ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آخرین توصیه‌های یک نویسنده بزرگ در آستانه شصت سالگی

" افسوس که نمی توان بازگشت و از نو ساخت؛ اما دست کم به آن ها که در آغاز راه اند، می توان یادگاری کوچکی داد؛ شاید به کارشان بیاید." این ها کلمات نویسنده ای بزرگ در آستانه شصت سالگی است. آن هم در مقدمه یکی از آخرین داستان های بلندش. سرویس سبک زندگی فردا؛ محسن آجرلو: " افسوس که نمی توان بازگشت و از نو ساخت؛ اما دست کم به آن ها که در آغاز راه اند، می توان یادگاری کوچکی داد؛ شاید به کارشان بیاید."
این ها کلمات نویسنده ای بزرگ در آستانه شصت سالگی است. آن هم در مقدمه یکی از آخرین داستان های بلندش.
 صحبت از نادر ابراهیمی است و کتاب ماندگار "یک عاشقانه آرام" اش. کتابی که درست مثل نامش آرام است و دارد درس عاشقی می دهد. درسی که به قول خود نادر ابراهیمی "یادگاری" ارزشمندی است که شاید در ادبیات ایران کم نظیر باشد.
عاشقانه آرام با این جمله شروع می شود: " عاشق زمزمه می کند، فریاد نمی کشد!" ابراهیمی در تمام طول این داستان بلند دویست و چهل صفحه ای می کوشد که بگوید "عشق" آن طوری نیست که همه جا با آب و تاب و سر و صدا درباره اش حرافی، و کاغذها را سیاه می کنند. 
آخرین توصیه‌های یک نویسنده بزرگ در آستانه شصت سالگی
او داستانش را با ماجرای آشنایی شخصیت های اصلی داستان، گیله مردی ریز نقش و دختر خوش قد و بالای آذری آغاز می کند و همان صفحات اول کتاب که گیله مرد دلبسته "عسل" می شود، تعریف خود از عاشق را آغاز می کند. آن هم عاشق اصیل؛ درست مثل عسلی که گیله مرد در جست و جویش دل به کوهستان زده و حالا "عسل" دیگری یافته است:
عاشق بهانه نمی گیرد. عاشق نق نمی زند. عاشق در باب زندگی سخت نمی گیرد و به نان خالی با ظرف پر از محبت راضی است!
این جملات شاید در ابتدای کتاب کمی رویاپردازی به نظر برسد اما این کتاب قرار است "درس زندگی یا عاشقانه زندگی کردن بدهد". پس درست مثل زندگی واقعی، روزهای اول و عاشقانه های آغازین، رنگ و بویی آرمانی و خیالی داشته باشد. اما همین که مقداری پیش بروی میرسی به اینجا:
" مشکل، زندگی را زندگی می کند.مشکل به زندگی معنی می دهد.شیرینی زندگی از آنجا سرچشمه میگیرد که تو بر مشکلات غلبه کنی. بدون این غلبه، زندگی خالی خالی است.گل ها اگر بی آب بمانند، هیچ مشکلی را حس نمی کنند، و به همین دلیل گل خوشبخت وجود ندارد.- و گل عاشق هم! ...."
نویسنده ای که خودش بیش از 100 عنوان کتاب نوشته، هیچ ابایی ندارد که در عاشقانه اش به کتابخوانی افراطی و چشم بسته هم حمله کند و آن را دستمایه بحثی میان زن و شوهر داستان قرار دهد. بحثی که در آخر گیله مرد که کتاب خانه ای وسیع و صدها کتاب دارد، می پذیرد که "صد کتاب، برای یک عمر بلند کافی است" و باید "زندگی را لمس کند نه این که آن را بخواند!"
نادر ابراهیمی در این کتاب تمام ابزار های داشتن یک "زندگی عاشقانه" را در قالب داستانش برایمان می شمارد. از تحمل حرف می زند که به قولش قیمت آن همیشه از عشق کمتر بوده. از امید می گوید که باید انبار شود برای روزهای سخت و زمستان های زندگی و آن جمله معروف و زیبای اوایل کتاب که می گوید: " عاشق ترک لبخند نمی کند، لبخند تذهیب زندگی است."
یکی از بخش های پاراگراف های معروف این کتاب که بارها و بارها در صفحات اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و محل بحث خیلی هاست، جایی در اواخر فصل اول کتاب جای گرفته: 
" یک بار، یک بار، و فقط یک بار می توان عاشق شد: عاشق زن، عاشق مرد، عاشق اندیشه، عاشق وطن، عاشق خدا، عاشق عشق... یک بار، و فقط یک بار. بار دوم، دیگر خبری از جنس اصل نیست. شوق تصرف، جای عشق به انسان را می گیرد؛ خود نمایی جای عشق به وطن را، ریا جای عشق به خدا را... یک بار، یک بار، و فقط یک بار. در عشق، حرفه ای شدن ممکن نیست- مگر آنکه به بدکارترین ریاکارِ تن پرستِ بی اندیشه تبدیل شده باشیم.
و بعد از آن میرسیم به تعریف کاملتری از عشق که در طول این صفحات به تکامل رسیده است:" "مگذار که عشق ، به عادتِ دوست داشتن تبدیل شود ... عشق ، عادت به دوست داشتن و سخت دوست داشتنِ دیگری نیست ، پیوسته نو کردنِ خواستنی ست که خود پیوسته ، خواهانِ نو شدن است و دیگرگون شدن. تازگی ، ذاتِ عشق است و طراوت ، بافتِ عشق . چگونه می شود تازگی و طراوت را از عشق گرفت و عشق همچنان عشق بماند ؟ عشق، تن به فراموشی نمی سپارد ، مگر یک بار برای همیشه . جامِ بلور ، تنها یک بار می شکند . میتوان شکسته اش را ، تکه هایش را ، نگه داشت . اما شکسته های جام ،آن تکه های تیزِ برَنده ، دیگر جام نیست . احتیاط باید کرد . همه چیز کهنه میشود و اگر کمی کوتاهی کنیم ، عشق نیز . بهانه ها جای حسِ عاشقانه را خوب می گیرند…”
ادامه صفحات این کتاب زندگی دشوار این زوج را در شرایط مختلف، با به دنیا آمدن فرزندان، زندان رفتن های شوهر و مشکلات مختلف روایت می کند که برای همه شان برنامه دارند. برنامه ای که عناوینش بی شمار است و نویسنده می داند که ممکن است عده ای کمبود وقت را بهانه کنند پس می گوید:
" بعضي ها را ديده ام كه از وقت كم شكايت مي كنند . آنها مي گويند : حيف كه نمي رسيم . گرفتاريم . وقت نداريم . عقبيم اينها واقعا بيمار خيالبافي هاي كاهلانه خود هستند . وقت علي الاصول بسيار بيش از نياز انسان است . ما وقت بي مصرف مانده و بوي نا گرفته بسياري در كيسه هايمان داريم : وقتي كه فنا مي كنيم ، مي سوزانيم ، به بطالت مي گذرانيم.‌‌" 
گیله مرد و عاشق این ماجرا که گویا خود نادر ابراهیمی است، لازمه زندگی عاشقانه را پویایی، رسیدگی و مراقبت می داند و در صفحات پایانی سعی می کند تعریف مفصلش از عشق را کاملتر کند: "حذف کامل فاصله را درخواست می کند، اما این به مفهوم لزوم شباهت میان دو نیمه سیب نیست. عشق نافی شباهت است و شباهت پایان عشق!"
در پایان کتاب، گلیه مرد و همسرش برنامه دلخواه زندگی شان را با همین تعریف ها، با گذراندن تمام فراز و نشیب ها و مشکلات، با موفقیت به پایان می رسانند. خودشان باورشان نمی شود و خسته اند اما چیزی که در پایان مانده همان لبخندی است که همچنان تذهیب زندگی است ...بخش های دیگری از کتاب که شاید خواندنش خالی از فایده نباشد:
" زندگی ،بدون روزهای بد نمی شود ، بدون روزهای اشک و درد و غم.اما روزهای بد همچون برگهای پائیزی ، باور کن که شتابان فرو می ریزندو در زیر پاهای تو  ،اگر بخواهی،استخوان می شکنند،و درخت استوار و مقاوم بر جای می ماند.عزیز من،برگهای پائیزی بی شک در تداوم بخشیدن به مفهوم درخت و مفهوم بخشیدن به تداوم درخت ،سهمی از یاد نرفتنی دارند..... "
" مشكل اين است كه از همه روياهاي خوش آغاز دور مي شويم و اين دور شدن به معناي قبول سلطه ي بي رحمانه زمان است . بر سر قول و قرارهاي نخستين نماندن ، باور پيرشدگي روح است و خواجگي عاطفه ."
آخرین توصیه‌های یک نویسنده بزرگ در آستانه شصت سالگی

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده