ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تک‌فرزندی تهدیدی بر کاهش جمعیت مازندران استرشد جمعیت فعال به 1.4 درصد رسیده است

تک فرزندی معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان آمل گفت: تک فرزندی و دو فرزندی تهدیدی بر کاهش جمعیت مازندران و روندی بر جمعیت سالمندی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل, احمد عبادی صبح امروز در همایش پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت در شبکه بهداشت و درمان این شهرستان با بیان اینکه با وجود سیاست‌گذاری‌های سال‌های گذشته بر 20 سال رشد جمعیتی نظام ما به سمت سالمندی در حال حرکت قرار گرفته است، اظهار داشت: امروزه رشد جمعیت فعال به 1.4 و در برخی نقاط به 1.1 دهم رسیده و این موجب نگرانی مقام معظم رهبری شده و به نوعی متوجه فاجعه نظام شدند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه در دنیا بحث ترکیب جمعیت جهان حاکم ‌شد تصور براین شد که ایران جمعیتش آن زیاد بوده و خانواده‌ها ترغیب به تک فرزندی روی آوردند، افزود: نظام در فرم جمعیتی متعادل به سر می‌برد و این تک فرزندی و دو فرزندی تهدیدی بر کاهش جمعیت کشور و رو به جمعیت سالمندی شد.

عبادی با تاکید براینکه رهبری نظام در سخنرانی‌های خود بر تغییر جمعیتی تاکید داشتند و دستور به جلوگیری از فرهنگ تک‌فرزندی و ناباروری در بین زوجین از سوی وزارت کشور و وزارت بهداشت شدند، بیان کرد: ابلاغ این دستور در خرداد ماه 93 به وزارت بهداشت و سازمان جمعیت داده شد که با اجرای این روند آمار جمعیتی افزایش و از 1.2 دهم به 1.6 دهم رسید.

وی با بیان اینکه با وجود این روند رشد جمعیتی این تعداد باز برای نظام ما کم است و باید برای افزایش آن تلاش شود، گفت: برنامه‌هایی چون تغییر فرهنگ جمعیت جامعه با ارائه کاهش سن ازدواج، تاخیر فرزندآوری، برکنده شدن تک فرزندی از سوی کارشناسان و مشاوران شبکه بهداشت در دستور کار قرار گیرد.

معاون شبکه بهداشت و درمان آمل گفت: سیاست‌های دولت بر تک فرزندی و فرزند نیاوری نبوده است اما برخی سیاست‌های کلانی موجب ایجاد این عوامل در کشور شد که مناسب برای جمعیت کشور نبوده است.

کارشناس مسئول بهداشت خانواده آمل برگزاری همایش پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت را به منظور تحکیم بنیان خانواده و تداوم زندگی با هدف گروه جوانان و زوجین همزمان با روز جوان و روز ملی جمعیت بیان کرد و گفت: در این روز در کنار برگزاری این همایش نمایشگاه و برپایی غرفه‌های گوناگون در زمینه ترویج افزایش جمعیت برای زوجین و خانواده‌های به نمایش گذاشته شد.

فاطمه مرشد با بیان اینکه در این نمایشگاه از مشاوران و کارشناسان به منظور ارایه مسایل مهم امروز در زمینه ناباروری زوجین ، بالا رفتن سن ازدواج و فرزندآوری به کار گرفته شد، افزود: همچنین مشاوران ارتباط و تعامل، مشاور زوجین در حین ازدواج به منظور ترویج افزایش جمعیت و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر روند جمعیت سالمندی کشور در این نمایشگاه استفاده شد.

وی ادامه داد: شبکه بهداشت و درمان در کنار این مشاوران برگزاری کلاس‌های آموزشی ترویج زوجین تک فرزند و چند فرزندآوری را در طول سال برای خانواده‌ها در دستور کار قرار داده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده