تعالی خودش را طی می‌کرده اما از دوران مشروطیت تاکنون معماری دچار گسست شده است و توسط عباس میرزا از فرنگ، سبک معماری به ایران آورده شده است.

این معمار ادامه داد: بررسی معماری ایران از پروژه‌های ملی و همایش‌ها و غیره با تفکر معماری غرب‌گرا چشم‌اندازی روشن را ترسیم نمی‌کند بلکه یک معماری دقیق بر اساس معیارهای آن منطقه ارزشمند است.

پرفسور شیردل سخن درباره معماری و دانشگاه گفت: می‌توانیم بفهیم یک حقوقدان و جغرافیدان و غیره چه‌کار می‌کند اما هیچ‌گاه نمی‌توان کار یک معمار را تشخیص داد.

وی از رهبران بزرگی چون حضرت امام راحل ره و گاندی به‌عنوان رهبران و معماران انقلاب کشورهای ایران وهند یادکرد و گفت: معماری تسخیر نیروهاست و به نظر من معماری را نمی‌توان کپی کرد و درجای دیگر ساخت بلکه معمار کسی است که نیروها را تسخیر تا یک کار بدیع را خلق کند.

استاد دانشگاه هاروارد آمریکا ادامه داد: در آسیا چهار کشور ایران٬ چین٬ هند و در قرون اخیر ژاپن توانسته‌اند معماری را به جهان عرضه کنند و ایران در تمام قرون توانسته است بسیاری از انواع معماری‌ها را به جهان صادر کند.

 پرفسور شیردل با اشاره به ساختار باغ ایرانی نظیر باغ ایرانی در بهشهر و گنبد سلطانیه و باغ تاج‌محل درهند اظهار داشت: کتب علمی معماری با زبان عربی در عصر رنسانس فضای پرسپکتیو شناخته‌شده است و اکنون اثری از ساختار پرسپکتیو را مشاهده نمی‌کنید.

وی یادآور شد: ساختمان تئاتر شهر ایران در سال ۱۹۷۹ کپی یک معماری از کشور دیگراست و آیا ما بااین‌همه سابقه معماری نمی‌توانیم عرضه اندام کنیم.

وی با اشاره به ساخت فرودگاه جدید تهران اظهار داشت: ساختمان این فرودگاه بین‌المللی و هیچ‌کدام از معماری‌های جدید پاسخگوی نیازهای مردم کشور نیست.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده