ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خودکفایی در محصولات استراتژیک یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است

رحمانی فضلی وزیر کشور گفت: خودکفایی در محصولات استراتژیک یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است و اساس توسعه و اقتصاد مقاومتی بر دوش مردم است و روش‌های توسعه‌ای متمرکز و دستوری اگر در کوتاه مدت جواب داد در درازمدت شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، عبدالرضا رحمانی‌فضلی صبح امروز در جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: این نخستین جلسه است که سعی می‌شود که ماهی یکبار در استان جلسه داشته باشیم و موضوعات را تخصصی‌تر، کارشناسی‌تر و بحث‌شده‌تر پیش ببریم. امیدواریم جلسه دستور کار کاملا مشخص باشد و در تهران روی این موضوع کار کرده باشم. شما طرح مسئله کنید، راه‌حل‌ها بحث می‌کنیم و اگر لازم باشد میهمانانی از وزرای حوزه‌های مختلف استان بیاوریم.

وی افزود: بخشی از موضوعاتی که در این جلسه اشاره شد همه را جمع‌بندی و راه‌حل‌ها برایش دیده شود. ما در چارچوب قوانین کار می‌کنیم در چارچوب شرایط و واقعیت‌های موجود و قوانین لازم و اختیاراتی که دولت دارد و می‌تواند اعمال کند حرکت می‌کنیم تا موضوعات را در نهایت به تصویب برسانیم.

وزیر کشور عنوان کرد: از استانداران 3 استان الگو در بحث اقتصاد مقاومتی انتظار داریم در جلسات حضور داشته باشند تا اگر لازم باشد از حقوق خود دفاع کنند.

رحمانی‌فضلی بیان کرد: مقداری با مقاومت‌ها نه عمدی بلکه با مقاومت رسوب‌گذاری شده بر اساس عادت‌ها مواجه هستیم بنابراین موضوع جاری و حق است چرا که ده‌ها سال است کشور با همین روش اداره می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ 2.5 سال است بیان می‌کنیم حاضریم 10 تا 12 استان را از نظر درآمد، هزینه و مدیریت اقتصادی خودگردان کنیم و خیلی‌ کارها در این زمینه انجام دادیم ولی نهایتا رسید به ظرفیت اقتصاد مقاومتی و اینکه بتوانیم از این ظرفیت فعلاً در حوزه اقتصادی و در بحث توسعه‌ای، سرمایه‌گذاری و تولید خود را اثبات کنیم تا بتوانیم اختیارات بیشتری بگیریم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: نمی‌شود هنوز موضوعی را که تجربه نشده، به آزمایش در نیامده و اشکالاتش دیده نشده را به یکباره واگذار کرد.

رحمانی‌فضلی گفت: اولین مسئله این است که به درون خود مراجعه کنیم. باید دید بر این مسئله اعتقاد دارید که اگر اعتقاد ندارید بی‌خود وقت ما را صرف نکنید.

وی اظهار داشت: اعتقاد داشتن به معنای این است که از تارهایی که دور خودمان تنیدیم را باید پاره کنیم ما عادت کردیم یک سلسله مقررات و قوانین برای ما بیاید و اعتبارات، منابع و تسهیلات و به صورت قانونی برایمان دیده شود و کارهایی را تائید و پروژه‌هایی را دنبال کنیم و نهایتاً در پی اجرا شدن برویم.

وزیر کشور افزود: پروژه‌های ما گران، زمان‌بر، با کیفیت نه چندان خوب است و زمانی بهره‌وری را در ساختار اقتصادی بررسی می‌کنیم در برنامه چهارم و پنجم که مثلاً 3 درصد بهره‌وری و افزایش دهیم هیچ وقت به یک درصد هم نرسیده است. هیچکسی هم پیگیر نمی‌شود که چرا این کار انجام نشده است و هزار دلیل داریم که کار خوب انجام نمی‌شود.

رحمانی‌فضلی عنوان کرد: اعتقاد داشتن به این معنا است که بتوانیم با ترکیب استفاده از آب، هوا، خاک و مختصر عقل ثروت خلق کنیم و می‌توانیم کار را انجام داد چرا که عقب هستیم و تلاش نمی‌کنیم که گام‌های بلندتری برداریم.

وزیر کشور تصریح کرد: معتقدیم موانع اداری خیلی کم و قابل اصلاح است ولی موانع در فکر ما است و تا آدم‌ها توسعه پیدا نکنند و فکرها و همان نگرش‌ها رویکردهای ما عوض نشود جامعه توسعه پیدا نمی‌کند.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: روش‌های توسعه‌ای متمرکز و دستوری اگر در کوتاه مدت جواب داد در درازمدت شکست خورده است و بزرگترین قدرت جهانی شوروی با برنامه‌ریزی متمرکز و دستوری شکست خورد چون به خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها، ابتکارات، مشارکت‌ها و مردم اعتقادی نداشتند.

وی گفت: اساس توسعه و اقتصاد مقاومتی بر دوش مردم است و در حال حاضر که تغییرات، سریع، پیشرفت‌ها زیاد است و علوم پیچیده و تخصص‌ها فراوان است و رقبای زیادی وجود دارد و دنیای رقابت‌ها است و رقابت‌ها سنگین یکسری موانع کم شده ولی تا کی می‌توانیم جلو آن را بگیریم چون ارتباطات دیگر به صورت محلی و منطقه‌ای نیست و روابط به صورت بین‌المللی شده است.

در حال تکمیل...

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X