ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خرازی:علوم شناختی کاربرد دفاعی دارد

کمال خرازی روز پنجشنبه در نشست یکروزه فناوری های شناختی در تبریز با بیان اینکه ترسیم مدارهای مغزی انسان در پژوهشگاه های بزرگ جهان در حال انجام است گفت: با دستیابی کامل به رموز کارکردهای ذهن و مغز دید ما نسبت به مسائل مختلف در رشته ها تغییر می کند.
وی اضافه کرد: در صورت عملی شدن این طرح، تحول بزرگی در جهان در زمینه بهبود و کارکرد شناختی و معالجه بیماری ها ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه با بررسی الگوی رفتاری و افکاری انسان می توان به آنچه در ذهن ها اتفاق می افتد، آشنا شد، گفت: اکنون در آمریکا سرمایه بسیار عظیمی در اختیار محققان قرار گرفته تا الگوهای حاکم بر رفتار انسان ها را مطالعه کنند.
وی اظهار کرد: علوم شناختی یکی از فناوری های همگرا در قرن معاصر است و بر حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، مهندسی، روانپزشکی و پزشکی، علوم دفاعی و ریاضیات تاثیرگذار است.
رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دانشمندان علوم شناختی با استفاده از فناوری های جدید تصویربرداری از مغز در پی تدوین معیارهای جدیدی (RDoC) به جای طبقه بندی های رایج نشانگان های اختلالات روانی (DSM) هستند که مبتنی بر علائم عینی زیست شناختی است.
وی افزود: امروزه فعالان این حوزه با استفاده از فناوری های تصویربرداری به درون مغز راه یافته و محققان می توانند به صورت زنده وضعیت مغز را در حین کارکردهای شناختی مطالعه و کاستی های آن را بررسی کنند.
خرازی ادامه داد: دانشمندان با مطالعه عینی و زنده مغز در پی جمع آوری علائم زیستی بیماری های روانی و کاستی های شناختی انسان ها هستند.
وی افزود: فناوری نقشه برداری مغز در پی آن است که با ترسیم نقشه مدارهای مغزی انسان در قالب یک شبکه عظیم پردازش اطلاعات ریشه اختلالات روانی و شناختی را در سطح شبکه های مغزی جستجو کند و این تحول عظیمی را در درمان بیماری های روانی و کاستی های شناختی پدید خواهد آورد.
6120/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده