ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دولت یازدهم برای ارتقای مشارکت جوانان تلاش می کند

به گزارش ایرنا، محمدرضا رستمی روز پنجشنبه در گردهمایی معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی استان های کشور در گرگان گفت: دولت یازدهم ارتقای سهم مشارکت جوانان را با سرمایه گذاری در افزایش مشارکت عمومی و نهادینه کردن آن پیگیری می کند.
وی افزود: برای مشارکت جوانان در جامعه، نیاز مبرم به توجه به حوزه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که افزایش این مشارکت در سال 92 با روی کار آمدن دولت روحانی عملیاتی شده است.
وی با بیان این که رویکرد اصلی دولت یازدهم برای جوانان، افزایش مشارکت تشکل های مردم نهاد در این حوزه از لحاظ توسعه کمی و کیفی است، اضافه کرد: هزار و 200 تشکل مردم نهاد در حوزه جوانان در سطح کشور فعالیت دارند و وزارت ورزش و جوانان نیز در پی افزایش مشارکت جوانان بیش از گذشته برای فعالیت در حوزه های مختلف است.

*نقش برجام در ایجاد فضای امید در میان جوانان
وی افزود: دستاورد مذاکره هسته ای برای کشورمان امید به آینده بویژه برای جوانان به وجود آورده است در حالی که قبل از برجام حتی در تشکیل تشکل های مردم نهاد برای این قشر دچار چالش بودیم.
وی گفت: امروز تغییراتی که در فضای کشورمان در حوزه امید و نشاط در میان مردم مشاهده می کنیم، نتیجه برجام است در حالی که قبل از سال 92 سطح نشاط و شادابی جوانان در جامعه به کمترین حد رسیده بود.
به گفته وی در مطالعه ای که درباره‌ ورزش جوانان انجام شد، در پایان سال 92 احساس ناکامی در جوانان 2.5 برابر بیشتر از میزان ناکامی تجربه شده در آن ها است.
وی ادامه داد: ریشه های برخی از موضوعاتی که ما به عنوان آسیب می شناسیم در زندگی انسان ها نهفته است و باید سطح نشاط وشادکامی جوانان را افزایش دهیم.
وی افزود: همچنین اشتغال پذیری در جامعه دچار شکست شده و سطح مشارکت در حوزه های مختلف توسط جوانان رو به افول گذاشته شده است بنابراین نیازمند یک کار جدی هستیم و تبیین این فضا نیازمند سیاست های خاصی است.

* سرمایه گذاری برای توانمندی سازی تشکل های مردم نهاد جوانان
وی گفت: توسعه کیفی تشکل های مردم نهاد با توانمندسازی به صورت برگزاری دوره های آموزشی عمومی و اختصاصی امسال پی گیری می شود.
وی افزود: تدوین برنامه و تشکیل مجامع استانی و راه اندازی مجامع ملی جوانان در اواخر سال جاری از دیگر برنامه های سرمایه گذاری کیفی برای فعالیت تشکل های مردم نهاد ویژه جوانان است.
رستمی ابراز امیدواری کرد که با اجرای برنامه های مزبور در سال 2016 میلادی نخستین نماینده جوان کشور را در یونسکو مستقر کنیم و هر سال نیز به تعداد نمایندگان جوانان کشور در یونسکو در حوزه های مختلف بیفزاییم.
به گفته وی اکنون کشورمان با توجه به جوان بودن جمعیت آن، نماینده جوان در یونسکو ندارد.

* استفاده از مشارکت بخش خصوصی در ارایه خدمات به جوانان
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: استفاده از مشارکت بخش خصوصی در ارایه خدمات به جوانان کشور یکی از سیاست های مهم دولت یازدهم است.
وی افزود: معتقدیم که دولت به تنهایی قادر به پاسخگویی به انتظار و مطالبه قشر جوان نیست و باید از ظرفیت بخش خصوصی بیشتر بهره برده شود.
وی با بیان این که دولت یازدهم در دو سال اخیر برای مشارکت گرفتن بخش خصوصی فعالیت خوبی را آغاز کرده است، گفت: این تلاش ها باید دوچندان شود تا منفعت بخش خصوصی را در ارایه خدمات به قشرجوان در حوزه توسعه کشور فراهم کنیم.

*ایجاد خانه جوان در شهرها
وی از ایجاد خانه جوان در همه شهرهای کشور در آینده خبر داد و گفت: این طرح در مرحله نخست اجرای آن از مرکز استان ها و با مشارکت بخش خصوصی آغاز می شود.
وی افزود: از اهداف ایجاد خانه جوان در شهرهای کشور شناسایی ظرفیت این قشر در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و بهره برداری بهینه از آن در توسعه کشور است.
رستمی از تدارک آموزش قبل از ازدواج برای 750 هزار نفر زوج از اولویت های برنامه امسال وزارت ورزش و جوان خبر داد و گفت: پوشش آموزش این تعداد جمعیت جوان قبل از ازدواج به وسیله اجرای موفق طرح آموزشی قبل از ازدواج با پوشش پنج هزار نفر در تهران در سال گذشته بوده است.
وی افزود: امسال طرح مزبور را در استان های کشور امسال با هدف کاهش آسیب های اجتماعی به اجرا در خواهیم آورد.
وی اجرای گردشگری ارزان قیمت برای جوانان در استان های کمتر برخوردار از فضای گردشگری با استفاده از توان بخش خصوصی برای غنی سازی اوقات فراغت را از دیگر برنامه های این معاونت برشمرد و گفت: امسال در گرامی داشت هفته جوان، نخستین دوره آموزشی گردشگری ارزان قیمت جوانان آغاز به کار کرده است.
به گفته وی مرحله مقدماتی اجرای طرح مزبور در سال گذشته عملیاتی شده بود.
هفتاد و هفتمین گردهمایی معاونان و روسای مراکز فرهنگی جهاد دانشگاهی سراسر کشور به مدت دو روز از روز چهارشنبه در دانشگاه گلستان آغاز به کار کرده بود.
6204/1860

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده